| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Две питания към по-знаещите  (Прочетена 1810 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Две питания към по-знаещите
« -: 13 Септември, 2018, 11:43:33 »
Първото- имам елемент на Пелтие, чиито изводи са откачени от самия елемент. Кофти спойка или кофти припой, или един Боб знае какво е станало. Възможно ли е тези двата извода да се запоят наново и как би трябвало да стане това?
Второто питане- Знае ли някой как се води термосвиваемата шлауха, в която се опаковат пакетите с батерии? И от де може да се намери такава? Разпространените термосвиваеми шлаухи са доста по-дебели от тази, за която питам и в един-два конкретни случая не ми вършат работа. Благодаря за отделеното внимание!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #1 -: 13 Септември, 2018, 11:53:53 »
Ако е шлауха за батерии от типа 18650 има в алиекспрес и ги продават и на метър и поотделно. Не са най-скъпи - ето пример. Водят се Heat Shrink Tubing, а на руски термоусадочая трубка/термоусадка/ для аккумуляторов. 

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #2 -: 13 Септември, 2018, 12:13:43 »
За елемента на Пелтие. Няма голяма философия за изводите, разчовъркай краищата и ще видиш че за запоени. Ето и две снимки, на затворен елемент и отворен. Зачистваш площадката на пелтието и запояваш, само не задържай много човката на поялника на мястото на спойката. На читавите елементи на Пелтие, мястото на изводите и площадката са направени с точкова заварка, но и при тях после се запоява. На две хладилни чанти съм ги правил със запояване и работят до сега. Но после трябва със силикон да затвориш направените отвори, само да не е акрилен.
За батериите, и по точно за пакет батерии напр. няколко на брой. Ето ти термосвиваем шлаух за тях, според размера. И как изглежда като се нареждат.
http://batterycenter.bg/materiali/termosvivaem-shlauh.html
« Последна редакция: 13 Септември, 2018, 12:48:12 от didov »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #3 -: 14 Септември, 2018, 08:21:49 »
Благодаря и на двамата!  :drinks: Мисля, че ми дадохте отговорите!  :master:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #4 -: 14 Септември, 2018, 10:05:58 »
Извинявам се за спама но да попитам:една хладилна чанта с такъв елемент колко градуса може да охлади и каква консумация има?На битака един беше купил и каза,че ги преработвал до минус 5 градеса.Възможно ли е това и как?

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #5 -: 14 Септември, 2018, 11:28:49 »

На битака един беше купил и каза, че ги преработвал до минус 5 градеса. Възможно ли е това и как?

     Това е възможно при определени условия, "Как?": Ако чантата бъде оставена отворена, на открита тераса през месец декември, Е ВЪЗМОЖНО температурата в чантата да достигне и до минус 5 градуса. През месеците май-септември, на нашите географски ширини, обаче е НЕвъзможно да постигнеш тази температура с пелтие.
     Ако пък вградиш в чантата толкова пелтиета, че да постигнеш такава температура - не знам с какво ще я захранваш. Според мен пелтието е най-лакомият на енергия охладител или отоплител - зависи за какво се използва.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #6 -: 14 Септември, 2018, 13:50:53 »
Средно за около 25 литра, 55 вата консумация или 4-5А. От опит, когато времето е топло 30*C охлажда до около 12-14*С вътре в чантата. Недостатъка е ,че са неефективни и външно греят много. Трябва много време да работи за да държи хладно в чантата. Моята е преработвах с по голям елемент на пелтие, но пак не охлажда много, особено като отваряш капака. Слагам по един пакет лед най отдолу и после нареждам бири и др. Laic e прав, няма как да стане да охлажда до минус 5 с пелтие. Физическата му възможност по параметри е разлика от 15-18*С от външната температура. Има термо датчик монтиран на пелтието и го изключва като достигне максималната си температура, ако стане нещо с вентилатора иначе се поврежда.
« Последна редакция: 14 Септември, 2018, 14:12:51 от didov »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Две питания към по-знаещите
« Отговор #7 -: 14 Септември, 2018, 22:47:11 »
Извинявам се за спама но да попитам:една хладилна чанта с такъв елемент колко градуса може да охлади и каква консумация има?На битака един беше купил и каза,че ги преработвал до минус 5 градеса.Възможно ли е това и как?
Имам такава за около 150 лв(>20 литра)и я ползвам в колата на 12 в зад задните седалки.Слаба работа,охлажда не много но в съчетание със сух лед работи много добре.
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |