| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размишления на тема грамофон  (Прочетена 15163 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Размишления на тема грамофон
« -: 17 Септември, 2018, 13:13:27 »
Да отворя още една тема. Доста се чудих дали да взимам грамофон, че си е скъпо удоволствие, но в крайна сметка за сега само пиша. Първо да кажа че нямам мераци за хай енд грамофон при положение че в аудио форума същия за 6-700 лв. са писали че не ставал. Уау!
Мога ли да намеря читаво шаси, което да монтирам в радио шкафа хармония 103 на мястото на сегашното? Говорим за нещо в порядъка около 150лв. евентуално и малко повече и по нататък да ъпгрейдна дозата. Изобщо заслужава ли си да се взима нещо с този бюджет или да си слушам flac-овете?  :morning1:
Mithrandir

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #1 -: 17 Септември, 2018, 14:06:20 »
Aко можеше сам да си правиш записите т.е. грамофонните плочи...

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #2 -: 17 Септември, 2018, 15:01:54 »
Намират се читави грамофони и за по-малки финикийци.По Hi End форумите можеш да срещнеш какви ли не чудесии за космически пари,само дето в голямата си част е като в приказката за киселото грозде.Та в кратце, като си намериш прилична въртележка ,с прилична доза и още по-прилична РИАА, ще се убедиш че аналоговият звук на винила е несравним. Като казвам прилични имам предвид едни 250- 300 БГ пари за 'Ню Ентри" че и за по-дълго ще имаш усещане за истината на саунда. Аз самият съм аудиофил и меломан та и затуй споделям мои виждания.Ако решиш драсни на лични за коментари
ПП.Това са част от моите играчки и мое производство :hi:

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #3 -: 17 Септември, 2018, 16:08:40 »
Ами звучи много добре :) Не е ли по добре тук да пишем иначе мога и на лични да ти пиша. От няколко дена разглеждам двата най-известни онлайн магазина за втора ръка и има такъв голям избор че не знам на къде да се ориентирам. РИАА мисля че сам ще си направя, гледам има схеми и из форума.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #4 -: 18 Септември, 2018, 12:58:36 »
RIAA предусилвателя ще направиш, не е голям проблем според мен, стига да имаш капацитетмер с който да подбереш коригиращите кондензатори.
Относно грамофона - много е важно да е с хубава доза, макар че си мисля че и Ortofon OM-5e ще те зарадва изключително като звук. Най-големия проблем обаче си остават плочите - не знам дали разчиташ да слушаш стари плочи семейно наследство, или да купуваш нови (сегашни издания) или стари западни издания но в отлично състояние... истината е че от всеки от тези източници може да попаднеш както на много читави плочи, така и на тотални боклуци които (особено в края на страната) трудно може да се каже, че стават за слушане. Та там е проблема! Важно е и на какво искаш да го слушаш. Това, че ще го монтираш в кутията на Хармония ме навежда на мисли за не толкова качествени колони (ако ползваш говорителите на Хармонията) а това не е без значение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #5 -: 18 Септември, 2018, 13:50:57 »
Мисля да го слушам на ламповия усилвател и иглите които са от съседната тема. За плочи имам човек в Англия който може да ме снабдява и то на добри цени. Капацитетмер нямам :) (всъщност имам на китайския уред, но едва ли мери правилно). Одеве пак гледах втората ръка и има адски много грамофони, явно е станало някаква мания и естествено търгашите веднага са набарали златната мина. Има всякакви марки, модели и т.н. даже в ценовия клас до 100лв. Ако може да ми препоръчате няколко модела за които да гледам или да закача няколко линка на такива които са с добър външен вид. А може и да следя аудиофорум за някой, поне ще е профилактиран.
« Последна редакция: 18 Септември, 2018, 14:06:33 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #6 -: 18 Септември, 2018, 16:55:19 »
Ето малко грамофони които съм си харесал.
https://www.olx.bg/ad/gramofon-sony-direct-drive-ps-22-CID262-ID7zuu6.html#96c138116b - тук цената не ми харесва, но мога да договарям
https://www.olx.bg/ad/gramofon-technics-sl-qd-33-CID632-ID7xjmC.html#a8a2f31729
https://www.olx.bg/ad/visokokachestven-hi-fi-gramofon-blaupunkt-CID632-ID7wjlY.html#0d8be63dd4
https://www.olx.bg/ad/avtomatichen-gramofon-technics-sl-bd3-CID632-ID7A3fd.html#85d19cae3e
https://www.olx.bg/ad/gramofon-telefunken-hs870-CID618-ID7xzCw.html#e3779a4ba0
Някакви мнения по въпроса. Ще разгледам и базара, там имаше дуал и разни други.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #7 -: 18 Септември, 2018, 18:12:51 »
Лошото на тези нови от най-ниския ценови клас е че са с касетофонски мотор с управление като за касетофонски мотор. То не че е проблем това де и без това под 3% отклонение от скоростта е нечуваемо, наистина иначе са прилични машини. Но действително с какъвто и да е грамофон очаквай лошо представяне на някои плочи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #8 -: 18 Септември, 2018, 18:20:25 »
Е не 250 лв не ми се дават,камо ли повече. По скоро нещо бих доработил. То заниманието си е забавно :)
Mithrandir

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #9 -: 18 Септември, 2018, 20:30:03 »
Аз също съм привърженик на аналоговото възпроизвеждане . Вярно е ,че с плочите тук нещата са малко трудни . Имате идея да правите предусилвател с RIAA корекция . Тук нещата стоят по сложно от намирането на плочите . Не толкова до схемно решение отколкото до настройка . Без подходящи уреди , трудно става . Говорите за качествени грамофони . Отдолу са показателите които трябва да се покрият за качествен звук.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #10 -: 19 Септември, 2018, 10:26:17 »
А това шаси https://bazar.bg/obiava-22095906/shasi-za-gramofon-dual-1236a Само дето няма носач, доза и игла. Мога да го монтирам в радиошкафа.
За РИАА-та в крайна сметка мога и да си купя готова.
Mithrandir

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #11 -: 19 Септември, 2018, 14:18:15 »
Това е много добър вариант, според  мен, , стига шасито да е читаво, а и Дуал си е сериозна марка. При положение, че ще го вграждаш, няма смисъл от кутия, която ще изхвърлиш, а за нови носач, доза и RIAA ще се побереш в порядъка на 150 лв. Е, зависи и какво ще избереш?
0888981645, 072365106

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #12 -: 19 Септември, 2018, 16:36:44 »
Пак да кажа че имам отдел усилвател и ОТ, хармонията е просто шкаф и няма да се ползва за нищо друго :)
Mithrandir

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #13 -: 19 Септември, 2018, 19:23:16 »
Нямам представа днес колко би струвало това шаси , но цената ми се вижда приемлива . А и марката не е за пренебрегване . Ако можеш да се справиш с липсващите части на разумна цена . Супер .Единствено като "слабост" на шасито е ,че няма стробоскопичен регулатор . Така е заради автоматиката .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #14 -: 19 Септември, 2018, 22:07:05 »
Ще ме извините феновете на японската техника (не че не я уважавам), ама в случая 1236 е един по-евтин вариант от 70-те. Но може да се поинтересувате как Дуал решава въпроса със стробоскопичното регулиране, пак от онези години, но в доста по-висок клас (и по-скъп естествено) по чисто механичен начин, направо гениално, според мен! В движение се сещам за ЦС 601, например.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |