| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...  (Прочетена 8110 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #30 -: 29 Ноември, 2018, 23:58:08 »
Здравейте съфорумнико.Колегите от форума Ви обясниха всичко.Ще Ви пратя по ЕКОНТ за Ваша сметка AZ 1 , и  2 бр. ECH 4 измерени и 100% годни лампи за да пуснете радиото.Това радио е класика , то си е телефункен.Какъв е тоя диод в захранването.Това не е сериозно.Лампите са подарък.Пишете на ЛС или 0889 926 079 .Васил.
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #31 -: 30 Ноември, 2018, 13:10:22 »
Здравейте съфорумнико.Колегите от форума Ви обясниха всичко.Ще Ви пратя по ЕКОНТ за Ваша сметка AZ 1 , и  2 бр. ECH 4 измерени и 100% годни лампи за да пуснете радиото.Това радио е класика , то си е телефункен.Какъв е тоя диод в захранването.Това не е сериозно.Лампите са подарък.Пишете на ЛС или 0889 926 079 .Васил.
Съфорумнико, ти трогна сърцето ми!

Нищо в България не е загубено, щом има хора като теб! А тук, във форума не сте малко /поне с които съм имал възможността да влезна в контакт/.

Благодаря от сърце за жеста, но не мога да го приема! Лампите ще ги купя.

Лек и приятен ден!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #32 -: 30 Ноември, 2018, 14:05:39 »
Всеки си решава, но това е обсъждано 100 пъти. Почти никой няма тестер за утечки. Повечето се проявяват над 200-300 волта и се започва генериране на топлина в кондера. Радиата работят с високи напрежения и това, че капацитимерчетата ни дето са на 5 волта показват ОК капацитет - нищо не значи. Ако ще си ползвате радиата като мен - редовно - сменяйте наред. Никога не бих оставил включено радио с хартиени кондери от преди 60 години и електролити в незнайна форма. Който иска може да крие нови в старите, да си поиграе, за да запази автентичния вид. Но за мен безопасността е на 1-во място. Аз съм подпалвал хартиен кондер с битумна заливка. Не искам това да се повтаря никога. Аз не сменям само керамика и слюда. Всички останали минават под ножа, ако радиото ще се ползва. (ahedproductions)
 :drinks: :hi:

Вярно е! Ако е паралелно на мрежата наистина може и да се запали. Ако е прехвърлящ не може да се запали но става жертва лампата след него. Там поне лесно се мери за утечка по напрежението което прехвърля към първа решетка на следващата лампа. (origo)

Подкрепям на 100%. (Любо Божков)
 
Кондензатор най - добре се мери под напрежение - анодното например , и уреда на "волт " . Зарежда до стойност на анодното , и пада до нула . Ако не пада , си е ликаж . (радиото)

Включвам се в темата с цел да покрепя категорично колегите ahedproductions, origo, Любо Божков и радиото
относно проверката на кондензатори за утечка (ликаж). Само добавям че е добре изполваният за целта
уред (мултицет) да е със стрелкова измервателна система.
« Последна редакция: 30 Ноември, 2018, 14:14:10 от ftest »

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #33 -: 08 Декември, 2018, 17:14:02 »
Здравейте!

Имам една молба..., това ли трябва да се чува на средновълновият обхват, или /както казват някои/ трябва да има някакви станции.
Антената ми е около 2 метра.

Дано клипа да може да се гледа, че в "Тубата" нещо не ми го искат.

https://vimeo.com/user92593612/review/305221272/d562049c23

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #34 -: 08 Декември, 2018, 18:29:16 »
Не излиза клипа.
На средни вълни нямам представа как е положението в Хасково, обаче в София вечер е пълно със станции. Според мен и при теб трябва да има, опитай да проточиш антената извън сградата до колкото е възможно, да чуеш как стоят нещата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #35 -: 08 Декември, 2018, 18:48:00 »
Не излиза клипа.
На средни вълни нямам представа как е положението в Хасково, обаче в София вечер е пълно със станции. Според мен и при теб трябва да има, опитай да проточиш антената извън сградата до колкото е възможно, да чуеш как стоят нещата.
На два транзисторни приемника се чува горе-долу същото, че за това питам.

На "Опера" нямам проблем с клипа...

Ето още един запис:

https://streamable.com/owgtf

https://ufile.io/6hu83

.
« Последна редакция: 08 Декември, 2018, 19:02:45 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #36 -: 08 Декември, 2018, 19:24:22 »
На мене ми прилича като да в определени моменти въздушния да окъсява. Където само пращи и пропуква, затова не може да се улови нищо. Провери с една лампа въздушния за окъсяване за всеки случай.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #37 -: 08 Декември, 2018, 19:51:38 »
На мене ми прилича като да в определени моменти въздушния да окъсява. Където само пращи и пропуква, затова не може да се улови нищо. Провери с една лампа въздушния за окъсяване за всеки случай.
Променливият беше толкова зле, че ми отне цял ден в центроване... Мултицета не отчиташе късо, но ще го проверя пак. Преди много, много години бях чел, че се проверява с лампа, на ниско напрежение, за да се вижда къде искри.

Благодаря!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #38 -: 08 Декември, 2018, 20:47:09 »
Хвана една италианска станция, но с много фадинг. Друго за сега няма. Антената стана 6-7 метра.
Пукането не е от кондензатора, има много луминисцентни лампи, компютри, микровълнови и Господ знае още какво, шума на "ефира" се чува между пращенето...

Дълги и къси вълни въобще не захапват, а това е радио със страшно добри къси. Баща ми беше купил едни от първите, в Димитровград, U-серия... Страхотни къси вълни вадеше.

Нямам как да проверя междинната честота и настройките.

Ами за сега ще остане така.

Благодаря още веднъж!

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #39 -: 09 Декември, 2018, 11:05:11 »
В зависимост от прохождението в България се чува Радио Уно (Италия) на три места на СВ.
Сигналът на румънските, гръцките, руските и арабски радиостанции е много по-силен от италианските.
Осцилаторът на радиото работи ли нормално на всички обхвати ?

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #40 -: 09 Декември, 2018, 13:09:44 »
В зависимост от прохождението в България се чува Радио Уно (Италия) на три места на СВ.
Сигналът на румънските, гръцките, руските и арабски радиостанции е много по-силен от италианските.
Осцилаторът на радиото работи ли нормално на всички обхвати ?
Ами не знам дали работи, но мисля че не, защото нямам с какво да го измеря.
Вярно е, че бобините са последователно свързани /или поне така би трябвало/, но може някоя да е прекъсната, може литцендрата да не е запоен добре..., знам ли.

Италианската я чувам при отворен донякъде /около 60%/ променлив. По-лошото е, че на другите вълни го няма шума на ефира.

Ще свалям бобинния блок, май...
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #41 -: 09 Декември, 2018, 23:08:01 »
... Поздравления , хубав приемник .  :good:
...
Специални благодарности за схемите на бобинния блог! Ще ми помогнат от тук-нататък..., може би.

Лека вечер!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #43 -: 10 Декември, 2018, 18:06:48 »
Здравей колега . Лесно може да провериш М.Ч. с тази схема . Елементарна за правене и тръгва от раз . Транзистора може да бъде всякакъв стига бетата да му е повече от 150 . Някое ВС или 2n2222 или подобен . Кварца е 465 но се сменява с 468 KHz . По този начин можеш да покриеш и 10,7 MHz . Когато не разполагаш с необходимите уреди , с това може да си помогнеш . Ако решиш да го правиш , а нямаш необходимите части , пиши , ще ти пратя . Приятна вечер .

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #44 -: 10 Декември, 2018, 19:54:44 »
Здравей колега . Лесно може да провериш М.Ч. с тази схема . Елементарна за правене и тръгва от раз . Транзистора може да бъде всякакъв стига бетата да му е повече от 150 . Някое ВС или 2n2222 или подобен . Кварца е 465 но се сменява с 468 KHz . По този начин можеш да покриеш и 10,7 MHz . Когато не разполагаш с необходимите уреди , с това може да си помогнеш . Ако решиш да го правиш , а нямаш необходимите части , пиши , ще ти пратя . Приятна вечер .
Генератора не ми е проблем... Нямам точно такъв кварц, но пък имам RC генератор, полски май беше - PW-12 , до почти 1 MHz.
Работата е в това, че не съм се занимавал с настройки на междинночестотни кръгове, както и на диапазони. А тук ме чака това.
Като подам на антенното гнездо 520 KHz, чувам звука при напълно затворен кондензатор. Чува се и на още едно място - към 1 000 MHz, може би втора хармонична /отворен кондензатор, към 70%/... Въпросът е, че не знам дали така трябва. Нужно ми е обяснение, стъпка, по стъпка.

Сега търся и чета където, каквото намеря по въпроса.

Та тъй! Благодаря за вниманието!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6915 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4416 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18217 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4304 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6397 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |