| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...  (Прочетена 8106 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #15 -: 08 Ноември, 2018, 14:09:22 »
Какво те притесняват електролитите? Вземи нови 10 микро и 33 микро и си готов. И без това всички хартиени са за смяна с тях и електролитите. Иначе си е пожароопасно радиото.
Не ме притесняват..., НЧУ вече работи, просто електролитите са остарели и са за монтаж със скоби, а има отвори за гайки. "Всичкомера" не ги разпознава и ми ги определя като съпротивления... Намерих един потенциометър от плъзгащ тип, да пробвам МЧУ...
Схемите имат разлики...  ???
При моята схема /трафа има повишаваща намотка/, от анода на AZ1, към 1-ва решетка на EBL1, отива 1Мом + 10 Кома, което 10 Кома, обаче липсва и съпротивлението е 0,7Мома, както е в другата схема, където трансформатора няма повишаваща намотка. Не ме бърка, но явно всеки майстор е правил промени по свое виждане.  :---

Ами така е..., върви по малко... Сега ще цапна ена ракийка, че пак...  :D

Лек ден!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #16 -: 08 Ноември, 2018, 14:19:47 »
Е, чак пък всички.
Аз сменям само повредени кондензатори.
Нека човека сам си реши как да му изглежда радиото.
Кондензатори има в раздела.
Да, нямам намерение да сменям, ако не се налага /то и без това на средни и дълги няма станции/... Мерих един 0,1μF, но имаше, само леко завишение, в допустимите 10%.

Абе не ми са мерак радиата, ама пусто пенсиониране..., няма какво да се прави...  :D
Ей тъй , за кеф се занимавам... Най-много да го видите в раздела - "Продавам", че пусти пенсии - малки...  :D

Ай наздраве!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #17 -: 08 Ноември, 2018, 14:26:49 »
Всеки си решава, но това е обсъждано 100 пъти. Почти никой няма тестер за утечки. Повечето се проявяват над 200-300 волта и се започва генериране на топлина в кондера. Радиата работят с високи напрежения и това, че капацитимерчетата ни дето са на 5 волта показват ОК капацитет - нищо не значи. Ако ще си ползвате радиата като мен - редовно - сменяйте наред. Никога не бих оставил включено радио с хартиени кондери от преди 60 години и електролити в незнайна форма. Който иска може да крие нови в старите, да си поиграе, за да запази автентичния вид. Но за мен безопасността е на 1-во място. Аз съм подпалвал хартиен кондер с битумна заливка. Не искам това да се повтаря никога. Аз не сменям само керамика и слюда. Всички останали минават под ножа, ако радиото ще се ползва.
 :drinks: :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #18 -: 08 Ноември, 2018, 16:12:00 »
Вярно е! Ако е паралелно на мрежата наистина може и да се запали. Ако е прехвърлящ не може да се запали но става жертва лампата след него. Там поне лесно се мери за утечка по напрежението което прехвърля към първа решетка на следващата лампа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #19 -: 08 Ноември, 2018, 17:01:27 »
Всеки си решава, но това е обсъждано 100 пъти. Почти никой няма тестер за утечки. Повечето се проявяват над 200-300 волта и се започва генериране на топлина в кондера. Радиата работят с високи напрежения и това, че капацитимерчетата ни дето са на 5 волта показват ОК капацитет - нищо не значи. Ако ще си ползвате радиата като мен - редовно - сменяйте наред. Никога не бих оставил включено радио с хартиени кондери от преди 60 години и електролити в незнайна форма. Който иска може да крие нови в старите, да си поиграе, за да запази автентичния вид. Но за мен безопасността е на 1-во място. Аз съм подпалвал хартиен кондер с битумна заливка. Не искам това да се повтаря никога. Аз не сменям само керамика и слюда. Всички останали минават под ножа, ако радиото ще се ползва.
 :drinks: :hi:
Подкрепям на 100%  :drinks:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #20 -: 08 Ноември, 2018, 17:50:44 »
Всеки си решава, но това е обсъждано 100 пъти. Почти никой няма тестер за утечки. Повечето се проявяват над 200-300 волта и се започва генериране на топлина в кондера. Радиата работят с високи напрежения и това, че капацитимерчетата ни дето са на 5 волта показват ОК капацитет - нищо не значи. Ако ще си ползвате радиата като мен - редовно - сменяйте наред. Никога не бих оставил включено радио с хартиени кондери от преди 60 години и електролити в незнайна форма. Който иска може да крие нови в старите, да си поиграе, за да запази автентичния вид. Но за мен безопасността е на 1-во място. Аз съм подпалвал хартиен кондер с битумна заливка. Не искам това да се повтаря никога. Аз не сменям само керамика и слюда. Всички останали минават под ножа, ако радиото ще се ползва.
 :drinks: :hi:
Не съм съгласен че не може да се мери утечка. Горното може да е вярно за електролитите, но при хартиените утечката си я има при всякакво напрежение. Моето китайче се справя отлично и до сега не ме е подвело. Ако капацитета е няколко пъти по-голям от този на надписа и Vloss е повече от 1-2%, очаквай неприятности. Да не говорим че съм намирал кондензатори с 25-30%
Показвам едно измерване на кондензатор 64nF, който се мери като 190nF и загуби 13% - за боклука!  :)

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #21 -: 08 Ноември, 2018, 18:08:55 »
Всеки си решава...

 :drinks: :hi:
Прав си!

И МЧУ работи, но има самовъзбуждане, брум и явно ще се сменят някои неща!
Анодните са много ниски, но за сега до тук. Трябва ми другата лампа и потенциометър /с ключ/. Сега използвах един тример - работи! Лошо, но работи!

Ами , честно казано не очаквах и половината от това, което се получи.


Лека вечер на всички и благодаря за всичко!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #22 -: 08 Ноември, 2018, 21:38:10 »
Да, нямам намерение да сменям, ако не се налага /то и без това на средни и дълги няма станции/
На средни вълни все още има много станции - румънски, гръцки+гръцки пирати, унгарски, руски, италиански, израелски,арабски
и една българска.
Моят Ворошилов-504 с ЕСН4 работеше отлично на СВ, ДВ и КВ !
Успех и сменяй всички кондензатори - те не са много на брой!  :drinks:

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #23 -: 08 Ноември, 2018, 21:53:07 »
На този "всичкомер" има още едно показание . В случая е 17ом . Като съпротивление може и да върши работа , но като "С" не става . За да върши работа това показание на "всичкомера" трябва да е под 1 ом .
Колега , едно е да самовъзбужда МЧУ то , друго е да има брум . Най напред погледни изправителната група да извадиш нормални и добре филтрирани напрежения . Да може след това да вкараш лампите в режим . AZ1 може да я натовариш максимум с 60 Мf .Спокойно може вместо 30Mf да сложиш и по голям . После нататък .
Приятна вечер
« Последна редакция: 08 Ноември, 2018, 22:11:20 от yooo »

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #24 -: 08 Ноември, 2018, 22:31:34 »
На този "всичкомер" има още едно показание . В случая е 17ом . Като съпротивление може и да върши работа , но като "С" не става . За да върши работа това показание на "всичкомера" трябва да е под 1 ом .
Колега , едно е да самовъзбужда МЧУ то , друго е да има брум . Най напред погледни изправителната група да извадиш нормални и добре филтрирани напрежения . Да може след това да вкараш лампите в режим . AZ1 може да я натовариш максимум с 60 Мf .Спокойно може вместо 30Mf да сложиш и по голям . После нататък .
Приятна вечер
Абе, да ти кажа не знам кое се самовъзбужда, но съм сигурен, че брънчи говорителя...
Прав си, ще почна точно от изправителя. После всички останали. Но това ще стане след като намеря лампа и разглобя всичко. После смяна на проводниците за отоплението и всичко останало...  :D След това ще отлежи известно време и чак тогава ще започна сглобяването. През това време /отлежаването/ се надявам да намеря потенциометър с ключ.

В общи линии ще направя каквото ме съветваш...

Лека вечер!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #25 -: 09 Ноември, 2018, 08:40:11 »
Не съм съгласен че не може да се мери утечка. Горното може да е вярно за електролитите, но при хартиените утечката си я има при всякакво напрежение.
Това твърдение не е вярно. Като имаш 400В кондер опитай да го вкараш в една RC верига с резистор, който би дал времеконстанта да кажем 5-10 секунди. И виж дали ще се зареди ако е ликажен. И после го пробвай същото със 100 волта надолу. Ще останеш удвен колко често ще ти се зарежда догоре за миг на 300 волта, а на 400 няма да го дочкаш...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #26 -: 29 Ноември, 2018, 15:44:54 »
Това твърдение не е вярно. Като имаш 400В кондер опитай да го вкараш в една RC верига с резистор, който би дал времеконстанта да кажем 5-10 секунди. И виж дали ще се зареди ако е ликажен. И после го пробвай същото със 100 волта надолу. Ще останеш удвен колко често ще ти се зарежда догоре за миг на 300 волта, а на 400 няма да го дочкаш...
Тук съм много съгласен!
Не можеш да напомпиш вътрешна гума, ако има дупка /не е много точно, но си е така/...

В същност се обаждам и за друго...
Разглобих /разпоих/ всичко, пръснах феролит, изкъпах всичко /без трансформаторите и МЧК/...
Изхвърлих всички кондензатори /без керамиката и "блокчетата"/, смених съпротивленията и ниската честота тръгна. Само че като меря напреженията на анодите , се оказва, че имат 109 волта. На схемата пише, че трябва да е 225. Реших, че лампата е изтощена и се заоглеждах за нова, но като видях цените ми се изправиха косите..., половин пенсия!
Казах си, че и "байпас"-а ще свърши работа... Хем вида се запазва, хем и ток - бол...

И сътворих ето това:

106281-0

Та реших да питам, какво ви е мнението по този въпрос. Харесва ли ви, има ли забележки, че аз не съм много "навътре" вече.

С пожелания за лека вечер, ще очаквам отговорите...
Благодаря!

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #27 -: 29 Ноември, 2018, 16:06:49 »
Много ниска пенсия, щом 25 лв е половината. Щом върши работа и ти харесва на теб значи е добре. Аз лично никога не бих го направил така, защото никак не обичам да вкарвам „пясък“ там където преди го е нямало. Може да добавиш последователно на диода едно съпротивление, та да се понижи анодното от 245 волта. Обаче това след като всичко по схемата е на мястото си, защото с промяна на консумацията ще се променя и пада.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #28 -: 29 Ноември, 2018, 16:14:38 »
Това твърдение не е вярно. Като имаш 400В кондер опитай да го вкараш в една RC верига с резистор, който би дал времеконстанта да кажем 5-10 секунди. И виж дали ще се зареди ако е ликажен. И после го пробвай същото със 100 волта надолу. Ще останеш удвен колко често ще ти се зарежда догоре за миг на 300 волта, а на 400 няма да го дочкаш...
Кондензатор най - добре се мери под напрежение - анодното например , и уреда на "волт " . Зарежда до стойност на анодното , и пада до нула . Ако не пада , си е ликаж .

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Радио "Ворошилов"..., но не е "Ворошилов"...
« Отговор #29 -: 29 Ноември, 2018, 16:37:24 »
Много ниска пенсия, щом 25 лв е половината. Щом върши работа и ти харесва на теб значи е добре. Аз лично никога не бих го направил така, защото никак не обичам да вкарвам „пясък“ там където преди го е нямало. Може да добавиш последователно на диода едно съпротивление, та да се понижи анодното от 245 волта. Обаче това след като всичко по схемата е на мястото си, защото с промяна на консумацията ще се променя и пада.
Да, високите честоти предстоят...
За сега е запоено всичко от втората ECH4 към края. Не знам как ще се оправям с настройките, но ще видим... Дано не е ровено в междинната честота... Нямам осцилограф вече...

Има нещо, което не знам нормално ли е... Анодното на триода на ECH4 е към 28 - 29 волта, което ми се вижда малко. Малко ли е, или на мен ми се струва така?

Благодаря за мнението!   :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6915 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4416 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18216 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4304 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6391 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |