| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся готови платки или помощ как да си изработя за МС145151  (Прочетена 2587 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Привет, решил съм да използвам въпросния чип за да си направя синтезатор с който, да заменя едни кварцови генератори дето не мога да намеря кварци на такива честоти. Та става въпрос за изработка на един конвертор за 50Мхц и за 145МХц. Като честотата се сваля в обхвата 28-29МХц. И става въпрос за 4 кварца дето само единия е на стандартна честота. Другите ги няма. Спрях се на този вариант защото е лесен за програмиране и няма нужда от допълнителна електроника. В нета има няколко платки на снимки. Но никога не съм правил платка по снимка. Как се оправя човек с размерите. Най лесно ако мже да се намери готова пкатка с този чип, която да мога да си модифицирам за моите цели. Или ще ми трябва разяснение как да си направя платка по снимка. Ето няколко линка с такива снимки, на едната виждам линийка за размера другите нямат. Сигурно и на универсална платка с дупки ще стане, но искам да е по-прилежно, а и гун на 2 метра си е по добре на хубава платка без стърчащи елементи.
https://radenalfa.wordpress.com/2015/06/17/tx-fm-pll-mc145151/
https://purwanto1987.wordpress.com/2013/04/01/pll-mc145151/
http://aji-wahyu.blogspot.com/2014/06/pll-mc145151-p2.html
http://abdulgani313.blogspot.com/2011/04/pll-veronica-mc145151.html
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Прикачвам схема на конвертора който искам да заменя със синтезатор. Часта за 144-148МХц. липсва, а тази за 50Мхц. не работи. Ок, 50 ката ще я отремонтирам стига кварците да са в ред, но липсващата няма как да набавя. Затова реших да изработя един синтезаторен конвертор за всички 4 честоти. Като липсващия входен и смесителен тракт за горния обхват ще трябва да изработя.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Ето тук има някакви индонезийци, които продават платки

https://www.tokopedia.com/smpcb/pcb-pll-mc-145151

ако можеш да се разбереш с тях  :D
Ако не, пиши, но не знам кога ще имам време за чертане. И къде смяташ да поръчваш платките или ще ги правиш сам?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
"Платка по снимка":
Sprint-Layout 5.1, конвертирай .jpg в .bmp с графичен редактор. Нагласи си мащабната решетка на подходящ размер: напр. 1,27 mm.
Действия -> Шаблон -> Страна Х -> вмъкни новия .bmp файл. Той се появява като полупрозрачна "подложка" отдолу и спокойно можеш да прерисуваш оригинала отгоре му. С интрументите местиш и намаляваш, докато съвпадне истинската големина и тази на подложката (примерно: за репер вземам 2,54 mm: разстояние между изводите на ИС). След опрделено време може да премахнеш шаблона от проекта, за да не се претрупва.

За тест: примерна платка от твоето съобщение по-горе я мащабирах и нарисувах един ред от изводите на ИС. Понеже прогамата работи с абсолютни пътища на файла ( :unknown: ), ще се опитам да избегна грешката от отварянето: разпакетирай test.zip в C:\ в основата на дървото.

Кварцови резонатори:
Мога да ти предложа кварцови резонатори, маркирани в жълто (22 000 000 Hz, 24 000 000 Hz, 12 891 657 Hz, 39 200 000 Hz). За 38,66 MHz - кварц с 3 пъти по-малка честота, а в колектора x3 - умножител и последващия утроител. За 144 MHz се надявам, че на обхват 28 MHz скалата на радиото ти да започва малко и от края на 27,9XX MHz, иначе ще "загубим" интересния участък CW (144,000 ... 144,025) MHz :yes: .

За себе си бих избрал само първите кварцове/обхвати за 50 и за 144 MHz. Вторите са извън нашите разрешени честотни ленти и едва ли някога ще чуя някого там.

PLL и converter:
В платката си използвай много маса, добре би била двуслойна платка със запазена горна страна. В никакъв случай - на универсална платка с отвори. При липса на време (и наличние на много желание ;) ) с монтаж тип "умряла бубулечка" ( :crazy: ) (обемно, върху цяла, неразядена платка) резултатите на ВЧ са предвидими и положителни.

Смесителите могат да се сглобят със съвремени компоненти. Дори ако искаш да повториш схемата заради класиката: намиране на стари полеви транзистори 2SK19GR и 3SK22GR (напр. първият: с необходимост от неутрализация) си е (мисля) почти causa perduta  :).

Варианти: Двугейтов MOS тетрод за УВЧ и смесител, диоден смесител, дори CA602 (за смесител) за тест. Но ще бъде друга схема, а не тази, която си избрал.

PLL чипът ми е познат само от интернет, но ще ти са необходими поне два VCO генератора, с превключване и/или канално разделени (до антената и изхода им). Задаването на честотата: с ПИС-ове и избор на 4 канала за изходни честоти - с диоди? (Става добра плетеница ;) ). Изборът на ВЧ делител, намирането и пригаждането му към схемата винаги ми е било трудно.

Насока: Si5351 (2,5 kHz - 160 MHz), Si570 (10 MHz - 160 MHz). Ще работят на основната хетеродинна честота. Всичко необходимо е вътре. Само за управление искат микроконтролер, но вариантите са разгледани подробно в интернет.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2018, 20:52:49 от veso74 »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да, ще бъде с BF960, отработени схеми имам. И за смесител ще го сложа, защото работи с по ниско ниво на хетеродина. Мисля че с 0,8Волта смесва добре. Имам готови балансни с шотки диоди, но там трябва ниво. Определено с два гуна ще е. Възтановяването на радиото Trio-Kenwood R599D определено си заслужава. В ибей върви 300-400 долара. Късовълновата част вече я ремонтирах и работи добре. Макар и много шумящо. Е с тия 40 годишни полеваци........ Конвертора на 50МХц. още не съм го гледал с осцилоскопа къде му е проблема. Но ми се ще да изградя и горния обхват. По принцип горния обхват е екстра и го няма в радиото. Оригинална платка ще е най-добре за автентичноста, но намирането е кауза пердута мисля. А и търсенето на оригинални елементи и правене на нова също. Ами и аз си мисля с диодна матрица да се превключват честотите. Сам ще си я правя, къде тука да поръчвам една платка, никой няма да ми направи. Купил съм си ферихлорид, само трябва да видя как да я правя. С ютия или с фотолак. Един флакон е 19 евра.
Индонезийците ги видях, но с този език и къде е гаранцията, че ще ми пратят нещо. Да беше в ибей да съм сигурен.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2018, 23:51:43 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Активен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Ето нагледно как се проектира платка по картинка (снимка):
CW forever!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Благодаря за насоките, вчера си играх и се получава. След като си нарисувам платката трябва да разпечатам на принтер и после с ютиятя или по-добре с фотолак да се пробвам.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Точна насока не мога да дам, понеже опитът ми е относително малък, но напоследък експериментитирам с лазерен принтер и лакоочистител. Много по-лесно се получават нещата при мене (или поне по-лесно от колкото гладенето с ютия), но си трябват експерименти докато се получи.

/>
Просто още един метод, не казвам, че е най-добрият :)

Поздрави,
Константин.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Работата с ютията става, но лично за мен зависи твърде силно от типа на лазерния принтер, и с по-новите е по-проблемно. На големи площи особено се получават проблеми. За това минах на фотометоди. Но не използвам варианта аз да си пръскам платката с позитив нещо си, ами поръчвам готови платки с нанесен сух негативен фоторезист. Разпечатвам шаблона инверсно на прозрачно фолио. Недостатък е че трябва да имаш UV-A лампа. Не че се намират трудно, но все пак е допълнително устройство което ти трябва. Та така, решението за изпълнението е твое. Лично за мен тонера е по-скоро за начинаещи, резултатите с някои принтери не са толкова добри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
До колегата imagination:

Колега, при метода със смес от спирт и ацетон каква хартия ползвате за отпечатването на принтера? И принтерът лазерен ли е, или може да е мастилено-струен?
CW forever!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Със сигурност е лазерен. При мастилено-струен в повечето случаи мастилото е водно разтворимо. Принципно май с мастилено-струен не става работата, поне аз не съм виждал успешен такъв проект, макар че един познат, дори беше модифицирал принтера да печати направо върху платката.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Лично за мен тонера е по-скоро за начинаещи, резултатите с някои принтери не са толкова добри.
Пробвах няколко принтера,най подходящи са принтери и мастилото на Самсунг.
Горчив опит с hp.С жълтата хартия за платки става нормално за писти 0,5 мм,обикновена хартия също става над 0,7 но зависи от производитела.Опит грешка.
73!

Активен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Да, лазерен е - видях по-късно в текста към клипа. Но остава въпросът с хартията. Някой беше писал че ползва фото хартия. Не знам фотохартията върви ли на обикновен лазерен принтер, или се използва само за фотопринтери.
CW forever!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Върви без проблем, обаче много трудно се разтваря и премахва преди ецване, това е сериозен проблем, иначе трансфера е ок. Най-добре е гланцова от някое списание според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Сигурна информация: Печата се върху подложката от самозалепващо фолио (хартия А4).

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |