| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Полярни неполярни кондензатори  (Прочетена 6713 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #15 -: 20 Ноември, 2018, 20:27:29 »
Формулата за изчисление на капацитета при последователно свързване: делиш капацитета на броя кондензатори. Паралелните съпротивления са 1 килоом на волт, и слагаш най близката стандартна стойност.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #16 -: 20 Ноември, 2018, 20:34:16 »
Слагаш 4 кондензатора свързани по тази схема. Ще имаш на рамо 2500мф на 100V. Ползваш си трансформатора и греца. Резисторите 1W. Може при друго свързване да се получи 5000мф на 100V на рамо, ако е необходимо. Но тогава трябват 8 бр. кондензатори и заемат много място.
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 20:52:42 от didov »

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #17 -: 20 Ноември, 2018, 21:04:58 »
Защо 1 ват. При 100 волта и 100килоома ще протече 1 милиампер и мощноста е 0,1 вата.

пп Да добавя, 1килоом на волт на пиково напрежение или напрежението което е на кондензатора не променливото към греца.
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 21:21:39 от Nic 59 »

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #18 -: 20 Ноември, 2018, 21:08:23 »
BatKoce - относно мнението ти "При тази схема не е нужно кондензаторите да са неполярни. Съвсем обикновени електролитни кондезатори стават."
ами идеята е чрез последователно свързване да вдигна работното напрежение двойно
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nic 59 относно "Връзваш ги последователно + със - на другия и паралелно на кондензаторите съпротивления за изравняване на напреженията."  и  "Паралелните съпротивления са 1 килоом на волт, и слагаш най близката стандартна стойност"  благодаря за примера -  това не го знаех
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
didov относно "Слагаш 4 кондензатора свързани по тази схема. Ще имаш на рамо 2500мф на 100V. Няма друго какво да му мислиш. Ползваш си трансформатора и греца. Резисторите 1W" благодаря за уточнението
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
lz2xl относно "От къде го измисли че трябва да са неполярни и се вкарваш във филми " ...просто имам излишни полярни на 50 волта и не ми се хвърлят
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 iss относно "Това с "правене" на неполярни кондензатори, особено в този случай, е безсмислено!" вероятно е така ако пестиш място и не купуваш полярни с по висок капацитет и волтаж , аз  обаче имам излишни 100бр от 5000мкф на 50в и се чудя какво да ги правя ...
също така бих искал пояснение  относно "Защо по-скоро не се сложат 2 греца и два нормални полярни кондензатора - както си е по учебник?Така и средната точка ще си е истинска нула и т.н."това как да го разбирам - да се сложат по един грец в рамената !? в плюсовото и минусовото ? като на плюсовото  минуса да е вързан към  0-та и респективно греца на минусовото рамо да е с плюс  към нулата?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #19 -: 20 Ноември, 2018, 21:23:37 »
Тези ТЕСЛИ, най-добре в кофата и си направи захранването като хората!

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #20 -: 20 Ноември, 2018, 22:02:38 »
Не съм обърнал внимание, че трафа е със средна точка (грешката е в моя телевизор, сори) - греца трябва да е ЕДИН!
А за кондензаторите продай/замени наличните ти за такива каквито ти трябват :).

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #21 -: 20 Ноември, 2018, 22:22:20 »
Извинявам се , че се плесвам на момчето в темата , но имам въпрос към по-знещите !
Като стана въпрос за кондензатори , спред вас с каква стойност трябва да е R1  в долната схема ?  Вярвам , че няма да ме питате за какво е нужно .
Пуснал съм тема в другия форум , но ме е страх да попитам там , че ще има да ме упрекват колко много не знам .

Драснах на бързо схемта и снимка с телефона .

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #22 -: 20 Ноември, 2018, 22:33:25 »
За  отговор относно R1 трябва да знаем колко е вторичното напрежение, и колко е капацитета на кондензаторите.
 Нищо им няма на Теслите, но трябва наново да се формират.
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 22:38:51 от Nic 59 »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #23 -: 20 Ноември, 2018, 22:40:13 »

lz2xl относно "От къде го измисли че трябва да са неполярни и се вкарваш във филми " ...просто имам излишни полярни на 50 волта и не ми се хвърлят

Аз ти казах каквото имах да казвам.Козата  си иска пърч...........не става с каквото имаш в случая,на двата края на греца ще имаш около 160 волта и кондензаторите трябва да съответстват на напрежението върху тях.Поне по 100 волта.styrshel-а ти писа,тия кондензатори са съмнителни.Или избери качественни от тях или вземи каквито трябва.Тия кондеци на това напрежение може да ти напълнят кутията със станиол.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #24 -: 20 Ноември, 2018, 22:43:45 »
За  отговор относно R1 трябва да знаем колко е вторичното напрежение, и колко е капацитета на кондензаторите.
 Нищо им няма на Теслите, но трябва наново да се формират.

 Вторичното напрежение , изправено и филтрирано е 130v или + - 65v . Капацитета е 14280mf на рамо , изравнил съм го с точност до 100тина mf .

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #25 -: 20 Ноември, 2018, 23:10:00 »
Капацитета е голям. Тази схема за мен е по добра, намаляваш съпротивлението за сметка на кондензатора.
Това е захранване на инверторен електрожен където греца е поне 30 ампера. Кондензатора е неполярен,4 микрофарада. Опитай със 1, ако бавно зарежда добавяш.

пп 470 микрофарада не е един а няколко броя.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #26 -: 20 Ноември, 2018, 23:33:14 »
Май нещо не разбрах! Идеята ми е да се пощадят кондензаторите при пускане , защото тока тогава е най-голям и това ги убива . Резистора трябва да поеме тока и плавно да ги зареди до максимална стойност . Време реле съм реализирал . Забявя с 2 секунди след него се включват другите две релета които подават напрежение  към стъпалата. Греца е 50А .
 Сега прочетох "бавно" какво си ми написал и нарисувал и се сетих как работи. Значи след като се заредят шунтирам RC групата , нали така ?
 

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #27 -: 20 Ноември, 2018, 23:45:25 »
 Точно така, 100 амперови диоди ще се претоварят по ток докато заредят направо кондензаторите. Шунтираш RC групата или със реле време или при достигане на 1/2 от напрежението на кондензаторите.

 пп  Пазят се диодите на кондензаторите нищо няма да им стане.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #28 -: 21 Ноември, 2018, 00:06:44 »
Колеги.Преди 30г.съм правил усилватели до 150W на канал и винаги проблема с филтрацията е бил голям.Трудно се намираха кондензатори по напрежение и капацитет едновременно.За това решавах въпроса често чрез електронен филтър на вторичното захранване/едно или две звена/.Прости за изпълнение и много ефективни/. Да , има загуба на напрежение и мощност върху регулиращите транзистори около 15-20 W ,но си заслужава. Всичко е описано в техн.лит.от онова време.Почти във всеки учебник по токозахранване е дадено.Токозахранването винаги е най важното нещо в сериозната техника!
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #29 -: 21 Ноември, 2018, 08:49:51 »
Май нещо не разбрах! Идеята ми е да се пощадят кондензаторите при пускане , защото тока тогава е най-голям и това ги убива . Резистора трябва да поеме тока и плавно да ги зареди до максимална стойност . Време реле съм реализирал

Препоръчвам това:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/5003929/
И забравяш за релета, кондензатори и т.н.
Взимаш 4 броя - по два паралелно и двете групи последователно - общото съпротивление ще се запази, за сметка на двойно по-голям максимално допустим ток. Просто и надеждно!!!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |