| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Бюджетно зарядно устройство за автомобилен акумулатор  (Прочетена 18180 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Като не ти трябва често и си го докарал до тук сложи една крушка от фар с една идгоряла светлина последователно и си готов.Крушката е идеолен генератор на ток.Много зарядни съм изработил от а до я просто и ефективно.Не съжалявай,че не си си купил зарядно от магазина.Е ако освен не си орал с котарак...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Aми щом новият траф ти вади 14,8, слагай него без други залъгалки и зареждай. И без това за 100% зареждане напрежението трябва да стигне горе-долу тази стойност. Но не е добре да го оставяш дълго на тази стойност. Може да си вземеш един степ-даун конвертор и да го регулираш за 14,2. Защото тези 14,8 няма да ти стигнат за линеен стабилизатор. Изобщо стана тема- приказка :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Като ти е мерак да ползваш електроника , може да използваш ето това: https://sale.aliexpress.com/__pc/affi-item.htm?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dZMhGn2&ae_affi_item_id=32834059873&cv=47843&af=137322&mall_affr=pr3&subid1=DPlnKr2ATnM&dp=aab6169142b15bae4abf1fed229ce464&af=137322&afref=&cv=47843&dp=aab6169142b15bae4abf1fed229ce464&mall_affr=pr3&aff_platform=aaf&cpt=1544981641017&sk=VnYZvQVf&aff_trace_key=80142ba3b3d54d9dbcdd8ee2618bb1d7-1544981641017-08699-VnYZvQVf&terminal_id=2b07790a29c146feb0ff62b86fd04ca5
 Прагов регулатор , настройваш си минимално напрежение на което да ти включи и максимално на което да изключи! Реализирано е с таймер 555 и работи стабилно !!!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Когато има електроника която изключва заряда при достигане на напрежение на зареден акмулаторр и  внесеш един замръзнал изтощен акумулатор при включване поради високото съпротивление директно изключва.Необходимо е в този случай повишаване на напрежението дори и над 16 волта за да може да протече ток който да стопли електролита от протичащия ток,след това да се намали напрежението като се следи тока.Експериментирано от мен.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Ако тръгна на ново да го правя с тиристори, да купувам нови елементи и т.н.т. то ще излезе така, че по-добре да си бях купил едно евтино зарядно още в началото и да не се занимавам да правя. Все някаква работа ще върши китчето щом са го проектирали и вкарали в серийно производство.

Евтини зарядни са ми минали доста през ръцете, и отговорно мога да заявя, че нито едно, не може да стъпи на малкия пръст на предложената схема с тиристор! А за кита си казах мнението, и не само аз, ама...решението е твое.
Очакваме завършека на проекта :good: :good:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Христо Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Ловеч
Здравейте колеги.Честита Коледа.Ще използвам темата за едно запитване свързано със зарядно.Ползвам обикновено зарядно - трафо,Грец и електронни волтмер и ампермер.Нямам предпазител на изхода,затова ще попитам:  Възможно е ,от недоглеждане да обърна щипките щипките на зарядното и да изгоря Грец -а.Ако сложа на плюсовия изход тиристор в права посока със свързан управляващ край към катода,ще защити ли изгаряне на диодния мост при обратно свързване?Дано Сте ми  разбрали въпроса.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Здравейте колеги.Честита Коледа.Ще използвам темата за едно запитване свързано със зарядно.Ползвам обикновено зарядно - трафо,Грец и електронни волтмер и ампермер.Нямам предпазител на изхода,затова ще попитам:  Възможно е ,от недоглеждане да обърна щипките щипките на зарядното и да изгоря Грец -а.Ако сложа на плюсовия изход тиристор в права посока със свързан управляващ край към катода,ще защити ли изгаряне на диодния мост при обратно свързване?Дано Сте ми  разбрали въпроса.
Колега , сложи на изхода , просто един ДИОД .

Неактивен georgel_reloaded

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Диодът няма да помогне - само ще внесе пад от около 0.6V (ако е силициев и ако е вързан последователно). Предпазител е необходим. Да споделя опит и аз (без да съм чел подробно темата). По София се намират втора употреба отпадъчни универсални зарядни за лаптопи - китайски 90-100W доста евтино - за няколко лева, леки и компактни. Отстрани имат стъпков превключвател на напрежението - започва от 14-15V и ме устройва идеално. Ако в процеса на заряд на стар акумулатор окъси клетка, зарядното гърми (пробвано с HAVIT, оставено без надзор, така че не знам точно колко време е зареждало акумулатора след окъсяване на негова клетка преди гръмването), защото защитата не сработва, когато товарът не е близък до късо. Гърми буквално (може да издържи минути) и ремонтът му е неоправдан - MOSFET-ът заминава (обикновено с дупка в корпуса) заедно с куп елементи. Същото би се получило и ако сте селектирали неправилно по-високо напрежение от необходимото с 2-3 волта, но за ваше успокоениe изгарянето не настъпва мигновено. Изгарянето на захранването може да се избегне, ако ползвате по-тънки проводници с по-голямо съпротивление, но тогава се пазете от пожар на околните предмети - самите проводници може да станат източник на запалване при неразчетни режими.
« Последна редакция: 26 Декември, 2018, 21:41:13 от georgel_reloaded »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Колега , сложи на изхода , просто един ДИОД .
Колегата постави опцията , " ако обърне щипките " . И аз написах - " диод " .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Ето моето решение с маломощен диод и реле.
От дясно по схемата е акумулатора.

Неактивен Христо Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Ловеч
Колеги,знам за диода и предпазителя ,но аз попитах дали някой има опит с тиристорите.Защото в моят вариант ,при включено зарядно на изхода нама да има напрежение, докато не се окачи акумолатора.Той ще отпуши тиристорът и зарядния ток ще протече.При изключване тиристорът остава без протичащ ток и трябва да се запуши при преминаването на полупериода през нулата.Така на изхода няма проблем и от окъсяване на изводите,а при обратна полярност не трябва да се отпуши тиристора и нищо не изгаря назад.Това съм го правил с MOSFET ,но нямам опит с тиристори и за това питам.Благодаря за предложенията.

Неактивен Христо Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Ловеч
Колега  и вашият вариант знам,но след като се включи релето ,веригата се самозадържа и на изхода остава напрежение.Благодаря и на Вас.Просто ,чакам тиристора от eBay и искам някой знаещ да ми каже има ли смисъл или ще правя варианта с релето и диода.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Идеята ти с тиристора, поне докато не я начертаеш да я видим какво имаш предвид няма да свърши никаква работа по описанието до сега. Послушай колегата - ако има напрежение в излишък последователно диод, ако не, реле и диод. Няма друг начин.
Относно зареждане със захранване за лаптоп - проблема е още в условието. Акумулатор се зарежда с източник ограничен по ток. Било то трансформатор с магнитни шунтове или голяма индуктивност на разсейване, или кекав траф, или такъв с някакво токоограничаващо съпротивление. Другите по-добри варианти са с електронен контролер било то линеен или импулсен, но във всички случаи трябва да работи неаварийно в режим на по-ниско изходно напрежение. Така че, използването на лаптопско захранване, трябва да се прави само ако е гарантиран нормален режим при по-ниско напрежение върху акумулатора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Послушай колегата - ако има напрежение в излишък последователно диод,

И "колегата" и ти Митко сте в голяма заблуда с този диод!!!
Начертайте си схема и помислете преди да давате грешни съвети :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |