| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...  (Прочетена 6183 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Да понапиша малко и аз .... Имам IBM PS/2 model 30 , който е с процесор 8086  , с вградена VGA карта  ..., 720 флопи  и хард диск 20 гб .
За жалост флопито отдавна не работи ..., но това че хард диска работеше ме успокояваше ....
Прехвърлях файлове с LapLink 3 , през сериен кабел (или паралелен ..  отдавна не съм го използвал , трябва да го погледна, но мисля че сериен бях правил )

та значи стоеше си моя IBM в килера , събираше прах ..  и един си викам я да го изкарам , да поиграя малко на Dangerous Dave (тази игра е имах записана на диска...)
Но явно един хард диск колкото и добре да работи идва ден .... в който спира

Явно този ден беше настъпил и хард диска на IBM-а ми спря да работи. компютъра ми стоеше като голям камък ... Още по голяма сложност в подкарването му е това че хард диска и флопито му са странен стандарт и не става просто да си намеря диск от Правец 16 или друго флопи ... и да го сложа там ...
Трябвапше да измисля нещо .... и така се заиграх че намерих 2 различни решения 
Едното е Диск он Чип , другото е с Compact Flash карта ... 
На IBM-а работят идеално , на 386 също (и на 486 , но там вече няма смисъл ...там може направо да се сложи с преходник CF )  , на Правец, тестовете още продължават ... ше добавя още инфо по късно за това 

107907-0


Между другото , не знам дали някой ползва "големи" дискове на XT машини  (подчертавам тук XT , не 286  386 ... )  , та който ползва голям диск ... на колко мегабайта са си направили "партишъна" .. , когато дяла е голям ДОС много дълго време търси колко е свободното място .... , а някой програми за тестване на дискове ... мислят твъде много време



Както някой тука пишеше ... "отново съм в джаза .... "  ,  даже така се заиграх, че май направих няколко повече, но за тях ще отворя отделна тема ... 

Та значи единият вид е направен по дизайн на Скот Бакер  .. http://www.smbaker.com/8-bit-isa-diskonchip-rtc-board
А другата платка е по дизайн на Сергей Малинов XT-CF-Lite V4  http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/xt-cf-lite

« Последна редакция: 26 Декември, 2018, 17:55:32 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #1 -: 26 Декември, 2018, 19:02:22 »
Мдааа, CF картите са голяма оферта. Ползвам такава вместо харддиск на един Пентиум 1 и машината направо лети, убийствено се ускорява работата, но за съжаление по твоите въпроси не мога да изразя мнение, толкова стари компютри за момента се явяват малко извън полето ми на действие!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #2 -: 27 Декември, 2018, 22:57:05 »
Здтахотно! и ние тук с  bobo1273 спретнахме от тия контролери :)
Разпознава всичко живо що е на IDE интерфейс, единственият лимит е версията на DOS която се ползва, по спомен бяха така лимитациите:

DOS 3.3 - 30MB FAT16
DOS 6.22 -2GB FAT16
DOS 7.0 - поддържа вече FAT 32 ,което е почти като да няма лимит мисля, че над 130GB за дял.
но той не върви на 8086/8088
така че алтернативата е FreeDOS той бачка на 8086/8088 и пак има поддръжка на FAT 32

Но както спомена-погоре когато напишеш DIR и много време се бавотка да извади свободното пространство , оптимално е до към 20МВ или 30МВ да се прави.
Но ако не се лъжа при FAT 32 на 8088 няма никакво чакане дори на огромни дялове, но пак трябва да го пробвам за потвърждение, щото харда , на който тествах замина.

Впрочем имаме около 15ина платки чакащи чаркове, ако някой има желание сме пуснали обява в раздела за тия контролери  :flag_of_truce:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12713.msg89624#msg89624
« Последна редакция: 27 Декември, 2018, 23:02:19 от FAMICOM_87 »

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #3 -: 28 Декември, 2018, 13:42:24 »
един и същ ..."вид" bios ползват двете платки  "моята" и "твоята" (XT-CF-Lite V4 и XT-IDE) ...  XTIDE Universal BIOS

тази която съм сглобил аз е просто с вграден конектор за Compact Flash , за fat32 не знам , но за да поддържаме ФАТ32 отиваме на MS-DOS 7.1 според 
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_DOS_operating_systems

което от своя страна ще ни изяде ресурсите на компа ...

тествай и кажи какъв е резултата
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #4 -: 30 Декември, 2018, 22:23:15 »
на 8088/8086 най високата версия на DOS дето върви е 6.22, а  DOS7.х и DOS8.х просто не бултват изопщо!
Но както ти написах FreeDOS версиите поддържат FAT 32 и вървят на 808х тествал съм, но ядът много памет! :) https://en.wikipedia.org/wiki/FreeDOS#1.2

за 808х най добре си е DOS 3.3 щото яде по-малко рам, той поддържа до 32МВ дял, но и е първата версия дето поддържа 1.44МВ 3.5" и 1.2МВ 5.25" флопита, ! (обаче BIOSите на ХТ вижда само до 720К малки  и 360К големи)
Ама с големи дискове/карти  не е вариянт с такива малки дялове...
« Последна редакция: 30 Декември, 2018, 22:28:29 от FAMICOM_87 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Разучких нещата как стават :)
Правиш системният дял с FreeDOS и FAT 16 , защото на FAT 32 неще да одлепи,
и е добре , да а мъничък 10 или най-много 20МВ, щото 8088ката много се бавотка на изчисляването на свободното пространство.
Вече след като си сложил FreeDOSa следващите дялове може да са безкрайно големи на FAT 32 и изопщо не се бави след команда DIR дори 2 секунди, което е супер яко!
Вариянтите са 2
или правиш "primary" FAT 16 10-20МВ и на същият диск "extended" FAT 32 колкото си щеш голям.
или един малък "master" диск целият на FAT 16 и един отделен голям "slave" диск целят FAT 32 :)

ако не си намериш имидж на FreeDOSa мога да кача 720К, че да можеш да бълтнеш през 8086цата  понеже в сайтът им имиджът е 1.44М

 8)

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Здравейте,

Има доста прост вариант да се подкара CF карта и 1.2М/1.44М флопи на XT като се използва IDE/FDD/Flopy/Serial/Printer контролер от АТ машина (16 битва шина), преходник CF към IDE и платка с XT-IDE и FDD BIOS.
BIOSA за флопито може да се вземе от тук: http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/isa-fdc-and-uart - floppy_bios-2.2.bin.
А XT-IDE BIOSa от тук: http://www.xtideuniversalbios.org/ - ide_xt.bin.
Двата биоса могат да се поберат в EPROM 27C128 и да се използва тази платка предлагана от help40 с малка модификация: http://www.smbaker.com/8-bit-isa-diskonchip-rtc-board.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #7 -: 16 Декември, 2019, 23:18:54 »
Здравейте,

Има доста прост вариант да се подкара CF карта и 1.2М/1.44М флопи на XT като се използва IDE/FDD/Flopy/Serial/Printer контролер от АТ машина (16 битва шина), преходник CF към IDE и платка с XT-IDE и FDD BIOS.
BIOSA за флопито може да се вземе от тук: http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/isa-fdc-and-uart - floppy_bios-2.2.bin.
А XT-IDE BIOSa от тук: http://www.xtideuniversalbios.org/ - ide_xt.bin.
Двата биоса могат да се поберат в EPROM 27C128 и да се използва тази платка предлагана от help40 с малка модификация: http://www.smbaker.com/8-bit-isa-diskonchip-rtc-board.

сподели моля те , какъв контролер имаш , 16 битов , който тръгва в 8 битов режим с CF карта на Правец (моя е с дъно Имко04)   
за флопито намерил съм 3 биоса и с всичките тръгва флопито , с единия шрифтовете ми се осират нещо , но това са подробности
но  за Cf не искат да се детектват и не искат ...
може моите контролери да са куци или нещо да не съм догледал  ...
пробвах няколко БИОС-а xtide  , но няма ерзултат

между другото зв 286  използвам такъв биос , за да може да ползвам голяма карта без да съм играничен на 512 ли е на колко е там ... , там XTide съм си го сложил на мястото на РОМ-а на лан картата  , но на Правеца нещо не мога да го подкарам  :) 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #8 -: 16 Декември, 2019, 23:40:53 »
За АТ машина е лесно даже може с LAN карта да подкараш BIOSa

/>

А ето каква е врътката за ХТ

/>

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #9 -: 17 Декември, 2019, 12:06:43 »
какво да пробвам с ЛАН , нали ти казвам че ми работи на ЛАН картата. така съм писал  .

а за това второто видео , не съм сигурен че така трябва да направиш с всеки контролер .... , нека rumburak да каже какъв ползва
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #10 -: 17 Декември, 2019, 20:06:58 »
явно си е от контролер до котнролер, впрочем за жалост и аз не успях с обикновен 16 битов контролер и джаджата дето купих от тебе да подкарам на ХТ хардидкове, още не нсъм пробвал в АТ машини , ама там нямакак да не тръгне  :) 

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #11 -: 17 Декември, 2019, 21:09:46 »
help40, нали знаеш, че за да тръгне CF-to ти трябва задължително XTIDE биос. Аз се бях заиграл преди година и ползвах картата на първата снимка с биос за 1,44 флопи и XTIDE биос. Канех се да добавям и ROMBASIC ама нещо не ми остана време и съм ги забутал нещата някъде. Пробвал съм го с два вида 16-битови IDE-та и с двата работеше без проблем. Картата беше 8GB и я бях разцепил на много дялове, че доса беше 6 нещо си. Между другото с някаква малка карта, не помня точния обем, но беше мегабайтова, не ставаше нещо. На снимките може да видиш каква е конфигурацията, JUKO 12MHz, OTI VGA. MFM контролера бях го забучил само за да го тествам. Ако не ме домързи ще си поиграя почивните дни.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #12 -: 17 Декември, 2019, 23:53:27 »
да да явсно че биос трябва , аз му зареждам , но Cf картата ми не я намира, само флопито ми тръгва за сега  ... въпреки че същите контролери на 16 битов слот (на 286) ги намира xtide-то , а при правеца не иска да ги намери , пробвах с няколко версии на xtide  ... или има версия която е по-хубава и аз я нямам ... или контролерите са ми скапана версия , така си го обеснявам аз поне :(
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #13 -: 29 Декември, 2019, 15:37:15 »
още се попълни колекцията ми от ISA cf карти

жълтата не съм я подкарал още , липсва ми единия резисторен масив на гърба и ... чакам да дойде

а зелената - хубавото е че може да се ползва 28ц256 и да се запише пълен РОМ с бут меню , малко съосието не съвпада на планката, трябва малко да е сложено косо , но става
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
още малко да допълня .... това вече не съм го запоявал а съм го напечатал .

за по лесен достъп до ЦФ и ... в комбинация с флопи емулатор
има го в интернет файла за печат, не съм го измислил аз

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
2195 Прегледи
Последна публикация 19 Ноември, 2018, 09:43:23
от gospodinov25
4 Отговора
1870 Прегледи
Последна публикация 15 Март, 2021, 08:33:32
от rolling_heads
2 Отговора
1172 Прегледи
Последна публикация 10 Ноември, 2021, 09:15:45
от freesofia
3 Отговора
1056 Прегледи
Последна публикация 14 Март, 2022, 01:12:41
от CVT
8 Отговора
885 Прегледи
Последна публикация 29 Юли, 2023, 23:12:09
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |