| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как аналоговия изход от видеомагнетофон да бъде записан чрез компютър?  (Прочетена 3613 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
 Четох в интернет за много начини за преобразуване на аналогов сигнал в цифров,но бих искал мнение и препоръка от колеги,които имат резултати и биха ми препоръчали изпитан модел.Разполагам с много семейни записи на касети,които искам да запиша в цифров вид за да ги запазя от самоунищожение.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Имам този вариант на Easycap. Работи добре, ползвам го и за запис от RGB изхода на Правец-8Д (с допълнителен PAL енкодер) :). Софтуерът му е за Windows, но го карам и под Linux и macOS !
Даже като гледам сега цената му от линка (намерил съм я най-ниската с безплатна доставка) направо ще си купя още един :D

ПС.: пускал съм го и на Andoid, но телефона трябва да има USB с OTG.
« Последна редакция: 17 Януари, 2019, 21:32:20 от iss »

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
 С това устройство прехвърлянето от ВИДЕОМАГНЕТОФОН към компютър не става.Искам съвет от колега който го е изпитал на видеомагнетофон,и какво е качеството на видеосигнала.Преходник за аудио сигнала е друг въпрос.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
С това устройство ЛИЧНО аз съм прехвълил 4 видео касети от ВИДЕОМАГНЕТОФОН.
Записа го правя в raw/uncompressed формат и после го компресирам с ffmpeg, mencoder, vlc според настроението. Качеството е такова, каквото го подаде видеомагнетофона и в зависимост от състоянието на касетата. Ако не бях го правил - нямаше да си дам мнението, в крайна сметка ти си решаваш...

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Нека внесем едно леко уточнение. За горепосоченото устройство си трябва БАЯ як компютър, поне i3 на 3 GHz, минимум 8 GM RAM и бърз хард диск, най-добре SSD. И както каза колегата iss-сваля се без компресия, но файловете стават ОГРОМНИ- видеокасета от 90 мин е над 10 GB
Някъде ми се търкалят иначе 1-2 TV платки, които поддържат хардуерна компресия, бих подарил една, но пак да уточня:
видеокасетата VHS дава не повече от 720 × 576 пиксела, при това с доста размазано качество, свалял съм подобни касети на професионални VHS устройства и резултата на съвеременните телевизори и монитори е меко казано страшен ;)
(по спомени, преди 4 години за 1 касетка да я запишат на DVD ми взеха около 10 лв, но може и да бъркам)

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Защо мислиш, че на цифров носител ще са по-трайни във времето? Аз не мисля така. Магнитната лента може да има след време известно влошаване на качеството, но ще се възпроизведе ако е съхранявана добре. Цифровия диск ако поеме дори и малко влага става само за кофата, ако е флашка.. след 10 годни я камилата я камиларя. Прехвърли си спомените и на цифров носител, но задължително запази и аналоговия. При цифровия е лесно от време на време да си ги презаписваш, така ще удължаваш живота им.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
С това устройство прехвърлянето от ВИДЕОМАГНЕТОФОН към компютър не става.Искам съвет от колега който го е изпитал на видеомагнетофон,и какво е качеството на видеосигнала.Преходник за аудио сигнала е друг въпрос.
Да бе не става,става и още как и си работи нормално.Качеството е според това какво му подава видеомагнетофона.Това което посочих аз иска средни характеристики на компютъра.Не иска да е нещо супер,но и съвсем остарял не става.При мен е USB 2.0,процесор дуалкоре 3гхц,4 гб рам,Windows 7.Пише ги в mpeg2.Има един единствен кусур,при мен USB кабела прекъсна.Качеството на пластмасата на кабела е отвратителна.Смених го с един от мишка,хем стана по дълъг :) Има в диска някакъв видеоредактор,може да си поиграе човек ако му чува петела.Файловете наистина стават малко по големички от очакваното.Това е положението,има вероятно и много сериозна техника,ама тя струва много пари.Ако ти го правят в студио излиза около 10-15 лв според това колко е дълъг записа.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да, софтуера е важен. Качествения е скъп. С безплатните, качеството е еднакво и да. Да имаш профи плеер същи е важно. Ако искаш максимум от това което имаш, най-добре студио. В домашни условия пробваш и ако те задоволява добре, ако не студио и съвет. Дали може от дадения запис да се направи нещо повече. Все пак ако записа и касетата не са много качествени не може да се очакват чудеса.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
https://www.pinnaclesys.com/en/products/dazzle/dvd-recorder-hd/
Това е решението Вярвайте ми. Занимавал съм се с тази дейност преди години.
Още ми са търкаля една платка която директно компресира в MJPEG, със собствен проц на нея, и работи добре с доста слаба машина. НЕ СЕ ПРОДАВА!
Предимството - нямаш загуби при видеообработка, за разлика от директния MPEG2 или 4
Файлове - огромни.
Решението от линка който съм дал е на ниво. Е, струва едни пари, ама всеки си решава. Има сирене от 3.5лв има и от 12 лв.
Успех в конвертирането!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
  Благодаря много за отзивите и препоръките.Не съм много навътре в технологиите затова търся по прост начин.Искам мнение за друг начин според мен по прост:Притежавам цифров приемник STRONG от който може да се прави запис на флашка.Въпроса ми е,има ли преходник от изход видеомагнетофон към антенен вход на цифровия приемник и по този начин да избегна по мощен компютър?В студията за такова прехвърляне ми искат 15лв.на час.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
И аз съм прехвърлял, с TV тунер платка, става, качеството е както на видеокасетофона, нищо по-лошо в случай, че са зададени правилно настройките. Основен проблем както пишат и колегите е мощността на компютъра и софтуера с който се работи. Малко компютри могат да компресират софтуерно с читав кодек в реално време. От там следва, че се прави компромис с компресията, и файловете са големи, после се очаква да се направи прекодиране, което също ако компютъра не е приличен става доста бавно. И най-отчайващото е, че за любителски цели почти не се намира читав софт за запис от ТВ тунер.
Относно цифровия приемник STRONG - за съжаление, колкото и хубаво да записва цифровата телевизия на флашка, това е ЦИФРОВ приемник и няма как в него да вкараш аналогов сигнал от видеокасетофона. Не е въпрос на преходник.
Та в общи линии става работата, но си трябва доста опит във видеообработката и видовете компресия.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
  Благодаря много за отзивите и препоръките.Не съм много навътре в технологиите затова търся по прост начин.

То не е много сложно, ако ги разбираш нещата. В противен случай има няколко варианта:
1. Даваш на студио, където ще ти го направят /надявам се/ професионално.
2. Купуваш на късмет евтиния китаец, и ако си уцелил - браво. Да се вземе под внимание, че съм попадал на ЮСБ конвертори които не успяват да обработят потока данни и пропускат кадри. Резултата е доста неприятен за гледане  след конверсията. Та в този ред на мисли отиваме на точка 3

3. Купуваш това от линка който ти дадох. Скъпо е. Но Пинакъл са фирма от години в тази област /видеообработка/ и може да им се довериш. Отделно, няма начин да не ти дадат и софт с устройството а това е важно. Прехвърлянето е и възможност да обработиш своите клипове което е много, много приятно и зарибяващо занимание
Поне беше за мен :D

ПП Отдели малко време и се запознай с кодеци, компресии и т.н. за видеообработка. Има доста за научаване, но е интересно
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
 Благодаря още веднъж за ценните съвети.Надявах се че има по евтини начини да запазя в цифров вид в това качество каквото е записано на касетата,без допълнителни обработки.Но явно с трици маймуни не се ловят.Засега ще се грижа за видеокасетите.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
По битаците се намират DVDrecorder и с харддиск  различни модели за по 20на лева от това по евтини и качествено за домашно ползване няма да намериш.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |