| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Цветен кинескоп за ОПЕРА  (Прочетена 6422 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен кец

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: София
Цветен кинескоп за ОПЕРА
« -: 26 Март, 2019, 12:38:51 »
Подариха ми кутия от ОПЕРА.
Отлично състояние , но без съдържанието.
Какъв цветен кинескоп е подходящ за тази кутия ?
Може и  LCD монитор , ако някой е правил нещо подобно.

Неактивен maringodinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Дупница
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #1 -: 26 Март, 2019, 15:32:30 »
мислил съм си да се вгради LED телевизор,но само толкова.ти ще си първия.пожелавам ти успех

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #2 -: 26 Март, 2019, 16:41:30 »
17" 4/3 LCD/LED
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #3 -: 26 Март, 2019, 16:49:18 »
43 см диагонал е 17 инча.Монитор и цифров приемник с подходящ изход трябва да стане.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #4 -: 26 Март, 2019, 18:35:12 »
Да, наистина един VGA монитор може да стане идеално с преходник HDMI-VGA. Изпитано става супер. Хубаво е да е с кинескоп според мен, някак да вкараш вътре LCD за мен е издевателство с кутията от концептуална гледна точка, но всеки го прави по свой вкус.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен кец

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #5 -: 26 Март, 2019, 18:43:12 »
Питането ми по-скоро е някой да е правил нещо такова.
Едва ли съм първия , който се опитва.
Профила на оригиналния кинескоп е много специфичен.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #6 -: 26 Март, 2019, 18:47:20 »
Правил съм,обаче в кутия от Пирин за един пишман ретроманяк.В твоя случай ако намериш стар CRT телевизор и го вкараш вътре в кутията.Трябва тръбата да е с подходящ диагонал.Нищо че ще е доста по къса от оригиналната.Нищо сложно,малко дърводелска и щлосерска работа.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #7 -: 26 Март, 2019, 18:49:16 »
Е, все си мисля, че не е необходимо да видиш точно как някой го е направил, а да намериш каквото имаш под ръка и сам да си го измислиш. Със сигурност ще трябва да проявиш творчество в монтажа на новия кинескоп, но едва ли това би било проблем. Присаждал съм чужди кинескопи в Електрон Ц380Б и в Стадион 2. В Стадион 2 кинескопа е много подобен на този при Опера, но решение винаги се намира за захващането на новия. Обикновено става с планки с подходящи размери от железарията и работа с ножовката където се налага. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен кец

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #8 -: 26 Март, 2019, 20:38:20 »
Може би с LCD ще е по-лесно , но няма да изглежда добре.
Така че  - кинескоп.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #9 -: 30 Март, 2019, 18:41:50 »
И аз съм за кинескоп 😀 Я покажи кутията :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #10 -: 31 Март, 2019, 04:36:15 »
В центъра на Пловдив видях една опера с присадено 17" кинескоп и платки от масовите пластмасарки, беше на витрината на един тв сервиз. Проблема е че операта не е точно 4/3 ами малко widescreen, та от страни имаше разстояние до  азбестовата пресовка само по хоризонтал мисля, вертикала го беше застъпил даже много. Най добре- ЛЦД монитор или малък телевизор от тия по сплесканите- дето са малко wide screen 19/6 то проблема е че е между 2-та стандарта и трябва да си измериш и хоризонтала и вертикала и диагонал , и да търсиш по тия размери екран дето хем няма да остави празно хем няма много да се застъпва, освен ъглите- които са заоблени  и автоматично ги губиш ама пък ефекта е страшно ретро, като нямаш остри ъгли на екрана.

Та мониторче примерно тоя мисля че  доста отговаря на отвора на кората:
https://www.emag.bg/monitor-led-tn-aoc-17-wide-hd-usb-3-0-e1759fwu-cheren-pl-1049472-e1759fwu/pd/DX2LKMBBM/?X-Search-Id=cb34594d8d8a46fa2a1b&X-Product-Id=31580980&X-Search-Page=1&X-Search-Position=24&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

И отзад може в кутията да сложиш андроидска флашка или приемник за кабелна телевизия и усб колонки, усб захранване за тях, приемник за мишка и клавиатура, външен харддиск  или файлов сървър... абе място има....

Имай предвид, че ако ще си я държиш в стаите където живееш, азбестовата кора около екрана-сивата кора зад стъклото, трябва да и теглиш от всякъде един дебел слой лак, няколко ръце, че това не си е работа да го дишаш.
« Последна редакция: 31 Март, 2019, 04:44:47 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен кец

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #11 -: 31 Март, 2019, 09:25:44 »
Благодаря за насоките.
Кутията - нищо особено.
Просто няма дефекти и лака  е ок.
Дават ми един стар , почти неизползван
филипс-яйцевиден телевизор 20"
От времето преди да се гони правоъгълност.
Но още не е транспортиран.
На снимки кинескопа изглежда доста заоблен.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #12 -: 31 Март, 2019, 11:16:35 »
и е прекалено голям за кутията
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен кец

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #13 -: 31 Март, 2019, 15:19:20 »
То да влезе добре в кутията.
После ще му намаля развивките . за да се покаже картината оптимално в отвора.
С по-малък кинескоп може да има пролуки отстрани.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цветен кинескоп за ОПЕРА
« Отговор #14 -: 31 Март, 2019, 17:58:12 »
Опера не е по-широкоекранен от 4:3 със сигурност, проблема е в облия отвор на кутията. От опит мога да се съглася, че поставяне на нов кинескоп дори с не прави ъгли със същия диагонал, оставя луфт покрай заоблените ръбове на отвора. Това е просто защото тези старите са с по-кръгла геометрия. За това и трябва кинескопа да е с достатъчно голям диагонал, така, че да закрие изцяло отвора. После развивките може да се регулират за да се губи минимално от образа. А това, че ще се губи е пределно ясно, и това е и смисъла, когато се слага в телевизор Опера според мен! Всички кинескопни телевизори имат стандартен overscan, после съседа ми вика - трябва да го оправя, че нещо ми се крият надписите на екрана - ами да! Крият ти се защото вече телевизиите са предвидени за LCD боклуци и се използва екрана до последния милиметър.
За мен всичко останало различно от кинескоп в кутията от Опера е подигравка, ама който както знае да го прави, все пак не го правя аз :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |