| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 40 годишно TV Sony правено в ...  (Прочетена 5004 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
40 годишно TV Sony правено в ...
« -: 28 Април, 2019, 10:00:42 »
116306-0
Христос Воскресе! Весели презници на всички!
Къде е правено се чете от табелата! Телевизорът е някъде от 80 -те, точно не знам, на тъщата е, купен от тогавашния Кореком ($660 по спомен). Не е спирал да работи, не е отварян!!! Малко са му избеляли цветовете (за тъщата (92г) не е проблем).
Може да се види входа на приемника на ултразвуковото дистанционно - лъскавия правоъгълник вдясно. Има памет само за 20 канала (сегя без значение).
« Последна редакция: 28 Април, 2019, 11:23:57 от Gabo »

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #1 -: 28 Април, 2019, 21:20:40 »
Да,произведен е във Felbach bei Stuttgart. Там е седалището на през 1923 г. създадената фирма  WEGA GmbH, елитна фирма за радиоапарати и телевизори. Нейните модели телевизор Color 3020 и Компактния център Concept 51k са в постоянната изложба на Museum of Modern Art - New York поради уникалния си за тогава (~1970) дизайн.
Това събужда интерес към сравнително малката фирма и през 1975 г. тя е закупена от Sony - от тогава започва да произвежда апарати на Сони. През периода 1998 - 2005 Сони използува марката Wega като име на своите High End TV.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #2 -: 29 Април, 2019, 13:15:37 »
Здравей! Това наистина е един прекрасен телевизор! Имам същия модел, беше на дядо ми, купен е от кореком отново, за подобна на посочената от теб цена, вероятно дори същата. Той го гледаше активно до 2010 когато си купи LCD (не го е срам!). После баба ми го използваше докато почина през 2018. Сега си стои като музеен експонат, но все още работи перфектно без нито един ремонт извън гаранционен срок, наистина са едни уникални машини от периода от време в който наистина Сони правеше диаманти! Наистина това са най-дълготрайните и качествени телевизори в света правени някога според моето мнение.
Само една съществена корекция - дистанционното което ползва този телевизор е модел RM-622 и не е ултразвуково а инфрачервено, както на всички съвременни телевизори. Приемника не е лъскавото правоъгълно нещо, а е една почти незабележима дупчица намираща се няколко сантиметра под бутоните за превключване на каналите и силата на звука. Лъскавото правоъгълно нещо е високочестотен високоговорител.
Паметта не е 20 канала а 30 канала - от 0 до 29. За съжаление обаче тунера е стандартен метров и дециметров и не покрива хипербанд обхватите - основната причина поради която дядо ми се отказа от телевизора и си купи новия.
Относно цветовете - разгледай дистанционното - има бутони за контраст и наситеност на цветовете, от там може да коригираш нещата. Отдолу в средата под екрана се отваря едно капаче от което се настройва вертикална синхронизация и ЯРКОСТ. Разгледай в каква комбинация настройките за яркост, контраст и наситеност могат да повлияят на изображението, но съм сигурен, че може да изкара образ с по-наситени и красиви цветове от съвременен LCD поне моя екземпляр го прави без проблем, не виждам причина твоят да не може. Издухания кинескоп има други симптоми, а не "избелели цветове" обикновено така, че мисля, че трябва да е супер. Желая ти много здраве и дългогодишно безаварийно ползване на телевизора :). Такива телевизори света не ще види никога повече, за съжаление!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #3 -: 29 Април, 2019, 14:03:17 »
Възможно е данните ми да са неточни, защото телевизора не ми под ръка, а на другия край на града, а когато посещавам тъщата има куп други неща за вършене и не ми е до него. Предполагам, че вътре в него има 5 кила прах, защото когато чистя наоколо (за мой срам сравнително рядко) прахът е поне 5мм. На всичкото отгоре, когато ходя там, трябва да плащам за зона (когато я въведоха, ме одрусаха с 30лв). А това беше краен квартал някога (Семиарията или Двореца на пионерите, както беше). Картината не е толкова бледа като на снимката, но е правена със стар GSM, даже и фокусировката не е добра. Ако отида някога с градския транспорт, може да му отделя малко време за настройки, но и тъщата е капризна: "не го пипайте, да не се развали...". Не искам да го отварям (за почистване, поне) за да не му наруша пломбите (ако ги има).
Да сме живи и здрави да дочакаме сам да спре! Благодаря за отзивите!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #4 -: 29 Април, 2019, 16:25:08 »
Зарежи пломбите, те не са ценност според мен. Но трябва да се внимава ако се отваря, все пак е деликатна машина, едно невнимателно движение покрай шийката на кинескопа може успешно да му постави края! Така че всеки си преценява. Естествено е желателно да се почисти от праха, че влошеното охлаждане от много прах може да нанесе щети, но не ви стимулирам към такива действия, че всичко се случва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #5 -: 29 Април, 2019, 23:16:11 »
Здравейте да използвам темата. Търся схемата на TV "SONI" mod. KV-2092MR  много подобен като този на снимката, с малка разлика в декоративната решетка. На телевизора си пише че е произведен в Япония. Преди около 10г. един колега ми каза че на някой от тези модели се монтира хипербанд тунер паралелно на оргиналния, правил съм го това и става! Имам аналогова телевизия около 30 канала, така че може да се гледа през тунера.
« Последна редакция: 29 Април, 2019, 23:29:27 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #6 -: 29 Април, 2019, 23:48:36 »
Виж това дали ще ти свърши работа, същото шаси е.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #7 -: 30 Април, 2019, 18:44:08 »
Паралелното включване на хипербанд тунери се прави отдавна, но лично за мен е малко фалшива работа, защото се губи началната идея за точно поддържане на приеманата честота. Все пак обратната връзка по честота си остава от стария неизползван тунер. Така ако стария си изменя параметрите, обратната връзка ще му коригира неговата честота, и това може да доведе до изместване на приеманата честота на новия. Но действително се правеха пари от тази манипулация на времето.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #8 -: 02 Май, 2019, 18:32:42 »
Може да се разглежда като частен случай паралелното включване на тунер. Става въпрос за една серия телевизори в която междинночестотния усилвател и тунера са обединени в една обща кутия. Там няма как да се смени тунера и се включва паралелно хипербанд тунер. Относно обратната връзка от тунера или така наречената "АДЧ" в тези "SONI" телевизори няма такъв извод "АДЧ" на тунера, може да видите схемата по нагоре. Тук "AFT" е до процесора, нали знаете че до процесора има един филтър за донастройка на честотата. CX20015A, pin 8/9, T203.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #9 -: 02 Май, 2019, 20:13:00 »
Ухааа става и още как. Поне на 100 съм сменял старите, първо с  ес-банд, па после и с хипербанд. Има си особености, на синтезаторните тунери също става с малко хитринки. Цяла година съм се хранил от това по студентските ми години.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #10 -: 02 Май, 2019, 20:19:26 »
И аз това съм написал по предния пост че става.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #11 -: 02 Май, 2019, 20:28:04 »
 Не противореча, просто ме навяха спомените от времената когато основните клиенти бяха мургавите със сателитите и искаха да гледат повече програми. Хубаво беше......... :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #12 -: 20 Декември, 2021, 20:15:16 »
Подарявам този телевизор. Все още си работи!
тел.0898 756 107

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #13 -: 24 Декември, 2021, 08:34:18 »
Подарявам този телевизор. Все още си работи!
тел.0898 756 107
Не е за вярване, тук във форума чета, че някои се мъчат с "Електрон 280", а не се интересуват от подаряван работещ "Сони". Ще изчакам седмица и после "овъздушавам" кинескопа до кофата за боклук.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: 40 годишно TV Sony правено в ...
« Отговор #14 -: 24 Декември, 2021, 08:57:49 »
Пусни го в bazar.bg на ниска цена. В крайна сметка ако няма желаещи го остави в найлон до контейнера за боклук и напиши отгоре че работи. Така ще иде на битака.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1478 Прегледи
Последна публикация 05 Декември, 2016, 17:54:23
от GIBO
1 Отговора
717 Прегледи
Последна публикация 11 Март, 2018, 18:20:47
от studio
1 Отговора
1203 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2021, 08:24:37
от pansim
6 Отговора
1562 Прегледи
Последна публикация 30 Юни, 2022, 00:08:53
от Борис Борисов
6 Отговора
1142 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2023, 22:04:23
от BatKoce

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |