| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?  (Прочетена 1182 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Може ли някой да качи снимка на изходните трансформатори на това наше радио, че вече не съм сигурен кой е оригиналния и кой е присаждан?
Аз взех шасито с два различни трафа - големият е като от обикновена мелодия 11, а малкият мислех че е бил оригиналния, но не съм сигурен... защото няма други дупки за втори малък траф...
Ето снимка на моите два трафа:
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #1 -: 20 Май, 2019, 18:46:50 »
Долния е от Мелодия  моно

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #2 -: 20 Май, 2019, 19:29:14 »
Горния  е от 14 стерео. Много малък траф.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #3 -: 20 Май, 2019, 20:44:16 »
Някога имах шаси от мелодия 14, трафовете са, като на всички български приемници от това  време, като този дето ламаринките се закривяват за да се закрепи.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #4 -: 20 Май, 2019, 21:42:10 »
Аха, и  аз така предположих, обаче на планката има само един набор дупки за малкия и два набора за големия. Затова се усъмних дали пък не са големи. Снимки в нета не мога да намеря хубави да видя как е било...
Edit: @styrsheл, много благодаря, това ме интересуваше. Значи Ще намеря втори голям траф. Интересно тогава малкият от какво е? Може би от някое стъпало с ecl 82 (Романс? ) Но там изглеждат по-различно.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #5 -: 20 Май, 2019, 22:23:44 »
Малкия траф е от Мелодия 14 стерео

Имах една и я разкостих, тия малки трафчета Ги пробвах в какви ли не схеми- и все гадно свиреха, после си ги монтирах  събрах я и замина при един колега.

На тая снимка от Радиомузея се вижда добре че е малкия по сгъвките

https://www.radiomuseum.org/r/resprom_melodia_14_stereo.html

117383-0
« Последна редакция: 20 Май, 2019, 22:36:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #6 -: 21 Май, 2019, 10:45:38 »
Ахааа, мерси, сега ми стана ясно. Изкушавам се да сложа големите, че от тях имам 2, но те са за EL84, т.е трябва да са с друг коеф. на трнасормация тъй като EL84 е с по-ниско Ra от ECL86. Т.е. ако използвам тях, трябва да използвам и по-високоомни говорители, нали така?

Все пак не бих се учудил, ако се окаже че е имало разновидност и с големи изходни трафове, както при styrshel. Ще премеря коеф. на трансформация на първо време да видя дали е еднакъв на малкия и големия.

*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #7 -: 21 Май, 2019, 11:35:49 »
Ахааа, мерси, сега ми стана ясно. Изкушавам се да сложа големите, че от тях имам 2, но те са за EL84, т.е трябва да са с друг коеф. на трнасормация тъй като EL84 е с по-ниско Ra от ECL86. Т.е. ако използвам тях, трябва да използвам и по-високоомни говорители, нали така?

Все пак не бих се учудил, ако се окаже че е имало разновидност и с големи изходни трафове, както при styrshel. Ще премеря коеф. на трансформация на първо време да видя дали е еднакъв на малкия и големия.
Слагай тия дето имаш . Мисля че ще се получи .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #8 -: 21 Май, 2019, 13:12:56 »
Ето как изглеждат трафовете, единия е отляво, над платката, а другия отдясно на ламарината и не се вижда от захранващия траф.
Edit Moderator. Линкове към този сайт не толерираме.
« Последна редакция: 21 Май, 2019, 18:29:57 от Pichaga933 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #9 -: 21 Май, 2019, 18:42:22 »
Слагай големите, щом имаш чифт. Няма да развалиш кой знае колко звука, че и с тия малките не е нещо особенно. Ако имаш чифт ртафчета от Пирин е истината за тая лампа ама на друго анодно напрежение и друг ток и без обратна връзка...
« Последна редакция: 21 Май, 2019, 18:48:15 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #10 -: 21 Май, 2019, 23:17:03 »
Мда, аз пробвах вече шасито ама с едни немски трафове - добре си пее на прима виста, даже доста добре. С този малкия също не беше зле, но слушах съвсем малко.
Между другото някой мерил ли е колко е коефициента на нелинейни изкривявания на лампово радио от този период? Да речем при 0.5 - 1вата / 1кхц? 
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Мелодия 14 стерео изходни трансформатори?
« Отговор #11 -: 21 Май, 2019, 23:35:35 »
Мда, аз пробвах вече шасито ама с едни немски трафове - добре си пее на прима виста, даже доста добре. С този малкия също не беше зле, но слушах съвсем малко.
Между другото някой мерил ли е колко е коефициента на нелинейни изкривявания на лампово радио от този период? Да речем при 0.5 - 1вата / 1кхц?
До 5% , и повече . Никои не е гонил хай - фи , тогава .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |