| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ORION 232  (Прочетена 8115 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
ORION 232
« -: 06 Април, 2013, 18:54:14 »
Преди месец колега по интереси от Ихтиман предложи за продажба такова радио -изгодно.Аз бях късметлията с най-бързи реакции и сега е в реда на нещата ,да ви кажа какво е продължението.Имаше прекъснало съпротивление след изправителната лампа,лошо контактуват лампите.Накрая радиото започна да реагира,като докосна решетките та чак до антенния кондензатор.Но само това-станция йок.След подробен анализ на ситуацията стигнах до извода ,че хетеродина не работи.Наистина след измерване на отделните бубини установих ,че едната навивка на хетеродинната бубинка за СВ е прекъснала.Това обаче е малкия проблем.Големия е ,че няма скала а на това радио тя е много красива и е 80 процента от чара на апарата.Въпроса ми е може ли тая скала която я има във архива да се отпечати на стъкло.Къде,кога и колко?
Забравих-за да се оправи бубинката трябва да се снеме бубинния блок,но първо скалата.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: ORION 232
« Отговор #1 -: 07 Април, 2013, 02:42:01 »
Погледни в сайта раздел Скали. За печат върху стъкло скоро ще имаме информация.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: ORION 232
« Отговор #2 -: 07 Април, 2013, 09:15:20 »
Не е ли възможно да се оправи бобинката без да се сваля блока? Дай една снимка да видим скъсаното. А иначе това е радио правено през войната, сигурно технологията е била немска.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: ORION 232
« Отговор #3 -: 07 Април, 2013, 15:14:34 »
В раздел Скали има скала за Орион 233 , който е напълно еднакъв по външен вид и скала с 232. А ко не можете да я разпечатате мисля ,че имам една готова в повече. Справка можете да направите на сайта за стари унгарски радиоапарати-във форума някъде има линк.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #4 -: 09 Април, 2013, 08:26:13 »
Няма как ,трябва да се снеме бубинния блок.За скалата ,попитах може ли да се направо на стъкло.Тук могат да я направят  на тънък,гъвкав лист-не му знам името.Но няма да изглежда добре лепнато на стъкло.Снемането на блокчето не ме плаши,правил съм го много пъти.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: ORION 232
« Отговор #5 -: 09 Април, 2013, 09:13:36 »
бОбина се пише бре Чав, скалата се отпечатва като огледалното изображение на прозр. фолио и се лепва отвътре на стъклото :drinks:

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: ORION 232
« Отговор #6 -: 09 Април, 2013, 12:40:43 »
Най-добре става като се отпечата на тънко прозрачно фолио и се притисне между две тънки стъкла.Залепва се странично със силикон.Изпитано.Не се нагърчва и не се поврежда.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: ORION 232
« Отговор #7 -: 09 Април, 2013, 13:48:06 »
Всякакви варианти различни от боя върху стъкло са имитация - въпроса опира до едно сито за всяка скала.
0878640251

близо до София

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #8 -: 10 Април, 2013, 08:43:04 »
Гледам в аукциона също се предлага такова радио ,но и неговата скала не е добре.Благодаря за корекцията -бобина.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #9 -: 17 Декември, 2017, 12:58:29 »
Аз съм имал моя тема за Орион 233!Чак сега я видях.Онзи ден колегата Димитър Балджиев ми изпрати такава скала и сега се налага да започна ремонта.
Свалих бобинния блок ,но състоянието на вълновия превключвател се оказа плачевно.Някога пак е бил ремонтиран.Намерих прекъсването къде е.Ще взема да изведа един съвременен превключвател отзад да не се вижда.Другото е да го оставя само на едни вълни,което е скопяване.Не мисла да го правя толкова лъскав.Другия проблем са цоклите.Следващия проблем ,писал съм липсата на предаватели в СВ в нашия вилает.

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: ORION 232
« Отговор #10 -: 17 Декември, 2017, 16:08:07 »
Опитай ремонт на превключвателя за вълните .
Иначе радиото губи автентичност , а и на КВ има доста предаватели.
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #11 -: 17 Декември, 2017, 21:58:16 »
Съжалявам,Цек,ама превключвателя е в много лошо състояние.Няма да може да се възстанови.Иначе ремонтирах бобинния блок,разучих го и сложих две мостчета за да работи на СВ.После го монтирах и пуснах радиото и хванах една румънска и някаква друга станция.Май така ще си остане,за поколенията.Ще бутна всички чертежи ,които начертах,докато го разучавах ,вътре в кутията.Липсват му оригиналните врътки,иначе си има оригинален капак.Това е .Мога да помогна ,ако някой срещне трудности.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ORION 232
« Отговор #12 -: 17 Декември, 2017, 23:16:21 »
Какво му е на превключвателя, на мен ми се вижда здрав.

При теб как е направено захранването.
Като на схемата ли?
При мен само фазата минава през бушоните. И през двата :master2:

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #13 -: 18 Декември, 2017, 08:31:01 »
Не,не е добре превключвателя.Захранването е с автотрансформатор,с две лампи Е-серия и две U-серия.Напрежението минава през бушона ,после през волтажния превключвател и от там отива на автотрансформатора.Изведен е извод за отоплението на двете U лампи.Някъде около 125волта.Точно колко е не мога да кажа защото схемата не е пред мен.Какво точно те притеснява в захранването?

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ORION 232
« Отговор #14 -: 18 Декември, 2017, 12:31:04 »
Сега загледах схемата,единия бушон е след ключа и води до автотрансформатора.Другия бушон/0,5А/излиза от същата точка и отива към един жичен резистор130ома и от там на анода на изправителката.
Имам една молба към всички-кордите са изпокъсани и не мога да разбера как са били.Моля някой да ми скицира как са опънати кордите.Има 2 корди.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
26" Orion T2661GB

Започната от vgeorgiev Продавам

0 Отговора
472 Прегледи
Последна публикация 15 Октомври, 2018, 13:01:51
от vgeorgiev
2 Отговора
538 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2019, 20:02:09
от dragan
4 Отговора
1111 Прегледи
Последна публикация 25 Ноември, 2019, 16:54:38
от faraon4eto
0 Отговора
728 Прегледи
Последна публикация 21 Октомври, 2022, 14:54:12
от dragan
1 Отговора
640 Прегледи
Последна публикация 02 Ноември, 2022, 15:52:17
от BatKoce

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |