| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216  (Прочетена 14603 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nedialko63

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: smiadovo
УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« -: 07 Април, 2013, 00:06:56 »
Някой  да  е   монтирал  такъв  жорвертор  към  такъв    приемник? :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #1 -: 07 Април, 2013, 10:15:26 »
Да, монтирал съм. Няма нищо съществено за отбелязване, освен че трябва да вземеш захранване 9V от някъде в приемника а не 4.5 волта от УКВ блока, поради простата причина че приставката работи много по-добре на 9 волта. Също внимавай - селената е с + на шаси, т.е. не трябва да докосваш металните части на приставката до шасито на радиото, и проводника за положително напрежение да свържеш към шаси. Изхода на приставката свързваш директно към входа на УКВ блока и това е. Моята лично имаше превключване на хетеродина на два подобхвата и покриваше почти целия CCIR обхват, за целта монтирах тумблер на задния капак на радиото.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #2 -: 07 Април, 2013, 10:49:18 »
................... Също внимавай - селената е с + на шаси, ...................
Селена 216 е с минус на шаси. А приставките, които съм слагал, работят добре и на 4.3 V и затова съм ги захранвал директно от плюса на УКВ блокчето.
Но винаги съм предпочитал пренастройване на УКВ блока пред слагането на такава приставка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #3 -: 07 Април, 2013, 13:16:06 »
Работели са добре на 4.3 вероятно защото не си ги пробвал как работят на 9 волта :) Не знаех че има селени с - на шаси, извинявам се за което. Пренастройката на УКВ блока е опция само ако имаш много опит в това, и необходимата измервателна апаратура, които две условия се изпълняват от много малко хора, така че приставката не е лош вариант.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #4 -: 07 Април, 2013, 14:13:01 »
Всички приемници Селена до Селена 211 включително са с + на корпус, Селена  В-215 и Селена  В-216 са с минус.Разпознават се лесно по нискочестотния усилвател.Тия с транзистори П213  са с + на маса.До колкото съм чел в руските сайтове са произвеждани в Минск като Selena е експортния вариант на радиоприемник Океан.Относно човъркането на укв блока подкрепям Origo.В момента имам една Селена на масата с вандалски натрошен укв блок от "специалист"

Само че какво търси тая тема в раздела Телевизионни приемници :batt:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #5 -: 07 Април, 2013, 14:58:01 »
Работели са добре на 4.3 вероятно защото не си ги пробвал как работят на 9 волта :)
Вярно, не съм пробвал на 9 V, но и на 4.3 V индикаторът за настройка отиваше до края на силни предаватели, и изобщо работеше толкова добре, че не виждам какво повече да искам от тази приставка. Впрочем, тогава ми хрумна една сравнително проста идея за пълно покриване на диапазона, не съм я пробвал, но е много проста - свързват се паралелно две приставки, като с един превключвател се комутира захранването към едната или другата, и едната се настройва за долната половина на диапазона, а другата - за горната половина.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #6 -: 07 Април, 2013, 19:37:38 »
Ми то по-просто е реализирано в приставките с превключване на диапазона - използва се диодна комутация - когато пуснеш да протече ток през един силициев диод, една допълнителна бобина се оказва паралелно свързана по променлив ток към осцилаторната, и така се увеличава честотата на хетеродина на приставката. Ето така: http://img210.imageshack.us/img210/4306/page2ir.jpg Не съм сигурен с две приставки дали изхода на неработещата в дадения момент приставка няма да шунтира по ВЧ изхода на работещата. Иначе е вариант.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #7 -: 08 Април, 2013, 09:37:13 »
Някой реализирал ли е тази схема.Дайте отзиви.http://img210.imageshack.us/img210/4306/page2ir.jpg

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #8 -: 08 Април, 2013, 11:18:29 »
Познавам хора които са я реализирали и казват че работи супер. Единствения й проблем е че е сравнително сложна и интегралната схема е вече дефицитна, но пък за сметка на това има отлични параметри в сравнение с тези които се продават във фирма КИПА.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен maximusic

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Бургас
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #9 -: 14 Май, 2013, 13:44:35 »
Някой може ли да даде актуален линк към схемата по-горе?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен maximusic

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Бургас
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #11 -: 14 Май, 2013, 14:21:04 »
Благодаря!
Тая ИС среща ли се из някой друго соц. изделие? Например, някой радиоапарат, телевизор...  :D

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #12 -: 14 Май, 2013, 17:32:36 »
Предварително да се извиня на колегата Недялко63, че се включвам в неговата тема, ама искам и аз да попитам знаещите.
-Някой правил ли е опити да пренастрои ВЕФ260-сигма на CCIR а също така и радио "Ленинград" от "нестерео" вариантите?
 А, също така и за за този чип, от страничката по-горе, потърсих по София - няма! За сега съм пробвал на "Мария-Луиза" при бабичките, в "Никона"-та, отзад на "Женски пазар", в бившето "Танко" - нъц!
Ако някой е намерил някъде, моля да сподели, евентуално да даде тел за контакт за поръчка на такова чудо!
 Благодаря предварително!  :hi:
Омраз!

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #13 -: 14 Май, 2013, 18:08:50 »
http://elimex.bg/product/1771/mc1496.html

Това е аналог на 1МП1496,която е на схемата.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: УКВ конвертор CCIR- OIRT на Селена В-216
« Отговор #14 -: 14 Май, 2013, 18:38:09 »
MC1496G в кръгъл корпус за мераклийте,кой ще почерпи една бира :drinks: ползвани са но са здрави


greenshot

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
17403 Прегледи
Последна публикация 14 Януари, 2013, 22:15:18
от Ricarq
7 Отговора
2495 Прегледи
Последна публикация 12 Октомври, 2017, 21:00:52
от origo
1 Отговора
2940 Прегледи
Последна публикация 01 Август, 2018, 07:48:57
от Любо Божков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |