| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Приспособление против мигане на енергоспестяваща лампа  (Прочетена 3128 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Привет,
Не можах да намеря старата тема /мисля, че имаше такава/ за това създавам нова.

На всички е известен проблема, свързан с включването на енергоспестяваща лампа през ключ с глим лампа - при загасено осветление лампата премигва. Ефекта се засилва при девиаторна схема на свързване - има вече два ключа и две глимки.
След многобройни проби с резистори и кондензатори проблема остана нерешен. Бях на прага да "кастрирам" ключовете /да премахна глимките/ и като за последно реших да се поровя отново в нета - отново същите съвети: резистори, кондензатори или кастриране на ключа, нито един от които варианти не ме устройваше.

Подходих към проблема радикално и смятам, че показаното по-долу схемно решение е приемливо. Работи и при девиаторно свързване на ключове.
122605-0


Ето и готовото "изделие" /малко "сделано", но върши работа/, достатъчно малко е за да се монтира в декоративната розетка на повечето осветителни тела.
122607-1
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
и аз имам такъв проблем - не мога да сложа енергоспестяваща крушка към автоматичен ключ с пир датчик - предполагам че това решение ще стане и за моя проблем  :blush:
единствен недостатък на това решение с реле е че ще падне с малко КПД-то на системата
какво реле си сложил?
ще се наложи да монтирам схемата в самия плафон, че нямам друг достъп, а ключа с пир датчика е много голям и заема цялата кутия

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Според мен добро и оптимално схемно
решение.Бих искал да подчертая
неговата универсалност. 
Само ако е възможно колегата Laic
да сподели какъв точно тип реле
е използвал при реализирането на проекта.

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
имам осветително тяло с две лампи за коридор, управлявано от ключ с пир детектор монтиран на мястото на нормален ключ. по обясними причини се използваха две лампи с нажежаеми жичка.
след изгаряне на едната лампа след кратък размисъл сложих светодиодна лампа на мястото на нажежаемата и резултата е отличен - нищожния ток, който зарежда кондензатора и кара лампата да присветва сега минава през студената нискоомна жичка на обикновената лампа и няма присвяткане
така че това е още един, макар и не толкова елегантен начин за елиминиране на проблема от темата

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |