| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Най-после и съветски магнетофон.  (Прочетена 4071 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #15 -: 25 Май, 2020, 16:37:51 »
Не мисля, че трябва липсата на сервичен чертеж на платките да те спира. Трябва да разучиш първо много добре схемното решение, и като казвам това имам предвид, да си в състояние да начертаеш пълната му схема на някои възли без изобщо да гледаш. И така в един момент се оказва, че след идентифициране на някщои по-ключови елементи, останалите около тях сами се разпознават. Електролитите няма да сбъркаш да смениш, но е хубаво преди това да им премериш ESR, ако нямаш уред сменяй, без големите по захранванията. И внимателно, да не стане по-зле от колкото е било преди смяната (има такива случаи).
Коментара за качеството на спойките и причината да бъдат такива е силно идеологически, и ако бях модератор щях да го изтрия!
Ако наистина проявяваш интерес защо е такова качеството на спойките го задай като въпрос, и ще се опитам да ти дам изчерпателен отговор.
Поздрави и успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #16 -: 13 Юни, 2020, 15:53:30 »
Слави , включи на " запис" , и кажи каква е реакцията . Ако реагира , значи има лош контакт в превключвателите . И казва че предусилвателя работи .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #17 -: 13 Юни, 2020, 18:19:38 »
Оф, радиото ме подсети, трябваше отдавна да напиша,че вече всичко е наред, ама ха де, туй онуй и времето минава. Обещавам тези дни да приключа темата с обяснения и картинки.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #18 -: 16 Юни, 2020, 13:50:58 »
Дойде времето да приключвам с темата!
Машината вече работи нормално за класа си, според мен. Вече писах, че големият проблем ми беше мълчанието на единия канал. Така и платките не намерих и след като почетох руски форуми реших да я карам "като руския цар", в случая тотална смяна на електролитните кондензатори. То и origo ми препоръча нещо такова и беше прав. Параметрите на всички кондензатори до около 200 мф се бяха разбягали в различни посоки и затвърждава впечатлението и от другите ми съветски машини, че кондензаторите им с по-малки стойности и над 30 години възраст задължително трябва да се подменят?! След като закупих съответните стойности (общо около 32 бр.)започнах, както казват старите майстори "отляво надясно и отгоре надолу" и Астра-та тръгна...
Показвам и няколко снимки от процеса, иначе има много. После ще има и клипче.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #19 -: 16 Юни, 2020, 14:20:58 »
Още една снимка и клипче:
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #20 -: 16 Юни, 2020, 15:51:26 »
Още една снимка и клипче:
Станала е добре машината .  А за съветските кондери ,  всички до 200 мкф., кскто казваш , с времето буквално се скапват .
Слави , а тествал ли си на 19. прави ли  хубав запис ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #21 -: 16 Юни, 2020, 16:21:24 »
Браво!
Това което чувам обаче като звук не ми харесва никак! Ако и на живо звучи така, а не е ефект от записа с микрофона на камерата, то има проблем. Или лентата не е читава, или записа на нея, или нещо по магнетофона. Със сигурност не трябва да се чуват такива изкривявания. На 19 см/сек. би следвало да си изкара до 15к равна лента, ама кой знае дали е добро лентоводенето в момента и дали е регулиран добре подмагнитващия ток за конкретната лента.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #22 -: 16 Юни, 2020, 16:50:01 »
Да, прави сте! На клипа не звучи добре, но и реално не ми харесва. На 19 е по-добре, но клипа го направих набързо, след запис на руска песен от интернет (исках популярна "пасваща", но нямам на свестен носител). Лентата е някаква съветска, която си беше с магнетофона, което също не е без значение. Като го ремонтирах, пробите правех от радиоприемник, понеже ми е подръка и записите бяха приемливи. Като намеря време ще го свържа с истински източник и сигурна лента (просто при мен е малко сложно с тези комбинации, отделно, че с това чудо позаякнах да го премятам). За резултата ще ви информирам. Смятам, че лентоводенето е стабилно, пък за подмагнитването, ще видим?....
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #23 -: 16 Юни, 2020, 20:27:22 »
Слави , аз на моята " орбита" , голям зор видях докато я докарам да съска , и басира . Сега имам брум в единия канал , и то след като я накичих с пет кондера по 4000 мкф. На пръв поглед , май платките са еднакви ? А и за качеството , голямо значение има стойноста на електролитите , дето си ги изменкал . Щото при транзисторите , е доста по различно , от при лампите . Едни 20 мкф., разлика , при лампата е почти нищо , а при транзистор , може да омаже  яко звука . Особено в предусилвателя .  Не че ти давам акъл , ама да те подсетя . Имам клип с " Орбита - 204 " , чуй го  за да се нахъсаш ...  :unknown:
« Последна редакция: 16 Юни, 2020, 20:37:48 от радиото »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #24 -: 16 Юни, 2020, 21:41:36 »
Съгласен съм радио Лом :D, може и да е така. Ако под съскане разбираш високите честоти и този съска. И "думка" с ниските, ама с чужд запис (е, доколкото се улавят от неговите говорители). Въпросът е как записва? Казах ви, че днес набързо направих запис от интернет с неговата лента, който и на мен не ми хареса, но исках да демонстрирам, че пише. При пробите от стерео радиоприемник, според мен, записваше прилично. Но с origo ме амбицирате тези дни да зарежа други задачи и да пробвам с истински източници и лента, пък ще видим?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #25 -: 19 Юни, 2020, 13:16:27 »
Проба:
Невалиден youtube линк
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #28 -: 20 Юни, 2020, 17:29:54 »
И тук не тръгна от първия път? Както и да е, след издънките с лошия запис и последвалите санкции от ютуб, да обясня какво направих:
 Първо, импровизирано студио, защото нямам такова за такива цели. Астрата я поставих върху табуретка и я вързах за, смятам еталонен източник.
 Второ, смених лентата с чисто нова, защото 'щатната" Свема от 1984 г. при пробите правеше проблеми.
 Записа на източника е на 9.5 см./сек. и презаписа на Астрата оставих на същата скорост. На 19 щеше да е по-добре, но смятам, че така сравняването сигнал-готов запис ще е по-реално за възможностите на машината. Смятам за причина лошия запис на първия клип и някакво несъотвествие между компютъра и магнетофона?
 Избрах песен на Бийтълс с подходяща "съветска насоченост" (мисля, че не е това причината да ме блокират :D)
 По време на експеримента валеше дъжд и не се чудете на чукането, което се чува в паузите.
 Вижте и чуйте клипа и преценявайте!? Доколкото това може да стане от контролни говорители и запис с телефон правен в стая, която, все пак не е студио?
 
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #29 -: 20 Юни, 2020, 17:57:03 »
Впрочем, ще извинявате, че преплетох темите. Ето, радиото ме пита нещо, на което трябваше да отговоря тук , аз отговорих в темата за публикуване на клипове?
Началниците, ако смятат, че е нарушение да ме санкционират? Свикнах вече... :D
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |