| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Знам какво но незнам защо...  (Прочетена 1687 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Знам какво но незнам защо...
« -: 10 Декември, 2019, 18:04:22 »
...нашите бивши братя чехи и словаци от Тесла са го направили:става дума за промяна на номерацията на изводите на цоклите в лампомер ВМ215А.Търсейки данни за въпросния уред попаднах на въпрос за същия в Аудио.БГ.Младеж питаше знаещи как се работи с уреда и те му обясниха че и без карти като гледа в справочник може да набучка щифтовете и да направи измерването.Да , ако лампомера беше като моя бивш-ИЛ51-по-натам вижте снимка на цоклите според производителите на този уред. Май само пико9 са както трябва да се очаква.Друг проблем- има 500 броя карти за него,за различни лампи, но формата им незнам защо също е сбъркан-принтера ми работи много добре с други файлове.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #1 -: 10 Декември, 2019, 23:26:08 »
Цитат
Младеж питаше знаещи как се работи с уреда и те му обясниха че и без карти като гледа в справочник може да набучка щифтовете и да направи измерването.

Едва ли са му казали това, защото е пълна глупост. Няма как да бучиш щифтове, без да знаеш кой за какво отговаря, като гледаш само справочника за лампи.Не знам при този как е, но при руските има една една така наречена ключова (служебна) карта с описание на пиновете и друга необходима информация. Чрез нея човек може да си направи карта за почти всеки вид лампа.
Пиши и какъв е файловият формат на картите които имаш, защото с хвърляне на боб не се познава ;)
Ето тук има и генератор на карти, но дали работи и как.... Ползваш на твоя отговорност.
http://sroll.net/ok1srd/technika/bm215/

Навремето като търсих за Л3-3 из нета имаше откровени фейкове, някои от които превеха директно късо между анодното и маса :(((
От тогава НИЩО от нета не ползвам, правя си картите сам.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #2 -: 11 Декември, 2019, 13:14:38 »
Един от отговорите беше точно такъв-не ти трябват карти, гледаш справочника и бучкаш щифтове. Пропуснат е момента,че трябва да погледнеш най-напред тези картинки които съм показал и да ги сравниш с цокъла на лампата в справочника.Като пример-цокъл със седем крачета (EL 95) краче 1 е означено като 7, седмо като 8 и т.н. Аз съм свалил файловете с карти за разни лампи-500 броя от чешки сайт и съм сигурен че картите са верни,но след разпечатване на моя принтер размера им е по-малък и отворите за щифтовете не съвпадат. Има само една примерна карта , която след принтиране съвпада на контактното поле. Налага се най-напред да принтирам нея-т.е. празната- и след това по една от 500-те да направя точните отвори за щифтове. Те няма да са 500 броя, защото аз не съм фараончето с 2000 броя лампи, моите не съм ги броил, пък и не е нужно.Аз ги оценявам по външни и други по-съществени признаци.Лампомерът е нужен повече на търговци и то отговорни търговци, не търгаши и такива опитващи се да продават в Ebay.Аз също съм продавал там,ползвайки посредник и за да не съсипя рейтинга му винаги съм пращал клип с работа на лампата и на работещ усилвател или радио.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #3 -: 11 Декември, 2019, 13:33:16 »
Абе важно си е да се измери поне емисията на лампата. Винаги когато купувам лампи им меря емисията - лампомер нямам, но си ги свързвам към високоволтовия лабораторен стабилизатор и меря. Ще се изненадаш колко често излизат лампи с перфектен външен вид и изрядно отопление, които по една или друга причина имат значително намалена емисия.
По отношение на картите които разпечатваш - има ли съответствие в размерната разлика на всички карти? Ако има, лесно можеш да изчислиш корекцията и да я въведеш като % при принтиране, така ще излязат с точния размер всичките.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #4 -: 11 Декември, 2019, 17:14:26 »
Едва ли са му казали това, защото е пълна глупост. Няма как да бучиш щифтове, без да знаеш кой за какво отговаря, като гледаш само справочника за лампи.
Аз правя точно така - отварям справочника и набождам щифтовете, но имам ИЛ-51 :) Рядко го ползвам, но когато ми потрябва, не мога да го заменя с нищо друго.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #5 -: 11 Декември, 2019, 18:09:56 »
Да колега PDM -така става с ИЛ51,друг колега е писал че и  с руски лампомери трябва да ползваш някаква карта за съответствие между изводите на цоклите.Пуснах темата за да облекча някои евентуални нови собственици на въпросния лампомер.За размера на картите-както писах моя принтер ги вади по-малки,пробвах увеличение през един процент и нищо не съвпада с разположението на отворите на контактното поле.Ще намеря източника и ще пусна линк.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #6 -: 11 Декември, 2019, 18:14:43 »
http://www.oldradio.cz/meraky/bm215.htm
От тук съм ги взел

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #7 -: 11 Декември, 2019, 19:54:27 »
Ами анализирай корекцията в размера как се отразява на картата и защо не съвпада. Дзали не са за модификация на лампомера с друга геометрия на щифтовото поле? Има начини много, но трябва да видиш къде точно е проблема, може да се наложи различно скалиране по x и y. Важно е и как ги разпечатваш. Иначе картите си изглеждат съвсем достолепно, но явно има някакъв проблем. Не знам как излизат след разпечатване, лошото е, че са дадени във формат който не предполага разпечатване със запазване на адекватния мащаб и трябва да се мисли в твоя случай. Поне след разпечатване запазва ли се съотношението на страните на картите. Че проблема може да идва и от софтуера с който разпечатваш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Знам какво но незнам защо...
« Отговор #8 -: 11 Декември, 2019, 20:46:44 »
Най-обикновен GIF формат, нищо сложно няма. Отваряш го с някаква графична програма, и превключваш картинката да бъде в милиметри, не в пиксели както е по подразбиране в повечето случаи. Измерваш една оригинална карта, и ресайзваш размера по Х, ако Y не се получи автоматично, изключваш опцията "запазване на пропорциите" , въвеждаш си ръчно Y-ка, save, print  и си готов. Аз ползвам АCDSee, работи перфектно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |