| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Преход от еднофазно към трифазно захранване.  (Прочетена 12254 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Здравейте!

Предстои ми преход от еднофазно към трифазно захранване.

Според договора с електроразпределителното дружество ще бъдат осигурени/монтирани следните параметри/елементи:


- трифазен електромер - 3 х 5 / 100 А

- шалтер - 3 х 63 А

- автоматичен прекъсвач - 3 х 10 А

- предоставена мощност - 6 kW

- присъединявана мощност - 7.8 kW

- напрежение - 1 kW

Според вас, каква е максималната мощност, която може да осигури подобна инсталация за битови нужди?

Предварително благодаря!

 :master2:
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #1 -: 12 Февруари, 2020, 11:31:38 »
С 10 амперовия предпазител който са ти сложили можеш да консумираш трифазно максимум около 6.8 киловата. Още по-лошо е, че монофазно може да консумираш максимум само 2300 вата. Доста орязано ми се вижда, поне 35 амперов предпазител да бяха заложили, това ми се струва доста тънко.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #2 -: 12 Февруари, 2020, 12:01:31 »
Ако ги „договоря" за три нови, 35 А предпазителя? Останалата система ще издържи ли? Кабел от 4 mm2 ще бъде ли достатъчен?
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #3 -: 12 Февруари, 2020, 12:57:50 »
Предпазителите се слагат от енергото в зависимост от категорията която си заявил. При по-високите мощности таксите скачат драстично! :)

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #4 -: 12 Февруари, 2020, 13:09:03 »
В случая се касае за недоглеждане от моя страна, понеже няма съществена разлика в таксите до 15 kW.
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #5 -: 12 Февруари, 2020, 16:56:15 »
Обикновено от енергото имат практика да поставят предпазетели тип "В". Трябва да се обърне внимание какви са предпазителите в сградата за да няма изключване на главен предпазител преди локален такъв. Кабел 4 mm2 вероятно ще се окаже достатъчен, но със сигурност може да се каже след измерване на съпротивлението на контур фаза-нула.

Цитат
Хар. В сработват при ток на късо 3 - 5х In. - подходящи за чисто съпротивителни товари - печки, бойлери и други подобни.
Хар. С сработват при ток на късо 5 - 10х In. - универсални за битови контакти позволяват включване на малки уреди с двигатели и др. под.
Хар. D сработват при ток на късо 10 - 20хIn. - за защита на асинхрони двигатели с големи пускови токове и големи трафове , например електрожени и др.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #6 -: 12 Февруари, 2020, 17:04:42 »
Потвърждавам казаното от колегата за характеристиката на предпазителите. Да се обърне внимание  че иначе е голямо тичане до улицата и обратно , играл съм в този филм  :nea:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #7 -: 28 Октомври, 2020, 19:31:53 »
Ако ги „договоря" за три нови, 35 А предпазителя? Останалата система ще издържи ли? Кабел от 4 mm2 ще бъде ли достатъчен?

Желателно е кабела да бъде 4х4,а не 3х4+2,5,не разбрах при теб какъв е.
Защото не ми се вярва да консумираш винаги трифазен ,и да имаш симетрия.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #8 -: 28 Октомври, 2020, 21:35:13 »
Преди няколко години от ЕРП-та решиха да ограничат мощност инсталирана от домакинства до 6Кв.Ако искаш повече-примерно 15-трябва всеки месец да заявяваш количество енергия.Ако не се вместиш плащаш по други цени, ако не изконсумираш заявеното го плащаш.Аз лично ходих до енергото в Разлог и подписах договор за 6 Кв.Ползвам го за трифазни двигатели които не консумират много.За битови нужди имам други две фази.Те се водят моно.Преди години проблем много сериозен беше пускане на три фази, само за строителни и други подобни деиности.Тогава успях да си пусна само две фази.Сега е по-лесно, но таксите били жестоки.

Неактивен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Re: Преход от еднофазно към трифазно захранване.
« Отговор #9 -: 29 Октомври, 2020, 01:28:53 »
Ако ги „договоря" за три нови, 35 А предпазителя? Останалата система ще издържи ли? Кабел от 4 mm2 ще бъде ли достатъчен?
Скоро гледах тоя филм с прекарването на трифазен ток. Тия които ще ти монтират таблото и ще го пуснат в действие не могат да сложат други бушони, снимат за някво досие и така се отчитат какво са сътворили днес. Колко метра кабел ти е от стълба до таблото и после до таблото в къщата. Мен ме накараха да си купя кабел от електромера до къщата щото те имали работа само до електромера, та 4кв мед е малко несериозно ако искаш повечко мощност, един съвет вземи си 4х25 френски алумин, не е много скъп, после ще викнеш група по повреда, тва през телефона, и тогава ще минеш на приятелски тон и лекинко ще ги подхванеш с една педесетачка да ти турят 32 амперови след ел.мера.
Тоя филм пак ти казвам съм го гледал, имам две трифазни партиди в къщата, битов и промишлен ток.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |