| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделна транзисторна ел. реклама-възстановяване  (Прочетена 2461 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Приличат на SFT308,не се чете добре.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 450
  • Населено място: Пловдив
Не могат да се разчетат...Сложих други... Като ходих взех повече от колкото ми трябваха. Оказа се че не са еднакви...Единия е PNP другия NPN . Разбрах го според нарежението на базите. На единия е 0,8 волта , там сложих 2Т6551 .На другия е 7,9 волта,там сложих 2Т6821 . И на двата емитерите са свързани заедно и са 9,4 волта. Вече пропускат напрежение на колекторите. Другият ,този от външната страна който ни се видя като 2Т6822 не е такъв,в същност изобщо не е PNP ... След като смених тези двата напрежението на базата му стана 0,8 волта... Някакъв NPN е. Това не е прецизна схема и за мен не е от значение дали едната верига ще премигва малко по бързо или бавно...И без това има потенциометри и могат да се настройват... Хубаво че не разкарах faraon4eto  да ми прати такива,защото се оказа че не са в същност...

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Приличат на SFT308,не се чете добре.


Най-вероятно са SFT306-309 (ГТ1 306-309) и нещо от рода на ГТ402-404.

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Това са най вероятно SFT307 , SFT308 или проиводните им ГТ2307 , ГТ2308

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Транзисторът, който "ни се е видял като 2Т6822 или 23" си е точно такъв! Неправилно го заменяш с 2Т6551. Не се заблуждавай да мериш напреженията на базите, те се менят там постоянно. Така, както е начертан захранващия блок от 2N3055 излиза +10V да речем. Към тоя плюс, през някакъв резистор (или трансформатор примерно) се свързват колекторите на N-P-N транзисторите, а емитерите им директно или пак през резистор отиват на минуса. С P-N-P ранзисторите нещата са точно обратно- колектори на минус, емитери на плюс. Огледай платките добре, определи къде какви ранзистори ще се слагат. SFT 308 (307) са германиеви и са много трудни за управляване и "подчиняване". Освен това стареят с времето. Замяната им със силициеви в повечео случаи е невъзможна или свързана с такива сметки и тестове че не си струва. Според мен е удачно те да се сменят с нещо вносно, но пък трудно откриваемо. Аз си мисля, че руски МП26 могат да се намерят и да се опита с такива. Имам двадесетина нови SFT 308 и наскоро взех да ги проверя с една идея да ги ползвам заради ниското напрежение на преходите. Уви. Нелогични, смешни резултати, получени с всичкомера. И се отказах. Ако не ти се свидят 3-4 лева за куриер, мога да ти изпратя два AD301 и някой друг руски, мисля, че и МП26Б ще се намерят. Но решавай докъм 9-10 часа сутринта, защото около обяд ще ходя до куриерите, да ги изпратя. След това вече не знам кога ще мога. В петък хич не е сигурно, ще остане за другата седмица.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 450
  • Населено място: Пловдив
Малко със закъснение ... Благодаря на ditronix за пратката  :drinks:   Сложих  същите като оригиналните. Няколко неща се промениха в работата. Първото е че четвъртия кръг тръгна най после... Работата му е малко по различна .  Другото е че посоката  започна да се обръща .  Забелязах нещо,но не знам оригинално така ли си е било или е някакъв проблем... Няма да навлизам в подробности... Ще и направя кутия че от това подмятане половината кабелчета се  счупиха...Трябва и и  табло с лампи и ще снимам как работи. Нещо друго,понеже искам да сложа диоди за да не натоварвам крайните транзистори и за да сложа повече бройки . След проба видях обаче че не загасват напълно... Оригиналните крушки  бяха обикновени и при тях такова нещо не се виждаше. Знам един начин,но той  е за всеки диод по отделно... Трябва ми нещо за всеки кръг , да не се разправям със всяка  лампичка... Идеи?  :unknown:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 450
  • Населено място: Пловдив
Имам малък проблем ... Както може би казах ползвам диодни лампи свързани последователно по четири ... След като ги свързах обаче видях че не загасват напълно,светят по слабо,което е дразнещо... Как мога да го оправя? Има ли вероятност крайните транзистори да са ликажни? Мислех да регулирам базата като опитам  различни съпротивления,мисля че сега когато консумацията не е толкова голяма напрежението не пада толкова и затова не могат да прекъснат изцяло  :help:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Вероятно крайните транзистори не се запушват напълно. Което не е проблем за лампи с нажежаема жичка, но със светодиодите това не е така. Затова не гаснат напълно. Не помня имаше ли в темата публикувана схема, но може да се опита с резистори към маса от базите на крайните- 10-50Кома примерно. Ако целта е да се възстанови оригиналната схема трябва да се ползват лампи с нажежаема жичка. Ако целта е да се ползва основната схема, може да се променят крайните стъпала, за да гаснат светодиодите. Въпрос на цели, които трябва да се постигнат. И на време и инат. kortex, ако имаш нужда от нещо, обаждай се. Имам доста "боклуци", които едва ли ще имам време, а и мерак да ползвам.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
При лампи с нажежаема жичка се използва подгряване на лампата.При студена лампа  тока е голям и може да изгори транзистора Затова провери по схемата дали няма резистор който
да осигорявя  този ток

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |