| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Apple macintosh LC II  (Прочетена 2129 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Apple macintosh LC II
« -: 27 Май, 2020, 12:30:11 »
Здравейте,
имам няколко въпроса,понеже не разбирам много от компютри...  Така,както се вижда е пълен комплект  :D Имам документацията , или поне почти всичката,но по важно от това е че имам и дискетите с програмите . На него има информация със повече сантиментална стойност от колкото нещо друго... Става дума за батерията... Последно е сменена  98 ма година,или поне така пише на нея . Сега не знам това датата на производството на батерията ли е или на изтичането на срока и но... Да... Искам да знам дали може да се смени без да се изтрие информацията на компютъра? Изненадващото е че все още подкарва и със старата... Но не всеки път...  Ако я извадя ще се изтрие ли всичко?
« Последна редакция: 27 Май, 2020, 12:56:01 от kortex »

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #1 -: 27 Май, 2020, 13:20:42 »
Сори за офтопика, но не се стърпявам.

Това не знам, но пък биха ме засърбяли ръцете за нещо такова, макар че не го е донаправил, но трябва да се пипнат някои драйвери, до колкото виждам, за файловата състема:

/>
 :drinks:


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #2 -: 27 Май, 2020, 13:27:29 »
Запаралелваш някъде по тестовите точки една батерийка здрава с кабелчета, после махаш старата почистваш, спокойно монтираш новата, и накрая махаш запаралелената. Имаше на времто разни техники дето губеха настройки и беше страшно ако се случи.

Тука мисля, че няма да е фатално, но не го познавам пица бокса... та .
« Последна редакция: 27 Май, 2020, 13:54:16 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #3 -: 27 Май, 2020, 13:28:28 »
Не не би трябвало да се загуби информация. Всичко е в епроми. Батерията трябва да е за дата и час предполагам. Има нещо като биос най вероятно и тя го подържа. Но тя е направена да се сменя така. Че ако я смениш бързо би трябвало да има зареден кондензатор който да устиска за минута докато я смениш. Не би трябвало да е проблем.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #4 -: 27 Май, 2020, 13:52:27 »
Нямат биоси тия, даже и по късните нямат, Епъл...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #5 -: 27 Май, 2020, 17:29:42 »
Батерията задължително трябва да се смени и то не само нея, ами и електролитните кондензатори на дънната платка в областта на аудиото. Много от тези LC-та в момента са с изтекъл електролит, който почва да разяжда платката, като първият признак е че спира да работи звука. Ето списък със моделите от началото на 90те и кои кондензатори са за смяна:

https://wiki.68kmla.org/Capacitor_Replacement

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #6 -: 27 Май, 2020, 18:16:35 »
Звука работи,поне за сега ... Ще ги погледна.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #7 -: 27 Май, 2020, 23:22:01 »
Готина находка да си я реставрираш с кеф  :master2: :flag_of_truce: , нищо че е ябълски боклук  :D Впрочем батерийката не е ли само да пази датата и часът, дори без нея не би трябвало да имаш проблеми с информацията на харддиска или операционната
« Последна редакция: 27 Май, 2020, 23:37:22 от FAMICOM_87 »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #8 -: 27 Май, 2020, 23:41:36 »
Не знам и аз... Просто понякога не иска да стартира и мисля че е от нея... Нямам представа  8)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #9 -: 27 Май, 2020, 23:55:12 »
Еее,не говори така за човека де какво е виновен  той... И за комп на 30 години какво очакваме... Върви си все още,подкарва си програмките на него,или най важното игричките и това е   ;)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #10 -: 28 Май, 2020, 00:15:57 »
Конкретно тези модели са от времето на Джон Скъли, след него се изреждат още два шефа докато се върне Джобс. Всички знаем че е бил гадняр, но едва ли не всички които заемат подобни постове са такива.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #11 -: 28 Май, 2020, 00:37:12 »
Конкретно тези модели са от времето на Джон Скъли, след него се изреждат още два шефа докато се върне Джобс. Всички знаем че е бил гадняр, но едва ли не всички които заемат подобни постове са такива.
Той си е бил гадняр още преди да стане "велик" прецакал е приятелят си адаш Стив Возняк , прибрал е неговата награда от  Atari  на стойност 3000 долара и това още през краят на 70те. Държал се е гадно и надменн с всички и знанията му и за 5 стотинки не са били.  И това е малка част от това ,което е представлявал, нищо чудно че са го изгонили от компанията ,но той е продължил да "прави" прескъпи боклуци и да унижава новите си служители, преди да се върне у ябълката :reader:

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Apple macintosh LC II
« Отговор #12 -: 28 Май, 2020, 20:14:48 »
Става дума за батерията...
Прилагам документът Macintosh LC series & Quadra 605 Service manual.pdf, където има и няколко страници относно смяната на батерията. И аз съм на мнение, че трябва да прегледаш за изтекли кондензатори или още по-добре - профилактично да ги смениш сам или в сервиз, защото повредите в следствие от окислени писти по платката може да са необратими. Преди години така отървах от усложнения един Macintosh Classic. Тези дефектни кондензатори по онова време са повредили и различни маркови камкордери. За няколко от тях, минали през мен, от фирмен сервиз ми казаха, че ремонтът е скъп и нерентабилен, съответно собствениците им ги отписаха.

« Последна редакция: 28 Май, 2020, 20:22:15 от Private »
-= All our life, we are beta testers =-

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
9016 Прегледи
Последна публикация 02 Юни, 2013, 20:54:10
от Pichaga933
1 Отговора
575 Прегледи
Последна публикация 23 Август, 2013, 20:40:38
от 714
3 Отговора
815 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2021, 20:43:34
от TheHungry
0 Отговора
292 Прегледи
Последна публикация 23 Септември, 2021, 22:24:09
от TheHungry
4 Отговора
253 Прегледи
Последна публикация 25 Януари, 2024, 10:13:15
от digi2577

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |