| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за радиоточка  (Прочетена 1720 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Питане за радиоточка
« -: 29 Май, 2020, 18:57:08 »
Колеги . Купих от OLX тази радиоточка преди два дена .
 Така беше обявена . Като я отворих сега , нещо ми прилича на друго , но незнам какво точно . Прилича ми на някакъв външен говорител , впредвид на това , че нещо не се връзва . Трафа е сериозен , като 7 см2 . Потенциометъра е 3 W . и е свързан по схемата която драснах .
 За какво може да е бил този говорител .
 Отдолу разчитам означение ОТК , и също ми се привижда надпис ЕЛПРОМ .
 И за какво е била запечатана с восъчен печат ?
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #1 -: 29 Май, 2020, 20:03:59 »
Според мен това е допълнителен говорител за българско радио. Включва се в изхода който е анодно на крайната лампа. Примерно за радио "Хр. Ботев М462".

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #2 -: 29 Май, 2020, 21:24:30 »
Да , Валери явно е пригодено за такива цели . Не бях срещал подобен вариант.В този случай бих могъл да го ползвам , като готов говорител за тест на / по маломощни / апарати без изходящ траф и говорител , като трябва да се внимава , че потенциометъра в горно положение би натоварил крайната лампа , тъй като трафа е мощничък . Изхождам от факта , че при този говорител , вторичната е потъмняла от претварване , но всичко е добре в случая . Радвам се, че го взех , щото това е част от Българското радиопроизводство .
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #3 -: 29 Май, 2020, 22:19:59 »
Според мен това е допълнителен говорител за българско радио. Включва се в изхода който е анодно на крайната лампа. Примерно за радио "Хр. Ботев М462".

И WEGAта е така... Даден е изход за допълнителна колона... Но  е вързан преди трафа... Ако не знаеш че изхода е високоволтов ще си изпържиш колоната...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #4 -: 29 Май, 2020, 22:31:31 »
Колеги . Купих от OLX тази радиоточка преди два дена .
 Така беше обявена . Като я отворих сега , нещо ми прилича на друго , но незнам какво точно . Прилича ми на някакъв външен говорител , впредвид на това , че нещо не се връзва . Трафа е сериозен , като 7 см2 . Потенциометъра е 3 W . и е свързан по схемата която драснах .
 За какво може да е бил този говорител .
 Отдолу разчитам означение ОТК , и също ми се привижда надпис ЕЛПРОМ .
 И за какво е била запечатана с восъчен печат ?
Восъчния печат , е явно от времената около 50 год. Тогава са запечатвали радиоприемниците  на една станция , с цел да не слушат вражеска пропаганда . И радиоточката са я запечатали , покрай радиото , щото са били неграмотни .

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #5 -: 29 Май, 2020, 22:50:06 »
Много Сте прав . Като прегледах схемите на моите радиоапарати се оказа , че доста от тях ползват този начин с допълнителен говорител . Ама това не е указано ясно на капаците . За това винаги е нужна точната схема , защото може всеки да сбърка . По принцип , апаратите се оправят и без схема , но когато има сложни обратни връзки , било от вторичната или първичната на изходния е възможно да стане неприятно / човек се отплесва / ,тогава кабелите са повече и омотани . Аз самият съм си правил огромни щети от недоглеждане !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #6 -: 29 Май, 2020, 23:14:17 »
То като се замисля , този печат има повече смисъл от самият говорител . Вероятно някой хванат от гората , от страх е запечтвал „ всьо и вся ” . Казвам това , че на радиото на моят Баща / 91 г. / радиото е Филипс има два печата . Единият от преди 9 IX 1944  а  другият след 1949 г. Целта е била да не се слушат „ враговете ”
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #7 -: 30 Май, 2020, 00:54:02 »
Печатът на говорителя е служел за друго мисля - да не се вгради прост КВ приемник в него и да се скрие. Никой не бих запечатал говорител иначе.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #8 -: 30 Май, 2020, 02:44:57 »
И това е твърде възможно . В тея времена всеки радио техник е можел да направи достъпен и лесен приемник на всички обхвати без проблем . Явно тогавашните управници са виждали дявола във всичко , просто са били изключително прости . Независимо от това , все пак , тези кратуни направиха от България държава ,която я уважаваха а сега сме понятие без смисъл .
 Нека затворим темата , че да не тръгне / по моя вина / в не техническа насока !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #9 -: 30 Май, 2020, 07:37:45 »
И това е твърде възможно . В тея времена всеки радио техник е можел да направи достъпен и лесен приемник на всички обхвати без проблем . Явно тогавашните управници са виждали дявола във всичко , просто са били изключително прости .
Милиционерски донос за електрически стълб:
Има жици, значи слуша Радио Свободна Европа!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Питане за радиоточка
« Отговор #10 -: 31 Май, 2020, 00:30:17 »
Здравейте колеги . Интересно ми е разсъждението Ви за радиоточките . Този прословут печат . Тези радио уредби са се ползвали предимно по селата.Радио уредбата се намира в кметството и ... какво пусне кмета това ще слуша цяло село . При аналогово предаване от този тип няма как да пуснеш две програми по една линия.Бъркате се със сегашните кабелни оператори , по две жици 100 програми .Печатите са слагани за някаква гаранция,гаранционен срок или нещо подобно . Друг смисъл няма .Чувал съм ,че преди 44г. радиоприемниците са били под особен контрол и са запечатвали променливите кондензатори с червен восък.На мен не ми е попадал такъв приемник за реставрация. Тези уредби дават на изхода към абонатите около 100v . Изискват индуктивен товар . Представете си какво би станало ако към такава уредба включим 50 радио точки с пасивен товар от по 50к. 3w.Те всички са паралел. Най вероятно е за вадене на втори говорител . Много модели от старите приемници имат такава опция .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |