| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разлепване на феритен трансформатор.  (Прочетена 1170 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Понеже се случва почти винаги успешно,ми е интересно дали се случват някакви структурни промени в ферита-влошаване на параметрите.
Подавам 220в.през пробна лампа,което причинява бързо загряване на целият ферит и лепилото отпуска.
Някой пробвал ли е този начин?

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #1 -: 30 Май, 2020, 17:52:29 »
Един познат ги "сварява" във вряла вода, което по принцип е същото. Може да се измери индуктивността на една от намотките преди и след процедурата и да се види има ли промени.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Плевен
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #2 -: 09 Март, 2023, 13:08:55 »
Да бях използвал търсачката, а не да счупя два трансформатора EI33. Метода с варенето е 50/50, а този с 220в и пробната лампа е 100%

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #3 -: 09 Март, 2023, 18:46:33 »
Аз ги поставям на горната част на парти-грил и постоянно ги подбутвам до отлепяне.
Принципно казват, че се прави във вода, за да не се прегрее ферита, защото след прегряване характеристиките му вече не са същите. Аз за това го правя с постоянно прилагане на усилия, за да го разглобя в първия възможен момент и да не се прегрява после излишно. Така съм разглобил поне 10 трансформатора, и на нито един от тях не се е скапал магнитопровода.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #4 -: 10 Март, 2023, 11:12:54 »
С варене трудно става и се чупят при отлепване.
Слагам отгоре поялника по дължина,загрява се едната половинка и с леко дърпане се отлепят помежду си.
Може и да се променят характеристиките, но досега нямам пренавит изгорял траф.
73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #5 -: 10 Март, 2023, 15:40:54 »
Продават в Алиекспрес натревателни плочки,много удобни за запояване и разпояване на SMD елементи.Вътре термоелемент 300 вата.Слагаш отгоре тънка метална мрежа и трансформатора и се получава добре.Различните лакове с които ги покриват не винаги се размекват с вряла вода.Някой са термоустойчиви и държат здраво до 150 градуса.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Плевен
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #6 -: 10 Март, 2023, 15:51:51 »
Интересни решения, хареса ми това с нагревателя. Интересното е, че повредих още един, но по интересен начин. Нагрявх го леко с духалката на станцията и откачих I ферита, Е ферита се оказа залепен за макарата, подгрях го на котлон леко леко с побутване и ахааааа.... се отчупи част от макарата. Подозирам че тия ферити от захранвания 20 + години не са най марковите по начало.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Плевен
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #7 -: 10 Март, 2023, 16:09:18 »
Имам и един друг въпрос, някой ползвал ли е емайлиран проводник от размагнетизиращата система на CRT монитор ? Виждам че е лакирана, ама дали лака издържа на топлина?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #8 -: 10 Март, 2023, 16:21:06 »
Струва си да се опита. Със сигурност издържа до 70 градуса. Нагоре не е ясно колко.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #9 -: 10 Март, 2023, 17:04:48 »
Ферити от преди 20 и нагоре години са лепени с лак който не е устойчива на по висока температура,тия новите са с друг вид лак и ама се отлепят.
Ако въпроса е колко е температурата на плочката,вдига до около 300-320 градуса.Вътре има термо съпротивление.Удобна за ремонт на светодиодни лампи,ама кой ги ремонтира сега :) вероятно само някой за спорта :)

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 85
  • Населено място: Плевен
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #10 -: 10 Март, 2023, 17:38:16 »
Видях ги и си поръчах една аза спорта. За първи път се сблъсках с тия трафчета, и ме изненада колко са чупливи. Мислех че са здрави, а то ...  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Разлепване на феритен трансформатор.
« Отговор #11 -: 10 Март, 2023, 18:57:09 »
Относно тия плочки,комплектуват ги с крачка които се закрепват на дупките.Крачетата отдолу имат по една пластинка неодимов магнит.Това добре,идеята е оценена,но като загрее ведлъж губят магнитните си свойства и вече не действат :) При мен е монтирана на къси шпилки на по голяма поставка да не се обръща.Иначе си работи нормално и не прегрява пък и цената е ниска.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |