| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още един Правец 8М в опит да проработи  (Прочетена 2024 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Здравейте,

Сдобих се току що с един Правец 8М. Изглежда доста запазен.
При пускане избибитва и се появява надпис ПРАВЕЦ, но надписа започва да се движи по екрана.
Помислих си, че проблема е в монитора и взех на 82ката монитора. Резултата беше същия.

Във видеото се вижда какъв е ефекта. Каква може да е причината и от къде да започна.
Премерих напреженията на захранването при извадена букса на захранването (без никакъв товар).
11,28; -4,10; -10; 5,26
След това взех едно сигурно работещо захранване от Правец82 и опитах с него. Появи се промпта, обчаче отново картината се движеше и нищо не излиза на екрана като пиша на клавиатурата. Успявам едиствено да ресетна компа чрез ОСВ+RST.



Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #1 -: 25 Юни, 2020, 17:27:22 »
Пробвай без клавиатура. Може да е залепнала рид ампула. Може и от рамта. Трябва да се види за окислени крачета на чиповете. Но са С-МОС и лесно горят от статично електричество.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #2 -: 25 Юни, 2020, 22:52:32 »
Пробвах и без клавиатура. Резултата беше същия.
Захранването се оказа наред. Мерих напреженията с вързана букса и всичките бяха наред. Странното е, че с това захранване се показа промпта, а преди не искаше. Може би буксата не е давала добър контакт.
Калвиатурите на 8М и на 82 съвместими ли са ?

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #3 -: 26 Юни, 2020, 10:31:01 »
Захранването си е ОК, просто когато не са натоварени +5V останалите напрежения са по-ниски. Проблема с липсата на синхронизация няма общо с клавиатурата. Може да погледнеш четирите брояча К555ИЕ10, обикновено са на цокли и е възможно някой да не прави контакт, изавади ги и ги почисти. А за клавиатурите, не мисля че клавиатура от 82 ще работи на 8М, всички които съм виждал са изпълнени с AY-5-2376 а той иска -12V, на клавиатурния конектор на 8М май няма -12V.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #4 -: 26 Юни, 2020, 20:39:10 »
Малка корекция, сега се сещам че имаше 82 с различни клавиатури. Тези които имат стрелки са изпълнени с обикновени ТТЛ-ки точно като клавиатурата на 8М, така че ако е такава би трябвало да работи на 8М.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #5 -: 28 Юни, 2020, 23:12:52 »
...Може да погледнеш четирите брояча К555ИЕ10, обикновено са на цокли и е възможно някой да не прави контакт, изавади ги и ги почисти. ...
Свалих и четирите брояча. Крачетата им бяха наред. Добре калайдисани и нямаха окиси. Все пак ги почистих. Цоклите не ми харесаха. Все пак след няколко вадения и вкарвания смятам, че трябва да дават контакт. Единия цокъл не ми хареса. Пуснах компа, работеше по същия начин. Почнах да мърдам схемите с пръст и като пипнах едната (в цокъла, който не ми хареса) картината стана по-зле. По-добре не ставаше.
Реших да сменя цокъла. Смених го, но компютъра работеше по същия начин. Поне по-зле не ставаше при местене.
Аз имам само една идея по въпроса с картината и тя е да намеря 74LS161 и да заменя броячите, като направо да запоя схемите на дъното. По този начин ще елиминирам варианта някоя от схемите да е негодна.
Някакви други идеи ?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #6 -: 29 Юни, 2020, 03:32:04 »
Аз съм гола вода с 8ците, по съм на ти с 16ките, но все пак моят съвет е винаги цокъл! Подмени ги с нови, ако старите са зле и почни да пробваш различни бройки от въпросните схеми. Според мен цанговите цокълчета (от по-скъпите дето са с кръгли отворчета) са по-надеждни, та използвай от тях  :master2:

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #7 -: 29 Юни, 2020, 10:41:44 »
На друг монитор пак така ли дава с прескачане? Защото според мен бориш два различни проблема едновременно (прескачането, което според мен се дължи на проблем с монитора) и промпта, който може да е и памет и клавиатура.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #8 -: 29 Юни, 2020, 11:30:30 »
Здравейте,

Проблемите наистина са два. Единия е картината, а втория е промпта.
За сега съм се фокусирал върху картината.
Пробвах на два гарантирано работещи монитора.

Свалих 4 броя 74LS161 от 82ката. Сложих ги и четирите и стана по-зле. Толкова бързо тръгна надписа да бяга, че просто се получи една черта по средата на екрана. Почнах да връщам ИЕ10 чиповете и единствения вариант в който работеше беше 2бр ИЕ10 в дясно и две 161 в ляво.
Докато си играх с това установих, че при леко повдигане на платката картината почва да бяга по-бързо. Ако платката не е в шасито над металния екран картината бяга бързо.  :unknown:

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #9 -: 30 Юни, 2020, 11:23:15 »
Възможно е да имаш спукани/прекъснати писти, трябва да се огледа внимателно платката.
Също ако имаш осцилоскоп може да да се сравнят диаграмите на броячите спрямо Правец 82 (тази част е еднаква) и да се види къде има разлика.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #10 -: 05 Юли, 2020, 23:36:35 »
Възможно е да имаш спукани/прекъснати писти, трябва да се огледа внимателно платката.
Също ако имаш осцилоскоп може да да се сравнят диаграмите на броячите спрямо Правец 82 (тази част е еднаква) и да се види къде има разлика.
За съжаление нямам осцилоскоп и за жалост най-вероятно ще пусна компютъра за продажба.

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #11 -: 06 Юли, 2020, 11:40:53 »
Ако искаш мога да го погледна. Имам работещ 8М и осцилоскоп. По принцип ми трябва само дъното и клавиатурата, но ако не ти се разглобява тогава цялата кутия.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #12 -: 08 Юли, 2020, 17:38:54 »
Ако искаш мога да го погледна. Имам работещ 8М и осцилоскоп. По принцип ми трябва само дъното и клавиатурата, но ако не ти се разглобява тогава цялата кутия.
Благодаря за помощта. Писах на лично.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #13 -: 16 Юли, 2020, 14:16:55 »
Здравейте,

Благодаря на Свилен за помощта. Поправи компютъра и сега е напълно функциониращ. :drinks:

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един Правец 8М в опит да проработи
« Отговор #14 -: 16 Юли, 2020, 15:51:48 »
Ще може ли инфо какъв точно му е бил проблема и как е бил решен, че ми е интересно?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |