| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Едно спасено MV3  (Прочетена 2692 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #15 -: 09 Август, 2020, 22:12:43 »
Този усилвател е пуш-пул нали? Колко вата е.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #16 -: 09 Август, 2020, 22:15:46 »
Дават го 12 вата.Клирфактора му незнаен,ама в оригинално заводско изпълнение е голям.Все пак е китарен усилвател,а там на качеството..........ако кажа какво мисля аудиофилите ще ме окълват :) На колегата обаче му се е получило доста добре,слушал съм MV3 на млади години.Тия на бившото бюро Естрада които раздаваха на оркестрите мисля не могат да се похвалят с такова качество.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #17 -: 09 Август, 2020, 22:52:21 »
Ето синусоидата точно преди да почне да я реже при 1кхз.
Мултиметъра показа 9.7в. Идва да е околи 15 вата. Звука си му е по рязък и "нервен". Според стила музика баш китарно звучене ама се получи добре предвид какво дойде :crazy:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #18 -: 09 Август, 2020, 23:04:34 »
Получило се е,няма две мнения.Тия китарните все пак не са hifi.Добре е станало усилвателчето.Поздравления :drinks:

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #19 -: 23 Януари, 2021, 19:48:49 »
Рядко влизам и чак сега прочетох темата. Браво на колегата за положения труд!
За тези, които се интересуват прикачвам сервизното описание.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #20 -: 11 Януари, 2024, 23:23:07 »
Браво за реставрацията, Митак! Перфектен си! Едно уточнение само. Усилвателят не е баш китарен а е за бас. Вървеше с огромен бокс с 1 говорител.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #21 -: 12 Януари, 2024, 09:41:08 »
Според мен не е баш за бас-Микрофон Verstarker-защото има специален микрофонен вход 30 Мв. Другото възможно тълкуване на MV3 е миксер усилвател.На втория вход-100Мв може да се включи орган или китара. Е, бас китарата също е китара.Тройката може би е вариант защото входовете са два. За бас-китара не е нужна лента 25 Кхц. Най-ценният му елемент е изходящият трансформатор.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #22 -: 12 Януари, 2024, 17:30:26 »
Относително ценен,имам някакъв спомен че високоговорителите му оригинално бяха някакви 12.5 ома ако не греша и изходния трансформатор беше оразмерен като за такива.Иначе си беше кораво германско желязо.В бившото бюро Естрада ги даваха под наем.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #23 -: 12 Януари, 2024, 21:57:39 »
Относително ценен,имам някакъв спомен че високоговорителите му оригинално бяха някакви 12.5 ома ако не греша и изходния трансформатор беше оразмерен като за такива.Иначе си беше кораво германско желязо.В бившото бюро Естрада ги даваха под наем.

Да, беше ценен по онова време, защото нямаше друго на Бг пазара за бас китара. Китарни усилватели имаше и по-рано. Импеданса на озв. тяло беше 6 Ома/ 12,5 W :) Импедансът е означен и на лицевия панел и на схемата.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #24 -: 12 Януари, 2024, 22:19:04 »
Не беше особено мощен,две EL84 на изхода.Обаче беше удобен за малки сцени.Значи аз съм запомнил грешно,6 ома.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #25 -: 12 Януари, 2024, 22:27:34 »
Според мен не е баш за бас-Микрофон Verstarker-защото има специален микрофонен вход 30 Мв. Другото възможно тълкуване на MV3 е миксер усилвател.На втория вход-100Мв може да се включи орган или китара. Е, бас китарата също е китара.Тройката може би е вариант защото входовете са два. За бас-китара не е нужна лента 25 Кхц. Най-ценният му елемент е изходящият трансформатор.

Бас китарата е вид китара, да, но от гледна точка на усилвателя и озвучителното тяло/ говорителя  честотната лента на възпроизвеждане е коренно различна. Усилвателят се продаваше в комплект с озвучителния бокс. Обемът подсказва за честотната лента - такъв обем при мощност 12W е нужен само заради ниските честоти на баса.. Китарен усилвател с мощност ~20 W има поне 3-4 пъти по-малък бокс, защото китарата не произвежда такива ниски честоти.
   По отношение на 2-я вход - не помня спесификацията точно дали това е бил микрофонен вход, разбира се ако се включи микрофон ще работи някак, но този вход практически се използваше да включиш магнитофона Грундиг и да репетираш синхронно партитурата на баса на песента, при по-малка мощност. Пред публика е немислимо да включиш втори инструмент, с оглед ограничената мощност, която стигаше за ползване в ресторант.
   За лентата до 25 КHz - Ако включиш друга широколентова колона, би могъл да слушаш музика например прилично, но  оригиналния бокс съдържаше 1 басов говорител с горна гранична примерно 6-8 KHz max. Микрофонните усилватели са комплектовани задължително с 2 озв. тела, вдигнати високо на стойки, иначе звукът от вокала се губи, докато басите звучат най-добре, когато боксът е на земята.
   Уточнявам това и от опит, по онова време свирех на бас в група и беше мъка да се снабдиш с каквато и да е озвучителна техника. Не съм видял някъде музикант да ползва този усилвател за друг инструмент.
« Последна редакция: 12 Януари, 2024, 22:59:55 от dinev66 »

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #26 -: 13 Януари, 2024, 18:17:26 »
Ехее раздвижи  се темата  ::)
А човека има 2 такива и ги слуша в стерео  .. Трансформаторите и двата са пренавити , защото даваха  утечки..

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #27 -: 13 Януари, 2024, 20:29:38 »
https://www.radiomuseum.org/r/bohm_kg9_instrumentalverstaerker_m.html
И тук в описанието е представен като усилвател или миксер. По-надолу  за входовете пише че "1" е инструментален  а "2" е микрофонен. Има и клипове на които притежатели демонстрират възможностите му. В т.ч. с различни типове тонколони. Изходното му съпротивление не е 12, а 6 ома. Аз познавам доста добре усилвателя макар че не съм бил бас китарист. Имал съм поне три броя през годините, последния замених за някакъв уред с Фишер от Благоевград. Може случайно още да е у него. Правил съм ремонти на много от този модел, правил съм и копия на този на  ламповите РЕГЕНТИ.След това копия на Маршал, дипломната ми работа в техникума още беше някакъв усилвател. По отношение на М-то в означението има още вариант- МОNОVERSTARKER,но инструменталните усиватели в болшинството случаи са едноканални освен тези които се свързват мостово за получаване на по-големи мощности. Това ще е последното ми участие по темата, ще се съсредоточа в в търговския раздел, както и преди.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #28 -: 13 Януари, 2024, 23:17:27 »
Навремето в една ферма свирихме с такова. Позвахме го за крайно стъпало само. Бяхме наичили 5 6 колони каквито бяхме намерили паралелно.
Тази машина е неубивема.

Чувал съм от няколко човека, че може да се направи модификация с повишаване на анодното с удвоител на напрежение. Тогава трябва да се сменят цоките с керамични, че прехвърляли искри и се овъгляват другите.

И аз си търся такъв за ресаврация, но много рядко излизат

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Едно спасено MV3
« Отговор #29 -: 14 Януари, 2024, 10:41:03 »
До 40 вата съм вадил от подобен усилвател . Имаше схема в едно радиосписание . Но лампите свършвст бързо .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |