Интерeсна информация споделя колегата.
Значи както бях писал преди относно нашето довоенно производство...България е имала много голямо производство преди 9-ти, защото сме били съюзните на германците и всичко което те са произвеждали ни е било разрешено и ние да произвеждаме. Специално за радиоапаратите и радиограмофоните - имаме от детекторни приемници наше производство до 7 лампови радиоприемници. За съжаление след 9-ти всичко което е имало по скалите "Ъ" накрая и е било българско и родно производство се е унищожавало целенасочено за да няма история...няма факти и екземпляри...няма история.
По въпроса за радиолампите моите наблюдения са, че Европа и по специални Германия и Холандия до към 1935-1936 не са могли да задоволят собствените си пазари и затова сме имали(в България) голям внос на американски радиолампи(с тонове са били внесени) които са се произвеждали от много американски фирми, а не само както е с Европа от Telefunken, Philips и по малко от Valvo.
Въпросния Тулан с грамофон е бил произведен за английския пазар основно(радиограмофоните са били скъпо удоволствие за онова време) и е нормално да бъде с американски радиолампи(все пак англичаните са били в съюз с американците), а и в Англия по това време е вървяла усилено търговията с Америка, тоест имало е резервни лампи.
А това, че е избухнала войната не е пречело да се продължи производството с американски радиолампи.
До момента ми са известни 4 български фирми(Адмирал, Тулан, Бралт и Кроги) които а произвеждали серийно радиограмофони със сигурност, но това не значи, че и другите производители не са произвеждали единични бройки по заявка.