| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1  (Прочетена 2370 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« -: 07 Ноември, 2020, 13:55:36 »
Телевизорът е работил почти без проблеми (отстраних студена спойка в тунера - не държеше избраните честоти), когато в най-горетщия ден това лято загуби синхронизация с припуквания и след няколко опита спря напълно. Прекъснал полупроводников предпазител към ТХО. Намерих ТХО, смених транзистора 2SD1878 (оригиналния си беше наред), 80% от електролитите, предпазителя (оригинален), презапоих 90% от спойките и ТВ тръгна идеално, но само за един час. След това отново същото - губи синхронизация, чува се припукване и спира. Като изстине, пускам, тръгва за 1 час и отново. Взех спрей "студ" и охлаждах елемент по елемент, включително и платката на кинескопа и ... нищо. Вярно, че ТХО-то, което смених, е в.у., но човека от който го взех се кълнеше, че е свален от изправен ТВ, на всичко отгоре ми прати и здрав предпазител от същото ТВ. Освет това, ако има пробив в него едва ли ще се възстанови, та да работи цял час. За неговото охлаждане отиде почти целия флакон студ.
Не ми е за телевизора, той си е изплатил цената отдавна, не съм и професионален телевизионен техник, но се занимавам с ремонти на други електроники и от спортна злоба ми се иска да намеря дефекта, пък после ако ще и в кофата за боклук да отиде (няколко случая съм имал - откривам дефекта, ремонтирам го и го оставям до кофата - без майтап, един портативен руски радиограмофон "Банга", полски приемник "Шаротка" - поправени зарадваха събирачите на скрап. "Бангата" имаше фабрично неправилно включен транзистор от крайното стъпало и, въпреки, че работеше, е мъчил слуха на собственика му в течение на години).
Имам съмнения за кинескопа (него не смея да охлаждам със спрея) - може да прави нянакво к.с. от провиснал катод или нещо друго. Може да опитам да завъртя ТВ наопъки или на една страна за проба.
Бих се радвал за някаква подсказка от по-опитни в тази област.
« Последна редакция: 07 Ноември, 2020, 14:03:11 от ikarlo »

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #1 -: 07 Ноември, 2020, 16:31:32 »
Много е вероятно проблемът да е в кварца Х301 - 500 KHz. Ако намериш такъв, опитай с замяна. Но не всеки вид кварц става там, трябва да е същия като оригиналния, не помня как беше точното му обозначение.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #2 -: 08 Ноември, 2020, 15:46:46 »
Благодаря за съвета, найстина е вероятна причина: презапоих него и всички елементи около него и изкара без дефект 4 часа - явен напредък, при това без припукване, само кротка разсинхронизация. Сега ще търся да го сменя. Между другото, в дистанционните има подобни, може да пробвам.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #3 -: 08 Ноември, 2020, 20:31:51 »
Проблемите с този кварц са характерни за телевизорите с СХА1213. Кварцът обаче не се поврежда, а само се окислява. Всъщност, не е кварц, а пиезокерамичен резонатор. Да, от дистанционните управления става, но трябва да е точно 500, а не примерно 503 или 520. И няма гаранция, че 'новият' ще е по-добър... Има начин да се възстанови нормалната му работа, поне за известно време или пък за проба. Трябва да се изпили горната част на жълтата пластмасова капачка, противоположно на краката, докато се получи продълговат отвор. Вътре има квадратна керамична плочка, притисната като сандвич между две пружиниращи посребрени пластинки. Двата крака са част от пластинките, а плочката е самият резонатор. През отвора се измъква резонатора, поизтъркват се метализираните му страни за да падне окисът (естествено - на дънките, къде другаде...). Пластинките отвътре също се почистват от окиса, примерно със сгъната хартия и контактен спрей. Поставя се резонаторът вътре отново и готово... Проблемът на този ремонт е, че вече резонаторът е по-слабо защитен от влага и окисляване

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #4 -: 09 Ноември, 2020, 09:07:47 »
От личен опит знам, че резонаторите от дистанционни не стават на това място, дори да са за същата честота. Разликата е в буквеното означение преди цифрите на честотата, ако не са същите букви, не става, не се постига хоризонтална синхронизация. Но вече не помня кои букви бяха.
Може да се опита с почистване на кристала, както съветва NHB.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #5 -: 09 Ноември, 2020, 09:16:59 »
За подобна манипулация с кварцове съм чел в руското "Радио", но там целта е промяна на честотата. Сонито беше предназначен за една провинциална "вила" за да не буди интерес у "комшиите". Там вече работи един малко по-нов Самсунг, но Сони-то, въпреки, че е по-стар с 10-на години, има по-добър образ (поне на жена ми така изглежда).
Ще опитам първо да намеря нов резонатор (ако цената не е голяма, ще взема няколко за подбор). Ще потърся и от дистанционно и, като краен вариант, с почистване. Почистването трябва да е с някякъв почистващ препарат, защото и среброто по повърността на резонатора участва в работатаму. Дори ми се струва, че така ги донастройват. Но цялата галимация ще се отложи малко, защото сега съм на вълна да вкарам тоялетна в тази "вила".

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #6 -: 09 Ноември, 2020, 19:59:19 »
Трудно ще се промени честотата на 500 KHz пиезорезонатор само с изстриване на сребърния слой. Това важи за кварцови кристали примерно над 3-5 MHz. С леко почукване с дръжката на малка отверка можеш да разбереш дали е от този пиезорезонатор за да се увериш.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #7 -: 09 Декември, 2020, 18:19:47 »
Най-после дойде му редът на Сони-то. Отворих кварца внимателно, извадих резонатора и с клечка за зъби, натопена в медицински спирт почистих него и пластинките. Върнах го обратно и затворих капачето с топъл силикон (само външно, но херметично). Днес цял ден работи телевизора и аз -  доволен.
Благодаря специално на NHB!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #8 -: 10 Декември, 2020, 09:31:49 »
Браво!
Едно време имаше едни телевизори Фунай... Те всички бяха с СХА1213. Бяха много разпространени. Имаха само 3 стандартни проблема:
1. Захранването (и понякога и крайния транзистор на ХО)
2. Процесорът - изписваше едни гергелеци на символите в OSD. Случвало се е в един ден да сменя с нови процесорите на 3 различни телевизора... После се разбра, че процесорите се оправят сами с времето, но както и да е...
3. Точно този резонатор. Понеже колегите обикновено не успяваха да разберат причината за проблема, сменяха ТХО. При мен е идвал телевизор, на който в три отделни сервиза преди мен са сменяли ТХОто и всеки път нищо...   

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #9 -: 10 Декември, 2020, 11:38:57 »
Сещам се сега за нещо, което на много хора ще се види невероятно. В Радиоклуба навремето се ползваха в предавателите на ниските обхвати едни руски кварцове с бая големи размеро и на които капачките по презумпция се сваляха. Вътре един голам кристал, шлайфан като диамант и хванат между две доста дебели и здрави игли. Имаш кварц примерно на 850 КHz, а ти трябва на 925. С внимание и сръчност един от колегите измъкваше кристала измежду бодилите и лекичко го минаваше по две от страните доколкото помня на водна шкурка. После- обратно в бодилите и тест. На трети- четвърти път обикновено нещата се получаваха. Разбира се, можеше да се докарат по-високи честоти, по-ниски нямаше как, но като си помисля какви неща сме правили от немотия....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #10 -: 10 Декември, 2020, 12:37:09 »
Няки пък ги драскаха кристалите с молив-графит за сваляне на честотата малко. Но до колко успешно ставаше е друг въпрос.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #11 -: 10 Декември, 2020, 17:46:22 »
Иване =, доколкото помня с мек молив се драскаха кристалите, когато не правеха добър контакт с държачите (иглите).
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #12 -: 10 Декември, 2020, 18:11:39 »
Не е за препъръчване да се отваря и драска,струват стотинки тия ПКФ та.Те даже и не са истински кварцови кристали.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #13 -: 11 Декември, 2020, 08:10:01 »
Е така е, ама преди 50 години...... ??? Сега поне такива неща бол, има ги навсякъде.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
« Отговор #14 -: 11 Декември, 2020, 08:38:59 »
Моля, обърнете внимание, че никъде не съм препоръчвал да се драска, шлайфа, шкури... самия кристал във филтъра. Още по-малко с цел да се променят честотата, размерите ит.н. 'Кристалът' представлява плоска квадратна пластинка с двустранна метализация. Метализацията е от рода на амалгама, посребряване или нещо от сорта и се окислява. Това, което подсказах, е да се отстрани този окис на метализацията, при което филтърът започва да работи не по-лошо от нов... Подсказах и начина, по който винаги получавах резултат.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
2244 Прегледи
Последна публикация 16 Август, 2015, 20:20:43
от mjet
2 Отговора
1275 Прегледи
Последна публикация 10 Октомври, 2015, 18:55:07
от studio_hifi
1 Отговора
753 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2017, 12:06:22
от stoev
1 Отговора
610 Прегледи
Последна публикация 05 Февруари, 2018, 19:51:36
от lz2xl
3 Отговора
1883 Прегледи
Последна публикация 27 Септември, 2018, 18:48:19
от Петър Драганов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |