| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при телевизор Опера 3  (Прочетена 3912 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #30 -: 09 Февруари, 2021, 09:55:13 »
Това е към всички, които се опитват да подкарат стари телевизори без никакъв опит в ремонт на електроника. Разчитате само на знанията на тези, които имат опит - да ви кажат какво да смените... Няма лошо, ама аз като чета темата и само се ядосвам. Разберете, че само с отвертка се откриват само елементарните повреди. И като ви кажат да изметите нещо, ами измерете го, и напишете резултата! До тук знаем само, че бостерното напрежение е 800 В и даже не съм сигурен че е вярно... И че не са сменени старите филтри. Кои филтри, въздушните ли? Ако последният електролитен кондензатор, от който се захранва ХО, е 'изсъхнал', може и да получаваш подобни ефекти. За проба му сложи в паралел примерно 100 нанофарада, за да си сигурен, че няма пулсации с хоризонтална честота в захранването. Разберете също, че за сложните повреди трябва осцилоскоп. Ние да не сме врачки? Напреженията към кинескопа били странни... Това пък какво значи? Напреженията към кинескопа се получават от бостерното с делители, ако то е нормално, значи и те трябва да са...
Високото напрежение било не повече от половин сантиметър искра... Ами нали имаш растер, как така? Е, щом имаш тъмно петно в средата, вероятно е под 10 КВ. Високото напрежение е пропорционално на синусоидалния резонансен импулс в ТХО по време на обратния ход. За да бъде ниско при условие, че бостерното е почти нормално, или импулсът е малък, или високоволтовият изправител е изтощен. Смени ли DY86? Може и DY87, също 1Ц21. Ако се съмняваш че е изтощен, може за проба да окъсиш съпротивлението в отоплителната му верига, трвбва да светне доста по-силно отоплението му. Може и да ползваш полупроводников изправителен стълб от София 21 или всичките чернобели Респроми. Ако пак е ниско, трябва осцилоскоп... А хоризонталната честота, тя колко точно е???

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #31 -: 09 Февруари, 2021, 16:42:08 »
Благодаря за отговорите! Точно и аз това четох, че това "дишане" може да е от DY86. Но се оказа, че нямам така, от която да съм сигурен, че работи. Затова реших да питам и тук, може някой да знае деуга причина... Ще търся лампа и ще видим...

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #32 -: 09 Февруари, 2021, 16:49:06 »
Благодаря и на теб NHB! Наистина си прав! Но аз несмятам да се занимавам с това напрекъснато. А осцилоскопът е за професионална работа, за някой който все с това се занимава. Знаете какви са цените на уреди. Аз оперката я взех за 20 лева. Не си струва да дам 200-300-400 лева за скоп като няма да се занимавам с това. Просто изкам да я въстановя, за да ме радва. Но наистина си прав, че само с отвертка не се поправя тази сложна апаратура.Благодаря, на теб и другите от форума, че помагате!  :)

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #33 -: 09 Февруари, 2021, 16:56:30 »
Относно напреженията на кинескопа, ето снимка, защото така и неразбрах как се броят. Снимката е с лошо качество. И всепак е надраскана набързо, но става. Това е при макс яркост, контраст и фокус. Там където пише 382\486 това е 382 при макс яркост, а 486 при минимум. А стрелката е, че на това караче с почти същото напрежение.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #34 -: 21 Януари, 2022, 16:19:34 »
Здравейте, колеги!
  Искам предварително да се извиня, за моята тотална некомпетентност преди. За глупавите въпроси, за незнанието на елементарни неща. Така се случи, защото съм предимно самоук, а тази техника се учи адски трудно по този начин. Благодаря на всеки, който се отзова, собедно много на kortex.
  Телевизора вече работи почти перфектно (да чукнем на дърво, токувиж утре е издал багажа). Цялата тази простотия с тъмният растер, и дишането на изображението, бе от това, че беше прекъснало едно "съпротивление" във веригата за отопление на високоизправителната лампа. Добре че е книгата на господин А. Сокачев. След като го подмених, растера нямаше грешка. Сега оставаше да му подам сигнал.Е даде ама не, нямаше никаква реакция нито шум, нито нищо. В ИТК имаше две опърлени съпротивления.Та след смяната им... Вече бях готов. Усъзнах, че приема директно от кабелната, да правилно прочетохте - директно откабелната. Даже след побутване на ТМЗ-3 се появи и добър звук на БНТ. Но само на него на БНТ. Хваща също и Нова, БТВ и Диема. Предварително си бях възел от китайските модулаторчета, но не се наложи да го ползвам.
  Това е за сега. По-късно ще пиша и какво остана за превене по машината. Критикувайте и съветвайте!
 

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #35 -: 21 Януари, 2022, 17:12:55 »
Виж какво съм написал в предния си пост:
...Смени ли DY86? Може и DY87, също 1Ц21. Ако се съмняваш че е изтощен, може за проба да окъсиш съпротивлението в отоплителната му верига, трвбва да светне доста по-силно отоплението му. Може и да ползваш полупроводников изправителен стълб от София 21 или всичките чернобели Респроми...?

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #36 -: 21 Януари, 2022, 18:40:24 »
NHB еми кой да чете... Или пък просто тогава не съм се замислил от прочетеното. Вие сте от хората, на които най-се въсхищавам. Надявам се и сега да помогнете...
 
 Така всеоще има косури. Първо то, е че както работи и вземе та спре... След почукване на бустерния диод - тръгва. Мисля, че лампата е дефектна, та търся нова.
Вторият и по-сериозен проблем е: на лявата част от растера е покрита с перде. Всъщност докато е подаден сигнал от кабелната почти не се забелязва. По сериозно се забелязва при шахмата от телетестера. Принципно не ми пречи, но като ще го правим - да е перфектно. Пердето отива още в дясно ако се завърти потенциометъра за честота на редовете (най-вляво). Четох някъде за повредата в някоя книга, но уви... Вече немога да намеря написаното.
Третия проблем, е че потенциометъра за сила на звука е пробит (превърта свободно) съответно телевизора е и постоянно пуснат. Търся и потенциометър...

Ето и снимка на дефекта. Тестера ми е повреден, квадратите се движат, но проблема с пердето си го има самия телевизор. Който има ненужен тестер за продажба около 20-тина лева, аз съм човека. :)

На който му се занимава да помага...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #37 -: 21 Януари, 2022, 18:51:24 »
Вероятно наистина има прекъсване вътре в самия бостерен диод.
'Пердето' ми се струва че е лошо/недостатъчно гасене на лъча по време на обратния ход по редове.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #38 -: 21 Януари, 2022, 19:40:54 »
NHB за лошо гасене на обратния ход се сещам, че или PCC88 (ВЧ лампата) или евентуално кинескопът може да е проблем. Други възможности?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #39 -: 21 Януари, 2022, 22:14:48 »
Май ще се окаже, че в Операта няма гасене на обратния ход по редове, има само по кадри. Сигурно се разчита само на 'черното' нивото на синхроимпулсите в самия видеосигнал.
Намали хоризонталния размер чрез бобината за хоризонтален размер, докато видиш краищата на растера (така, че растерът почти да изпълва кинескопа) и виж дали 'пердето' няма да изчезне. И ако не, дали няма да изчезне при някакво положение на потенциометъра за хоризонтална честота. Ако става по-добре или почти напълно изчезва в някое от крайните положения на потенциометъра, сложи потенциометъра в средно положение и завърти керната на синусовата бобина и виж няма ли да изчезне тогава...

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #40 -: 22 Януари, 2022, 15:01:12 »
Така... Пробвах написаното от NBH. При подаден сигнал от тестера, няма резултат. Със завъртането на синусоидната бубинка само изчезва от лявата страна, но се появява в дясно. Но пък при нормален сигнал от кабелната, успях чрез тримера за хоризонтален размер да премахна остатъка от това "перде". Така че може да кажем, че проблема е решен.

Друг проблем, е че звукът не е перфектен. Проблема, е че при изговаряне на шипящи съгласни (ш, с, щ...) от водещите в телевизията се чува съскане. Попринцип съм чел, че със съвсем леко завъртане на ТМЗ-3 се оправят нещата, но нестава пробвах. Идеи?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #41 -: 24 Януари, 2022, 08:43:16 »
Ами, трябва да настроиш усилвателя за II междинна честота на звука. Това е същтото както МЧУ за FM в нормален радиоапарат, само дето в радиоапарата МЧ е 10.7, а в телевизора е 6.5 MHz. Тоест, почни да четеш темите в раздела за ремонт на радиоапарати, в които става дума за пренастройка на УКВ приставките на ламповите апарати и настройването на тракта МЧУ и дробен детектор. Ще видиш, че не е проста работа и обикновено се изисква наличие на апаратура. Не че е невъзможно без нея, но е свързано с опит и интуиция...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |