| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при телевизор Опера 3  (Прочетена 3911 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Проблем при телевизор Опера 3
« -: 28 Ноември, 2020, 12:50:56 »
Здравейте!
Нов съм във форума и предварително се извинявам за евентуално допуснати грешки! :)
Имам телевизор Опера 3, която искам да реставрирам. Почнал съм я, но закъсах... След като смених кондензаторите се получи този растер, който виждаде на снимката. Немога да разбера какъв е проблема... Ниското високо напрежение е факт. Но неможах да го вдигна. Сменил съм PY88 и PL83 с работещи. Но пак без резултат. Симптомите, освен този растер, са липса на звук и странно "жужене" отвътре. Копчето за включване е изкъртено. Ако някой има идея от какво може да е проблема да пише. Ще съм благодарен на всеки, който може да ми помогне. Също така ще помоля да обяснявате като за прост човек... ;)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #1 -: 28 Ноември, 2020, 14:40:56 »
Най-често причината за такъв трапецовиден растер е късо съединение в отклонителната система.
Този трапец през цялото време ли стои така или формата му се променя периодично? Ако не се променя, трябва да се направи проба с друга отклонителна система.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #2 -: 28 Ноември, 2020, 14:45:41 »
Седи постоянно. Като звъртя палчето за яркост или контраст изчезва. Само при едно положение на същите се появява този растер. Възможноли е да съм збъркал някоя стойност или да има студена спойка...? Нямам възможност да направя проба с друга отклонителна система. Когато кондензаторите не бяха сменени растера беше друг. Колега ми каза че липства феритният магнит. Сложих един, но и екрана угасна. Въртях го на всички посоки, но нищо...

П.П - може да видите какъв беше старият растер в каналами в Ютюб. Казвасе Музеят Балкан
« Последна редакция: 28 Ноември, 2020, 14:55:46 от Музеят Балкан »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #3 -: 28 Ноември, 2020, 15:32:15 »
Видях и предния растер... Няма принципна разлика между двата. На предния вертикалното отклонение е много по-свито, затова не се вижда трапец. Но изкривяването на хоризонталните линии е пак такова. Пак ще кажа, че виновна за мен е отклонителната система. Има тук хора с по няколко Опери, може да Ви предложат една ОС, поне за проба. Този колега, който е предположил за магнита, защо не го направи като разбира??? Магнитът е за корекция на  хоризонталната линейност. Няма нищо общо с този дефект...

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #4 -: 28 Ноември, 2020, 17:47:55 »
Много благодаря за отговорите ти! Ще се заема с нея и ще пиша! Още веднъж Благодаря!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #5 -: 28 Ноември, 2020, 17:50:52 »
Виж какви са напреженията по захранването,от там почни.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #6 -: 28 Ноември, 2020, 17:59:27 »
Аз пък ще кажа че премахвайки феритния магнит екрана почти напълно угасва(ако е по изтощен загасва напълно).Той може да е виновника за липсата на яркост,за трапеца NHB е прав-отклонителната система . По точно само частта за ХО . Напълно е възмохно ТХО да има пробив някъде и да искри . Възможно е и да е от системата на самия кинескоп... А за сгрешена част,ако беше объркана стойност по скоро или нямаше екрана да се изпълва,или щеше да е твърде разтеглен образа...Сега,познавайки тези резистори ...Възможно е да има някой искрящ но ...Без проверка няма как да кажа със сигурност :)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #7 -: 28 Ноември, 2020, 19:01:27 »
Виж какви са напреженията по захранването,от там почни.

То това е ясно от само себе си. Но понеже казва, че е сменил кондензаторите, въпросът е кои кондензатори. Сменени ли са електролитите по захранването? Те са важни, за да е сигурно, че са стабилни и без пулсации захранванията на ХО и ВО. За да се получи трапец, трябва по някакъв начин ВО да модулира ХО, а за да има изкривявания на хоризонталните линии, трябва ХО да модулира ВО. Такова странно модулиране няма как да се получи ако захранванията са стабилни, освен при късо съединение в ОС. Освен това, за кой феритен магнит става дума? То има ли изобщо неферитни? Да не говорим за йонния уловител? Аз първо си помислих, че става въпрос за дросела за корекция на хоризонталната линейност, който има магнитна керна...

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #8 -: 28 Ноември, 2020, 20:19:30 »
Сменил съм вичките кондензатори отдолу. Големите филтри не съм ги пипал. Мерил съм ги със звук, не  са толкова зле. Говаория за магнита, който е по-близо до цокала на кинекопа. Интересно ми е от къде идва това "жужене" обаче.
« Последна редакция: 28 Ноември, 2020, 20:24:32 от Музеят Балкан »

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #9 -: 28 Ноември, 2020, 20:47:00 »
Между другото, когато разтегля лъча с потенц. отдолу се получава нещо като триъгълник, което означава, че ХО не е в ред. Съгласен съм с колегата kortex.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #10 -: 28 Ноември, 2020, 20:53:54 »
Магнита горе до цокъла на кинескопа е на йонния уловител.Не е добре да се мести.Няма отношение към размера и формата на растера.Те старите кинескопи имат такъв.Питахме за напреженията след изправителя.Те са важни,ако искаш помощ то помогни да ти помогнем.Селеновия изправител рядко доживява да е читав,същото важи и за големите филтражни кондензатори.Какво значи мерил със звук кондензаторите???Това някакъв нов метод ли е?
« Последна редакция: 28 Ноември, 2020, 21:04:56 от lz2xl »

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #11 -: 28 Ноември, 2020, 20:56:33 »
    селена в захранването провери ли

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #12 -: 28 Ноември, 2020, 21:06:41 »
В силистренския сайт има схема http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_opera/sch_tv_opera_3_sv.pdf
На страница 14 е захранването,виж там с мултицета колко волта има на изходите.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #13 -: 28 Ноември, 2020, 21:13:34 »
Ще премеря напреженията. Меря ги, ако може да се каже че ги меря, със звук като ползвам конд. за прекъсвач. И проверявам дали според това колко са обрани високите спрямо фарадите. Но това не е сигурен начин. Само за груба проверка. Относно селена Б+ е ~ 225V. Тъй че селена е добре. Поне за сега.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор Опера 3
« Отговор #14 -: 28 Ноември, 2020, 21:28:38 »
Не е точно мерене...По скоро тестване .

Звука е груб начин ,но пък много бързо докато кондензатора е във схема се проверява вътрешното съпротивление и фарадите но ...грубо ... И работи само с кондензатори над 1 uF . Често го ползвам :)
Малка поправка,не високите а ниските се обират спрямо фарадите.Колкото е по голяма стойноста -повече ниски се пропускат и обратно .
« Последна редакция: 28 Ноември, 2020, 21:40:26 от kortex »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |