| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: реставрация на опера 1  (Прочетена 1288 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
реставрация на опера 1
« -: 22 Декември, 2020, 19:03:35 »
Захванах се с операта 1 , този път ще я довърша напълно  :)  Както се вижда , шасито не е в най доброто състояние ... Даже си е доста зле . Всички метални части имат ръжда , явно е стоял в някое мазе , знам ли    :( ...

Електрическата инсталация също е доста зле. Аз по ненужно усложнен телевизор не съм виждал  :D
Изглежда някой майстор се беше чопкал , имаше сгрешени компоненти ... На неправилни места , с 10 пъти по завишени/занижени стойности , ключа беше разбит и пробит буквално ... Две от намотките излизащи от ТХО бяха скъсани ,обвивката на  повишаващата намотка е спукана ... Позакърпих го да вади разтер но така не мога да го оставя , това е ясно  ;)
По едно време трафа за ВО отвори , смених го и него ... Демпферния диод и крайната лампа за ХО бяха унищожени ... Абе  :master2:

Дайте идея за някакво ново покритие на шасито след премахване на ръждата . Някакъв спрей или боя   :)

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: реставрация на опера 1
« Отговор #1 -: 23 Декември, 2020, 14:13:05 »
Ас ползвам това става много добре.

https://markita.net/sprej-vyurt-tsinkov-400ml-svetal.html

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
реставрация на телевизор опера 1
« Отговор #2 -: 24 Декември, 2020, 00:10:34 »
Благодаря ,
значи цинков спрей. Намерих на друга марка , нямаше същия но цвета е същият  :) . Та като махнах праха се видя дори още повече ръждата . Ето до къде стигнах , имам още работа . Вижда се че каналният превключвател е коренно различен от тези като при опера 3 и пирин .

Новите кондензатори ги слагам в тръбички като старите , удължавам им крачетата и ги запечатвам пак с дзифт .

Видях че видеоусилвателя имаше пукнатина , като го поразмърдах малко и качулката побеля ... Търся EL83  ;)
Вижда ми се че  разтера не изпълва екрана изцяло в хоризонтална посока  . Смятам че крайната лампа е изтощена , търся и EL81 . Демпферния диод го смених с чисто нова лампа , няма разлика .
« Последна редакция: 24 Декември, 2020, 00:36:25 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: реставрация на опера 1
« Отговор #3 -: 24 Декември, 2020, 22:53:52 »
Ето до къде го докарах , иска още малко доизкусорявае но като цяло вида е готов  :)
Корпуса на двете бубинки захванати за решетката на ТХО беше счупен , а керната просто се размяташе вътре ... Понеже няма резба а само отвор в средата я направих с въженце .Така въртейки пристаката в дясно се настройва положението на магнита . Предполагам и фабрично си е било така , понеже има оставени каналчета и прорези за въженцето .



Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: реставрация на опера 1
« Отговор #4 -: 25 Декември, 2020, 09:11:35 »
 :bravo:

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: реставрация на опера 1
« Отговор #5 -: 23 Януари, 2021, 15:00:43 »
Леле ще стане уникален! Браво! Много добре се получава! :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |