| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Вече и колекция съветски Ухер-и!  (Прочетена 1533 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Вече и колекция съветски Ухер-и!
« -: 28 Февруари, 2021, 17:48:50 »
Здравейте!
Реших да ви покажа част от машините, които подкарах миналата година. Това е серия от портативни ролкови магнетофони "Орбита", които са всичко 3 модела. Защо кръстих така темата? Ами защото те са от класа на серията немски "Ухер"-репорт. Не че още 1964г. на съветския пазар излиза откровено копие на немския - "Яуза-20" на Московский ЭМЗ No1. Но, гъдела тук беше, че това си е тяхна конструкция, производство на Ленинградския "Пирометр" (май ми върви на ленинградски машини? :D).
Та, първо ми попадна "Орбита-1", модела излиза 1965 г. Много запазен, е не работеше, но с оригиналното външно захранване  и микрофон. Впечатли ме с изцяло металния корпус, като на първите репорти, но особено механиката с два мотора! Иначе са едноскоростни-9,5. Тогава се зарових в нета и разбрах, че следват още два модела: "Орбита-2" (1969г.) и "Орбита-3" (1973г.), после прекръстен на 303. И естествено, започна и тяхното издирване... Като механика и електрника са почти еднакви, но с навлизане на все повече пластмаса и променен дизайн. Е, 303 вече е четирипистов!
Най много ядове ми създаде най-младия 303, но и видимо най-много работил. Цялата контактна система под клавишите се беше разхвърчала из цялата кутия, но добре, че намерих всичките пластинки. Наложи се да измисля ремонтна технология, която не бях прилагал. Но, най-големия проблем беше едно особено решение, което е и в трите модела. Движението към изтеглящата ролка се осъществява с ремък-метална пружина. Хем ремък, хем фрикцион! Да, ама от много работа се беше изгладил и разтеглил и боксуваше. Ами сега? От къде да намеря пружинка дълга около 300 мм., диаметър 1,5 мм. от тел 0,4 мм.!? Започна едно обаждане до производители и само като чуеха за какво става въпрос, почти ми затваряха телефона. Някъде 6-7мия се смили, но каза да не бързам. Та, след 20-на дни човека ми изпрати пружината, някъде към метър, която с доставката ми излезе 20-на лв. В моя случай, май без пари?
В общи линии, това е. Да не задръствам ефира с подробности. И малко картинки:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #1 -: 28 Февруари, 2021, 18:14:26 »
И клипче. Избирам четирипистовия 303. И на трите съм запазил "оригиналните" записи с които съм ги купувал:Невалиден youtube линк
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #2 -: 28 Февруари, 2021, 18:20:40 »
Пак:
Невалиден youtube линкНе знам, не се получава?
0888981645, 072365106

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #3 -: 28 Февруари, 2021, 18:46:21 »
       Всичко това е много интересно! :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #4 -: 28 Февруари, 2021, 19:41:44 »
Чудесни машини са ! Аз имам втория модел , ама още не сьм го вьстановил .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #5 -: 01 Март, 2021, 11:41:17 »
Пак:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #6 -: 01 Март, 2021, 12:02:07 »
Сега стана! Пак обяснявам, че и на трите съм запазил нарочно ролките със записите както съм ги купил така,че да не им връзваме кусур. Иначе записват.
Вчера пропуснах още една конструктивна особеност на орбитите-нямат втулки, всичко е на сачмени лагери!
Радио, като почнеш твоя и имаш същия проблем, ще ти резна от пружинката (пдарък).
И да оползотворя "ефирното време" още няколко картинки от борбата (иначе са над 60):
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #7 -: 01 Март, 2021, 13:04:58 »
Чудесно се е получило ! Браво , от мен .  А и качествито на клиповете е супер .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #8 -: 01 Март, 2021, 13:20:24 »
Браво Слави, това е доста труд. Справил си се перфектно.
 :bravo:

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Re: Вече и колекция съветски Ухер-и!
« Отговор #9 -: 01 Март, 2021, 20:07:45 »
Браво Слави
Експерт си по механиката!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |