| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Едно чехословашко Ухер-че  (Прочетена 2882 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Едно чехословашко Ухер-че
« -: 10 Март, 2021, 13:20:15 »
Здравейте!
В това заснежено и студено време реших да ви покажа още една машинка, която борих миналата година. Нали знаете, че имам слабост към преносимата техника? Та, лани се яви обява, че се продава прносим магнетофон Тесла плуто (после разбрах, че идвало от Плутон). И понеже и той е от категорията на репортите, много ме заинтригува какво пък са правили чехите в онези години и го купих (със съветските ухери ви запознах наскоро). Външно запазен, без липси, но освен външно и вътре беше страшно мърляв, а и липсваха доста неща. Беше с един разтеглен ремък, без два транзистора, двата потенциометъра барабар с конзолите им, счупен превключвател, и без захранващ блок!
Това е модел ANP404, произвеждан 1970-71г. и е наследник на модела Уран ANP401, правен 1966-69г. Основната им разлика е че 404 е с електронно управление на двете скорости, докато 401 е с механично.
Започна търсене на информация, потенциометри, ремъци, транзистори. Най ме затрудни захранващия блок AYN401, който купих от Германия на цена колкото магнетофона, но пък чехите ги предлагаха на двойно по-голяма!?
После рутинните оперции, естествено смяна и на електролити, но за пъв път за мен "избелване на пластмаса".
Ако има някъде и Уран, казвайте. И няколко снимки:
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #1 -: 10 Март, 2021, 19:02:47 »
Хубава машинка . Като гледам , лентодвижещия  механизьм е максимално опростен
което е характерно за повечето  " дребни" ролкови .
Какьв е тоя захранващ блок , че да го купуваш от странство . ? Трябва да е линеино захранване  с траф .  .
« Последна редакция: 10 Март, 2021, 19:18:36 от радиото »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #2 -: 10 Март, 2021, 19:32:56 »
Да колега, прав си, опростен е и затова създаде проблеми, колкото и да е невероятно. Тук чехите малко ме разочароваха. Иначе, наистина симпатична машинка. Относно захранването, адаптори колкото щеш, но нали имаме принципи? Всичко трябва да е максимално оригинал, а често това струва пари! И едно клипче:
0888981645, 072365106

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #3 -: 10 Март, 2021, 19:42:18 »
Както винаги, перфектна работа.
Браво Слави.
 :bravo:

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #4 -: 10 Март, 2021, 20:00:42 »
Да колега, прав си, опростен е и затова създаде проблеми, колкото и да е невероятно. Тук чехите малко ме разочароваха. Иначе, наистина симпатична машинка. Относно захранването, адаптори колкото щеш, но нали имаме принципи? Всичко трябва да е максимално оригинал, а често това струва пари! И едно клипче:
« Последна редакция: 10 Март, 2021, 20:07:46 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #5 -: 10 Март, 2021, 20:21:43 »
Браво Слави . Много интересен малък магнетофон . Отлично си се справил . Този апарат като чели е предвиден да се захранва от акумулатора на автомобил . Много интересно че няма собствено захранване !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #6 -: 10 Март, 2021, 21:02:06 »
Да, Василе. Предвидено е и захранване от автомобил, но признавам си, не съм го пробвал. А относно "собствено" захранване много машинки от онези години са на този принцип. Захранващият блок е с такава конфигурация, че се "настанява" на мястото на батериите, когато минаваш на мрежово захранване. Често е било опция и е трябвало да се закупи отделно. При този не знам как е било, но блока го нямаше с него. Пък и исках да си е комплектен, даже купих и микрофон Тесла от същото време. Май са имали и калъфи, но не съм сигурен? Поне при моите репорти съм спазвал този принцип. Всяка машина да си има поне собствен захранващ блок. А относно калъфите, микрофоните, кабелите се поотказах, има доста, но не за всички...
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #7 -: 12 Март, 2021, 11:47:11 »
Браво! Много добра реставрация. Относно звученето от клипа - нещо не ми звучи добре. Като че крайното стъпало или друго стъпало по пътя на сигнала е в дълбок клас Б и съответно тихите моменти се изрязват от звука. Дали това е дефект в записа на ролката, или машинката има нужда от преглед на режимите?
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #8 -: 12 Март, 2021, 12:21:02 »
Да . Много е вероятно да има нещо по електрониката . Но също е възможно , възпроизвеждащата глава да не е точно позиционирана спрямо движението на лентата или да е поизносена !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #9 -: 12 Март, 2021, 15:13:33 »
Колеги благодаря за бележките, но не знам защо ми се струва, че този път не сте прави? Първо, това е ролка със запис поне на 30 години и не помня на какво е правен. Все пак, нямам много двупистови моно записи. Но, все пак по-добре звучи от неговите си. Второ, с това говорителче и усилвателче от 1,2 вата какво звучене да искаме? Може би, origo като младо момче по-добре чува от мен, но може да си направите труда и да прослушате в ютуб неговите братчета (пък и по-старото Уран), има доста клипчета. За мен всички звучат като телефонни слушалки! Е, това е според моя 70 годишен слух?
А доколкото преглед на режимите, знаете, че толкова мога! Доволен съм, че все пак тръгна, особено с неговата опростена, но капризна механика.
Пък и друг път съм писал, ако има колега специалист по електрониката, но с достатъчно хъс, съм готов да пратя която и да е от машинките ми в които има нещо незадоволително и да я доизкусури? Разбира се, не даром!
0888981645, 072365106

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #10 -: 12 Март, 2021, 15:20:39 »
На мен ми харесва звука, не долавям нищо нередно.
 :good:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #11 -: 14 Март, 2022, 18:11:42 »
Здравейте!
Точно преди година ви запознах с поредната ми придобивка Тесла плуто. И нали ми "влезе мухата" започнах да се ослушвам и за по-старото му братче Тесла уран (ANP401). И както винаги не стана бързо и то, не от естествния му произход или България. И както винаги, помощта дойде пак от Германия?! Явно навремето тези машинки чехите са изнасяли за ГДР?
Продавача го хвалеше, че е бил перфектен, е с малък проблем при превъртането назад? И го предлагаше с 12 ролки ОРВО, кабел за запис и пълна сервизна документация. И понеже на снимките всичко изглеждаше така го взех.
Да, външно машинката беше много запазена, но ролките бяха без кутии, а в найлонови пликове. При пробите се оказа, че възпроизвжда нормално, но нито превъртането, нито спирането и в двете посоки беше наред...
При отварянето първо ми направи впечатление че беше "оклепан" с грес където трябва и където не трябва?! И другото, по документацията имаше бележки на немски и ръчно дорисувани схеми и все около управлението на моторчето, но по платките нямаше следи от намеса? Предполагам, че когато са се появили проблеми с механиката немския ни "колега" е търсил причината в електрониката и накрая с много грес е позакърпил положението, колкото за привеждане що годе в търговски вид? Но това са само мои предположения. Явно колегата не е схванал "алгоритъма" на малко особената механика и се е предал?
Както и да е, на магнетофончето сега всичко му работи както трябва. С няколко снимки ще покажа, че имаше интервенция от моя страна, за всеки случай смених  и 3-4 ел. кондензатори, а ако на някой не му се вярва, тези дни ще направя и клипче :)
И последно, ако на някой му трябват ролки Орво със записи да ми се обади както му е удобно, ще бъдат подарък! От тях задържам само два броя 10 см, всички други са 13см. с лента видимо 35 и 25 микрона и двупистови записи, явно правени на този магнетофон и не са кой знае с какво качество. И друга интересна, за кой ли път, констатация. Тия и ония германци са си ползвали магнетофоните предимно да записват разни музикални програми от телевизията..
0888981645, 072365106

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #12 -: 16 Март, 2022, 08:51:44 »
 :-[
Това в началото помислих че е "Тесла -Плуто"...
Явно си има доста братчета - близначета  :unknown:
Омраз!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #13 -: 16 Март, 2022, 15:30:38 »
Не колега, само двечки са, почти еднояйчни :D Иначе, Тесла имат огромен брой модели магнетофони. Е, за соц. производителите става въпрос.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Едно чехословашко Ухер-че
« Отговор #14 -: 19 Март, 2022, 19:03:27 »
Със закъснение едно клипче:
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |