| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей  (Прочетена 10346 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Търсих най-лесен начин да свържа моя Правец 82 към нещо съвременно като ESP32 например и се спрях на тази карта от иБей. Самата платка не е скъпа, но заедно с доставката от Щатите излиза значително повече, затова слагам снимки преди да съм я наситил в случай че някой иска да ѝ свали схемата.

Като я наситя и се уверя че работи ще сложа още снимки и инструкции как се използва.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #1 -: 25 Май, 2021, 13:22:24 »
Дай ако обичаш линк към eBay да го видим това нещо с повече подробности.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #2 -: 25 Май, 2021, 14:01:02 »
Ето линка: цък!

Картата дава 4 входящи 8-битови порта и 4 изходящи. Според инструкциите работи се директно със следните адреси, в зависимост на кой слот е сложена:

Слот 7: $C0F0-$C0FF
Слот 6: $C0E0-$C0EF
Слот 5: $C0D0-$C0DF
Слот 4: $C0C0-$C0CF
Слот 3: $C0B0-$C0BF
Слот 2: $C0A0-$C0AF
Слот 1: $C090-$C09F

Например ако картата е на слот 4, за да се прочете порт 0: PEEK(49344), а за да се запише 255 на порт 0: POKE 49344, 255
« Последна редакция: 25 Май, 2021, 14:10:41 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #3 -: 25 Май, 2021, 14:37:37 »
Благодаря!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #4 -: 25 Май, 2021, 15:54:01 »
ESP32 не беше ли на 3.3V , ше трябва да предвидиш и level-shifter евентуално.

Иначе платката с доставката идва доста скъпо според мен , като слошиш и ддс и разправията с митниците направо е отказваща .

Защо не използваш цифровите изходи и  входове от джойстика ?

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #5 -: 25 Май, 2021, 21:48:26 »
Мислех за цифровите входове и изходи, нo първо са малко битове и второ са заети, тъй като вече съм изкарал двата бутона на джойстика при клавиaтурата, а и не ми се занимаваше с TTL.

Тази платка се оказа идеална, тъй като ми дава битове достатъчни за сега и за по-нататък. Освен това тези трансивери до някъде ме изолират от шината на Правеца и ако нещо пропуши заради моите майсторлъци, ще мога да мина само с подмяна на чипове които струват стотинки в Комет. Иначе да, ESP32-то работи на 3.3V и не знам дали ще сработи директно или ще трябват делители на напрежение и шифтъри, но утре ще пробвам.

Относно цената, наистина излезе доста с тази доставка, въпреки че не мина през митница, но не успях да я намеря по-евтино. За сметка на това обаче се оказа доста удобна, защото по размер е точно колкото тази експериментална платка от Комет на която мисля да редя моята електроника.

Ето и снимки на вече наситената платка и тази от Комет включена към нея:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #6 -: 30 Май, 2021, 22:08:01 »
Вързах 3.3V изходите на ESP32 директно за единия 8-битов вход на платката и тръгна без проблем. След това видях в Нета че един от препоръчаните начини за свързване на 3.3V CMOS към 5V TTL е именно да се мине през 74HTCxxxx логика. За обратната връзка се оказа че входовете на ESP32 не поддържат 5V нива, затова сложих резисторен делител 3,3К на 2,2К и стана.

В момента съм свързал само единия 8-битов входен порт и един изходен бит за ACK. Ето резултата до тук:

« Последна редакция: 30 Май, 2021, 22:28:28 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #7 -: 31 Май, 2021, 08:01:19 »
 :good:  :drinks:

Браво!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #8 -: 07 Юни, 2021, 17:35:20 »
Благодаря, колега! :drinks:

Вече имаме 8-битова комуникация и в двете посоки и доста елементарен FTP клиент:


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #9 -: 15 Юни, 2021, 22:11:28 »
Всичките ми досегашни опити да се сдобия с 80-колонна карта за Правеца се провалят, а 40x24 е много ограничаващо за Интернета. Затова реших ESP32-то да генерира видеосигнала директно през I2S порта. Трябваше да си поръчам по-новата версия от Olimex която има 8М PSRAM, защото иначе имах само около 250К свободен RAM, който не стига за достатъчно високо разрешение. Идеята е едното ядро на ESP32-то да не прави нищо друго освен да обикаля паметта и да генерира NTSC сигнала ред по ред.

Разрешението което избрах е 560х225, което ми дава 80 колони на 25 реда с фонт 7х9. Спрях се на това разрешение, защото не се изиска промяна в размера на картината спрямо видеосигнала от Правеца. Следващата стъпка е да видя как да превключвам сигнала автоматично. Знам че 80-колонната карта за Правец 82 го прави някак си.

Ето резултата до тук. Това мигане се вижда единствено през камерата на телефона, иначе го няма.

« Последна редакция: 15 Юни, 2021, 22:32:54 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #10 -: 16 Юни, 2021, 01:41:54 »
Нещо не разбрах къде участва Правец-а в последното ти видео . Реално ЕСП-то си комуникира по Ви-Фи с интернет и резултата го показва на монитора който също е включен към ЕСП-то и то генерира видео сигнала.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #11 -: 16 Юни, 2021, 08:44:37 »
В последното клипче не участва. Можех да сложа ESP-то на интерфейсната платка и да покажа същата функционалност от пред-последното клипче на 80х25, но първо ми се искаше да направя автоматично превключване на видеосигнала.

Ако не се лъжа обаче въпроса ти е много по-дълбок, а именно дали това вече е Правец 8?

В случая имаме 32-битов 2-ядрен 240-мегахерцов процесор който върти програми и генерира видеосигнала. Процесора на Правеца единствено чака натискане на клавиши за да ги изпрати на ESP-то. От една страна това е все едно да сложа едно HP мини PC с Windows 10 в кутията на Правеца и да го свържа с монитора през HDMI-RCA конвертор. Всеки ще се съгласи че това вече не е Правец 8. От друга страна също е еквивалентно на SoftCard със Z80 процесор който върти CP/M и 80-колонна карта. Никой няма да се съгласи че това вече не е Правец 8.

Доста съм мислил по този въпрос и да ти кажа честно нямам добър отговор. Може би нещата стоят някъде по средата, а и още не съм сигурен каква е крайната цел. Знам само че ще гледам да съм по-близо до втория вариант.

За сега това което ме притеснява е мигането на монитора, тъй като предпоследното клипче е правено със същия Айфон, но при него няма такова нещо. По-късно ще сравня двата сигнала през осцилоскопа и ще дам снимки.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #12 -: 16 Юни, 2021, 17:20:29 »
Оказа се че сигнала изобщо не изглежда добре през осцилоскопа като се зумне. Има доста "звънене" и падащия фронт не е толкова стръмен колкото качващия. Учудвам се че изобщо работи. Мисля че мога да премахна звъненето с нискочестотен филтър, но за падащия фронт не съм сигурен какво може да се направи и дали е проблем. Може би само качващия фронт е важен?

В жълто е сигнала от Правеца, в синьо от ESP-то, който е с 2 пъти по-голямо хоризонтално разрешение. При Правеца имаме доста добре изразени квадратни импулси, докато при ESP-то са по-скоро триъгълни. Сондите ми са калибрирани, но и ги размених за да съм сигурен че не е от тях.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #13 -: 16 Юни, 2021, 22:35:58 »
Имам чувството че кадровата честота ти е различна на двата сигнала , повечето съвременни телефони когато снимат с камерата филтрират 50,60 100Hz за да избегнат мигането при снимки , предполагам че при сигнала от ЕСП-то кадровата честота не е 60Hz и се получава "биене" което се изразява визуално в това мигане .

Не мисля че проблема ти е в формата на видеоимпулсите. Това би се изразило в "замазана" картина но не и в мигане на цялото изображение .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #14 -: 17 Юни, 2021, 22:30:08 »
Абсолютно си прав. Сега измерих честотата на мигане с един Tesla 1PP75 фотодиод. Картината от Правеца мига точно на 50 Hz, а от ESP-to на 63,3 Hz. Ще се опитам да го сваля на 50 Hz, защото ми се струва че ВМЧ-001 монитора вади много по-стабилна картина когато работи на 50 Hz.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1757 Прегледи
Последна публикация 08 Декември, 2016, 15:23:31
от paulwhite

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |