| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей  (Прочетена 11128 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #60 -: 05 Август, 2023, 14:03:31 »
Няма нужда от допълнителен сигнал. Идеята е да се засича софтуерно от интерфейсната програма (която върви в процесора на компютъра) и да се изпраща към ESP32 картата по 8-битовата шина, както вече съм го направил на Епъл IIe. Не вярвам да може при Епъл IIe, а да не може при Правец 8C.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #61 -: 05 Август, 2023, 14:07:56 »
 :drinks: Тази карта има супер голям потенциал заради есп32-то.

Ето някои идеи, по които вероятно си мислил, но все пак:

1. Видях, че има място за протипиране. Има ли изкарани някои от протоколите от esp-то, към които да се закачат сензори? i2c, spi? Това ще отвори света на Ардуино за Аpple2
2. Вероятно така го реализираш, но едното ядро на есп32 предполагам е за интерфейса с Apple2, другото може да се ползва за custom приложения, който да се четат от SD картата?
3. Малко футуристично, но един micropython, който да върви като приложение (не знам дали е възможно) с достъп както до Apple2 така и до i2c на есп-то,  ще убие бейсика :)
4. Ако имаш някакво API, което да се ползва за писане на приложения, вероятно ще се включат и други хора към разработването на софтуер за платката. Така може да изградиш общност около нея.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #62 -: 14 Август, 2023, 08:57:47 »
Да, възможностите са доста и самия аз не знам в коя посока ще се развие. Обаче първо трябва да реша проблема с Правец 8C, че карта проектирана в България, която не работи както трябва на Правец 8C си е срамота.  :nea:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #63 -: 23 Август, 2023, 22:28:11 »
Поздравления! Проектът беше показан накратко във втория канал на Adrian Black и той обеща да направи отделно видео за него!  :good: :drinks:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #64 -: 24 Август, 2023, 15:31:41 »
Благодаря, колега!  :drinks:

Един от коментарите под клипчето:
The moment you said Bulgaria I knew it was going to be Apple II related.  Every Gen-x computer guy I met from Bulgaria grew up with their country's clone. (Pravetz)  The Bulgarian Apple II clone almost has a cult following.  :rofl:

Между другото проблема с Правец 8C е решен благодарение на колегата 80colcard който първо го откри и след това помогна с тестването! :good:
Ще постна ъпдейтната интерфейсна програма след още малко тестване.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #65 -: 24 Август, 2023, 16:43:06 »
Поздравления и от мен! Чакаме специалното  ревю видео на Ейдриън  :good: :good:
Иначе този цитат под видеото си е верен 100% :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #66 -: 31 Август, 2023, 15:19:30 »
Ето и интерфейсната програма за Правците, която решава проблема с Правец 8C. Тя се различава визуално от тази за Епълите по това че показва едно C след версията:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #67 -: 04 Септември, 2023, 07:52:58 »
Оказа се че същия проблем с картата съществува и при Епъл IIgs и същото решение го отстранява: цък!   :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #68 -: 07 Септември, 2023, 08:48:40 »
Един от потребителите във Applefritter откри странен шум във видео сигнала под формата на вълни в долната част на екрана когато картата е в Епъл IIgs: цък!

Тъй като нямам такъв компютър, даже никога не съм го виждал на живо, търся някой който го има и може да ми го предостави на заем за седмица, или да помогне за откриването и отстраняването на причината по някакъв начин. Всички потенциални разноски разбира се ще са за моя сметка.

Благодаря предварително!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #69 -: 17 Септември, 2023, 22:45:20 »
Благодаря на всички които предложихa да помогнат! Проблема със шума във видеосигнала при Епъл IIgs е решен: цък!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #70 -: 20 Септември, 2023, 21:10:16 »
Една конфигурация за която до сега все не ми оставаше време.  :D

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #71 -: 25 Септември, 2023, 10:38:41 »
Моля те поясни какво вижаме. Очевидно е някой Мак ОС, при това на български език.  :D И още нещо - как закачаш мишка на Правец-а?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #72 -: 25 Септември, 2023, 11:23:50 »
Това е българската локализация на Mac OS 7.1. Свалих я от тук: https://winworldpc.com/product/mac-os-7/71

Иначе можеш да я свалиш готова за софт-картата от тук, но няма да е зле да сложиш най-новата версия на фърмуера, която прикачвам. След версия 1.07 вече може да имаш различни Макинтош конфигурации в различни директории на SD картата. Точно как се използва: цък!

Иначе в случая използвам джойстика за мишка, който на снимката по-горе е оставал извън кадър, но Правец 82 си работи и с Apple Mouse II. Софт-картата поддържа и двете, даже едновременно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #73 -: 03 Ноември, 2023, 13:58:18 »
Добавих още един емулатор: TurboGrafx-16, още познат като PC Engine.

Още снимки в Applefritter: цък!
« Последна редакция: 03 Ноември, 2023, 14:10:28 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #74 -: 10 Декември, 2023, 09:26:46 »
Мисля че скоро и PC емулатора ще е готов, въпреки че все още не съм 100% на ясно колко работа остава. Дo сега успях да пусна всички режими на CGA, Hercules и 320x200 VGA с 256 цвята. Все още няма EGA. Скоростта е горе долу-колкото един V30 x86 процесор на 8 MHz.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |