| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Троен биметален термо-ограничител за Miele WT1 (модел: WTZH730 WPM)  (Прочетена 1725 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Някой знае ли от къде мога да намеря по-евтин термо-ограничител като този на първите 2 снимки, защото от сервиза на Миеле ми искат над 70 лева за него?

Преди няколко дни забелязах че сушилнята изобщо не загрява. Отворих пералнята и видях че монофазния мотор на духалката (№4 на диаграмата) не върти, а само грее. Проверих му кондензатора и връзките, но всичко беше наред. След това го отворих и почистих мъха който се беше насъбрал и като го монтирах обратно тръгна обаче сушилнята пак не топлеше. Започнах да проверявам наред и установих че и трите секции на този троен термо-ограничител до 206 градуса са прекъснали. Натиснах и трите биметални пластини и те цъкнаха, обаче контакт не се възстанови. След това огънах единия край за да видя какво става вътре и видях че връзката е перманентно прекъсната.

Тъй като не е ясно защо мотора на духалката беше спрял, не ми се дават 70 лева докато не съм сигурен че утре няма пак да спре и да изгори този термо-ограничител.

Освен това искам да разбера дали това е термо-защита или термостат. На описанието пише "temperature monitor" (№3 на диаграмата). Това означава ли че той постоянно контролира нагревателя или е просто защита за еднократна употреба? На схемата е показан най-вдясно и е обозначен с 1F1-6, 2F1-6 и 3F1-6.

В тази статия на Викиват видях на една снимка нещо подобно. Наричат го "биметална защита с керамичен корпус".

Благодаря предварително!
« Последна редакция: 27 Октомври, 2021, 12:56:24 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Отворих да разгледам и се оказа че не е биметална, а представлява съвсем проста стопяема термозащита. Порцелановата пръчица стои в метална чашка пълна с тинол и упражнява натиск върху една пластинка в корпуса, така че постоянно да има контакт. Когато обаче се загрее над 206 градуса, тинола се стопява и излиза, а пръчицата хлътва в чашката и контакта се прекъсва.
« Последна редакция: 27 Октомври, 2021, 14:36:48 от CVT »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Браво,че си се задълбочил и си открил проблема.Ползата  за теб е че си спестил една сума,а за мен и другите ако се наложи да правим такава пералня,ще имаме предвид твоя опит.Аз също споделям ,когато попадна на нещо нестандартно.Дано до е от полза поне на един човек!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
 Това е така наречените термоограничители . Монтират се върху касетата с нагреватели и ако вентилатора откаже , да не се запалиш.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Няма спор че не може без защита и че тази си е свършила работата перфектно. Само че не мога да я намеря на по-ниска цена, а пък идеята 72-левов бушон хич не ми харесва. Ако сложа един термостат който изключва да кажем на 180 градуса дали няма да свърши адекватна работа ако вентилатора спре пак? Малко се притеснявам, тъй като пералнята се използва главно през нощта и цикъла пране + сушене отнема около 4 часа когато всички спят.
« Последна редакция: 27 Октомври, 2021, 23:50:03 от CVT »

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Колега, пробва ли да потърсиш в нета по номер , наименование или техн. параметри, може да се намери от друг доставчик. Когато е за Бош или Миле цената е една но когато е просто елемент от гамата н продавач може да е в пъти по евтин.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Ако ще го заменяш с друго, използвай биметална термозащита за бойлер, като ще я настроиш на подходяща температура. По принцип ти трябват два отделни контакта, защото нагревателите са отделни и с отделно управление. Можеш да свържеш 'нулата' на нагревателите твърдо...
Другият вариант е да сложиш две единични термозащити, от онези кръглите, с два извода на гърба. Те се самовъзстановяват след хубаво изстиване.
Най-добре е след като всичко е готово, да изключиш за проба вентилатора и да изчакаш за да видиш какво ще се случи, така ще си сигурен че при реална ситуация ще си защитен.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Измерих температурата която се достига при работещ вентилатор без никакви защити. Оказа се че даже и не достига до 100 градуса.

След това извадих късмет и намерих в bazar.bg двойни биметални защити които отварят на 150 градуса в същия порцеланов корпус за 5,80 лв. бройката. Те обаче не са термо-бушони, са си със биметални пластини. Взех два броя, излязоха 16 лева с доставката. Преместих ги в тройния корпус, като пренаредих всички пластинки точно както си бяха. Мисля че това решава проблема с термо-защитата. Според схемата трябва поне две от трите да не отворят за да стане беля ако вентилатора спре пак.

По време на опитите намерих и причината за целия този филм: след като нагревателите загреят, вентилатора започва да стърже много яко. Мисля че едно от лагерчетата на ротора е разбито.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Проблемът е решен! Оказа се че като се нагрее пластмасовата част на кутията на вентилатора се деформира и перката задира. Орязах я с макетен нож, така че да няма шанс да задере в бъдеще.

Пуснах едночасов цикъл в режим сушене за да видя до каква температура ще достигне мястото където са термо-защитите. При отворен горен капак на пералнята достигна 120 градуса 15 минути преди края на цикъла. Мисля че съм улучил с тези 150-градусови защити.

Благодаря на всички колеги които помогнаха! Ето и цялата сервизна документация за постеритета. Малко труден за навигация формат, но може да се принтира към PDF.
« Последна редакция: 03 Ноември, 2021, 16:00:01 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |