| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: инвертор 24 на 220  (Прочетена 2065 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
инвертор 24 на 220
« -: 21 Ноември, 2021, 19:25:49 »
Преди доста време закупих инвертор повреден от 24 волта на 220 на 50 хц модифицирана синусуида.1200 вата.На първо четене един изгорял полевак смяна сглобка и не работи.Прибиране до днес отваряне смяна на елементи в стсбилизат0ра на 5 волта и пак не .Показва високо напрежение и прегряване.Доста сложен.Три инрертора с едно управление вторични свързани последователно.По 4 полевака на инвертор но и още 4 с 4 диода в изхода.Моля за идеи за ремонта и схеми.Производител Тайван.Голям и масивен корпус.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #1 -: 22 Ноември, 2021, 18:17:27 »
Със какъв чип е задаващия генератор?
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #2 -: 22 Ноември, 2021, 19:36:48 »
Колко по лесно ще бъде ако папишеш и точния модел! Голям и масивен корпус нищо не значи.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #3 -: 22 Ноември, 2021, 20:05:34 »
Най-вероятно е това: цък!

Проблема е че китайците по принцип схеми не дават (нито тези от обикновената, нито тези от народната република). Така че ако автора търси помощ, трябва поне да снима двете страни на платката на високо разрешение.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #4 -: 22 Ноември, 2021, 21:49:38 »
Състава е
PIC16C72A 04/SP
KA3525A
LM324
Прилагам снимки


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #5 -: 23 Ноември, 2021, 07:48:07 »
Двата транзистора в ТО92 корпус (Q23 и Q?? в долния ляв ъгъл до термистора) хич не изглеждат добре.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #6 -: 23 Ноември, 2021, 22:37:57 »
Дванайсетте полевака са в ниската страна на трите инвертора.Вторичните са свързани последователно изправят се и наново се накъсват на импулси с променлива ширина за да се получи модифицираната синусуида.Това ли е принципа.Моля за разяснение на принципа.Методиката на дефектовката каква е.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #7 -: 24 Ноември, 2021, 07:37:49 »
С единичен инвертор просто получаваш квадратна вълна. С двоен, ако втория е със фазово закъснение 90 градуса вече се получава двустъпкова модифицирана синусоида, която е подобрение, но пак не е чак толкова близка до реалната синусоида. С троен както е при теб със 60 и 120 градуса фазово закъснение вече имаш тристъпкова модифицирана синусоида.

Виж тази симулация: цък!

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #8 -: 24 Ноември, 2021, 11:52:47 »
Абсолютно същия случай като при моя инвертор! Обикновено гори не инвертора а модификатора на напрежение защото е последен във веригата. И при мен има високо напрежение с правоъгълни импулси. Дефектира ми схемата за модифициране на напрежението! Сега го ползвам само за захранване на луминисцентни и енергоикономични лампи! За прецизни устройства като телевизор не става! За него си трябва синус! Точно както пише в литературата. Имам овъглени резистори в тази схема. Схема не успях да намеря. Ще си сваля схемата за модифициране на напрежението и ще уточнявам експериментално елементите.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #9 -: 24 Ноември, 2021, 15:15:36 »
Три инвертора са за получаване на по-голяма мощност. Така са решили, може и с един или два или 4 броя...всякакви има
Няма НИКАКВА връзка със синусоидата!!!

Има инвертори, например известните в цял свят Victron за соларни модули и каквото още се сетите, с обикновен 50 Херцов голям тороидален траф. Там във високата страна няма никакви активни елементи което според мен е голям + за надеждноста на изделието.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #10 -: 24 Ноември, 2021, 15:22:55 »
Дванайсетте полевака са в ниската страна на трите инвертора.Вторичните са свързани последователно изправят се и наново се накъсват на импулси с променлива ширина за да се получи модифицираната синусуида.Това ли е принципа.Моля за разяснение на принципа.Методиката на дефектовката каква е.

Това е приблизително принципа. Ще се наложи да огледаш добре какво точно ти причинява защита по температура. Най-веротно има датчик свързан с ЛМ324. Стабилизациата на напрежението може да е към 3525 чипа, а може и да не е. Често на микроконтролера се възлага и тази задача.
Китайците продават готова платка с чип EG8010 + IR2110 за управление на мосфети или игбт. Доста съм се занимавал с тези боклуци. Ниска надеждност, най-вече обусловена от това че всеки китаец който не го мързи ги лепи в мазето си :lol: Иначе дават идеална форма на сунусоидата.

Опс...не съм добре прочел...говорим не за чиста, а за модифицирана синусоида...По-прости са нещата. 
« Последна редакция: 24 Ноември, 2021, 15:28:47 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #11 -: 24 Ноември, 2021, 15:51:55 »
Модифицираната синусоида я получават точно със 60 и 120 градуса фазово отклонение на инверторите, защото това е най-простия и най-евтин начин да се постигне. Иначе тези които дават чиста синусоида са на друг принцип, но те са по-скъпи.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #12 -: 24 Ноември, 2021, 18:21:01 »
Мда...модифициран синус
Като чета за подобни инвертори, и все за пълна синусоида ми изникват мисли :D
Всъщност, само те са ми в полезрението. Другите съм ги отписал, не представляват интерес за мен.
Но да видим какво ще се окаже като дефект.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #13 -: 24 Ноември, 2021, 18:28:19 »
Модифицираната синусоида я получават точно със 60 и 120 градуса фазово отклонение на инверторите според мен не е така защото полеваците се атакуват по две шини и логично е да бъдат във фаза.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: инвертор 24 на 220
« Отговор #14 -: 24 Ноември, 2021, 18:30:52 »
И при мен има високо напрежение с правоъгълни импулси. Дефектира ми схемата за модифициране на напрежението!

Значи - взимаш една платка  с EG8010 + IR2110
Поставяш 4 игбт в мостова схема
Захранваш моста с високото изправено напрежение около 360 - 380 волта ти трябват
На изхода задължително се поставя RC филтър ще намериш конкретни данни от мрежата, пък ако не успееш ще помагам
В крайна сметка ще имаш инвертор с пълна синусоида на изхода.
ВНИМАНИЕ - в тези готови платки има опция за настройка на мъртвото време в зависимост от типа транзистори. ВАЖНО Е!!!
И още...защитата им по ток е леко от типа каквото дойде :D В платки от различни търговци има различни стойности на времеконстантата във веригата за обратна връзка. От там и различно време за сработване и евентуално пиротехнически ефекти. Но, за толкова пари :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |