| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: проблем с хетеродина ? т-в Пирин  (Прочетена 763 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
проблем с хетеродина ? т-в Пирин
« -: 09 Февруари, 2022, 01:12:12 »
Здравейте ,
почти съм на финала с ремонта на един телевизор пирин . Просто един ден фината насторйка на изображението реши че трябва да спре да работи , съответно картината не може да се настрои  :)
Подадох сигнал на входа на междино-честотните усилватели , там изображението е перфектно - значи проблема е в каналния . Има позиция , в която като изляза леко от канала образа се подобрява значително , обаче отново - не се настройва със фината настройка . Значи би трябвало честотата на хетеродина да е грешна , и излизайки от канала да се доближава повече до правилната за канала ? Поне аз така си го обяснявам , и регулатора не върши никаква работа . Всички контакторни пластини изглеждат добре , почистих ги и тях . Опитах и със смяната и на двете лампи .


Смених електролитния кондензатор С602 , премерих захранващия резистор R422  , заземяващия R604 , измерих и пръснах с контактен спрей R603 , измерих диода Д101 - не е прекъснал или окъсил , измерих дросела ДР101 . Всички неща са в норма .

Нямам метър който може да мери пико фаради , за да проверя С121 , С 123 и т.н. ... Не са пробили , но не мога да кажа за прекъсване ... Мисля да започна да ги сменям един по един - като ако не видя промяна да върна оригиналните . Иска ми се да чуя и вашата гледна точка  :)

Изображението е малко  контрастно , със много забележки и преместено в страни (преместването сигурно се дължи на слабите импулси отиващи към синхронизиращите вериги ... )

Втората снимка е на картината подадена след каналния . Реално освен пико кондензаторите , няма какво друго да е . В началото настройката си работеше , а аз не съм пипал нищо .

Самата чувствителност е страхотна , чак радио хваща на един канал  :)

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: проблем с хетеродина ? т-в Пирин
« Отговор #1 -: 09 Февруари, 2022, 10:25:40 »
Това варикапно напрежение променя ли се,от 2,5 до 5,2 волта мери на резистор 603 и на диод 101 с 126 преходния да не е окъсил. Пробва ли на друг канал от ласпито.  На моят съм променил делителя резистор 422 и  604  варикапното сега стига до около 9 волта.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: проблем с хетеродина ? т-в Пирин
« Отговор #2 -: 09 Февруари, 2022, 11:09:23 »
Ако напрежението върху варикапа Д101 се променя с регулатора за фина настройка, и самият варикап е здрав, вероятно е прекъснал С121 - 6 пФ, той прехвърля промяната на капацитета на варикапа към осцилаторната бобина. Тези дискови кондензаторчета в ПТК са много калпави, от леко побутване им се отлепя контактната метализация.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: проблем с хетеродина ? т-в Пирин
« Отговор #3 -: 09 Февруари, 2022, 18:35:31 »
Точно така, най-лесно се отлепят тези кондензатори. Смени само този който ти е посочил Radko. Не сменяй наред, че ще се разстрои напълно и няма оправяне после.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: проблем с хетеродина ? т-в Пирин
« Отговор #4 -: 09 Февруари, 2022, 22:25:51 »
Имаше и друг проблем - кабела на буксата  (където каналния се включва във шасито)  беше просто осукана на терминала , никога не е запоявана още от завода ... Та да , в крайна сметка вече работи супер :)   

Търся му само заден капак , даже не е задължително да е точно от пирин , мисля че от всичките - средец , плиска  и т.н. ще стане ...
Благодаря отново  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |