| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство  (Прочетена 1252 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Привет на всички, досега не проявявах сериозен колекционерски  интерес към родното производство, на цифрова техника. Но съвсем случайно ми попадна този комплект, и сърце не ми даде да  замине към белканто. Беше стояло дълги години в склад където мишоците бяха свършели своето. Всичко бе разглобено и измито с вода и обезмаслител включително монитора. По компютъра  както и флопитата имаше дефектирали логики. Но по принтера нямаше здрав кабел, изгорели драйвери транзистори два процесора КР580ВВ55А захранването и за капак иглената глава. За главата искрена благодарност на колегата FAMICOM_87 който ми прати здрава такава. Днес пристигнаха процесорите и след подмяната всичко си дойде на мястото. Касетата с мастилена лента е чисто нова и пасна перфектно.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #1 -: 04 Ноември, 2022, 13:18:07 »
 :good:  :bravo:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #2 -: 04 Ноември, 2022, 13:54:09 »
 :bravo: :bravo: :bravo: :good: :drinks:

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #3 -: 04 Ноември, 2022, 16:58:08 »
 :wizz:

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #4 -: 04 Ноември, 2022, 21:29:34 »
Благодаря, Петко,
Гениално! Съхранена история.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #5 -: 04 Ноември, 2022, 22:29:24 »
Браво и от мен.

 Може ли повече да разкажете в подробности и детайли интересно е как сте успели да възстановите всичко.

 Ако искате да надграждате може да се добави CP/M дискети за Правчо и Graf_Печат дискета за печатане на картички и др. графики на принтера М80. Поне на моят Правец 8С с М88 и драйвера ProPrint работеше тази програма (май е френска Print Shop) правих си календарчета и картички за рожденни дни с нея.
« Последна редакция: 04 Ноември, 2022, 22:39:06 от hris »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #6 -: 05 Ноември, 2022, 09:40:31 »
Добро предложение колега, но няма да се справя. Освен това не съм сигурен дали флопитата работят. Имам над 40 дискети но повечето са празни а другите са за16ска. До колкото съм наясно трябва да се форматират. При поставяне на дискета в флопито се чува познатия тракащ звук и нищо повече не се случва. Пробвах IN#6 трагва да върти и нищо повече.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #7 -: 05 Ноември, 2022, 11:08:06 »
Като за начало вземи си една такава карта от колегата NKK: https://bazar.bg/obiava-37988324/karta-za-pravets-8-prodos-rom-v4-0-512k

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #8 -: 05 Ноември, 2022, 12:23:27 »
Еха страхотно е станмало всичко, Петко ! И колко хубав и беличък принтер е твоя, за разлика от мойте  :blum1:
Радвам, се че си успял, да го подкараш! Печата на пушка! Какъв се оказа проблемът, дето една от иглите не искаше да изскочи, която ми описа  :master2:
Аз пък ти благодаря тук за картите, дето ми рпати в замяна на главата, още не съм ги пробвал обаче  :blush:

Впрочем, ако някой иска чатри от принтера дето дадох главата , нека пише :)
Ето го този без дънната платка
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11917.msg83679#msg83679

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Правец 8м и мозаечно печаташо устройство
« Отговор #9 -: 05 Ноември, 2022, 13:25:23 »
Здравей колега, проблема се оказаха и двата процесор. Добре че купих повече " КР580ВВ55А инт.схема PPI Programmable Peripheral Interface (P8255)" на цена 6лв. за четери броя. Понеже обещах да кача снимки на разглобената глава ги прилагам. Ако не беше помогнал трябваше да разпробивам пластмасовите корпуси на бобинките, понеже от загряването са се деформирали. А котвите който влизат не се движат само нагоре и долу, а и на страни. Все пак ще съхранявам главата известно време, и се окажа много свободен и надъхан, ще се пробвам да я възстановя.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |