| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: NABU  (Прочетена 1528 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
NABU
« -: 16 Януари, 2023, 20:35:53 »
Здравейте, да се похваля че ми дойде НАБУ-то ..  "ню , олд сток "...
трябва да направя по-хубави снимки , че явно ми е  треперела ръката , но това утре може би ...

повече инфо за компа може да се види на nabu.ca
някой от вас може да са гледали видеото на "адриан"  за този комп

не съм го пускал защото е на 120 волта (за канада...)  трябва да видя дали може по някакъв начин или да се преработи захранването или да го заменя с нещо друго ...



Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: NABU
« Отговор #1 -: 16 Януари, 2023, 21:12:59 »
Слагай едно RT-65B. Аз сложих такова на Правеца: цък!

Гледам в Тубата един немец е сложил Q-60B, което не е нужно, тъй като не му трябва и -5V напрежение:



Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: NABU
« Отговор #2 -: 16 Януари, 2023, 22:43:18 »
Много са нашумели тия компютри и вече ентусиастите се опитват да ги подкарат и има напредък :)
Защо не намериш някакъв трансформатор (конвертор) от 220 на 110 в който да включваш NABU-то, за да запазиш автентичноста му :)

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #3 -: 17 Януари, 2023, 06:47:26 »
Градски, след като е импулсно, захранването лесно може да се преработи с кондензаторен делител след греца. На мястото на мрежовия електролит слагаш последователно свързани съвременни(по-компактни) с двоен капацитет на оригиналния 200V кондензатори и вземаш B+ от средната точка, като прекъснеш съществуващата плюсова пътека. Заменя се и разреждащия резистор с двоен по стойност, входните филтриращи кондензатори според пробивното. А ако не ти е в кръвта електрониката или не ти се занимава, мога да ти предложа фабричен траф 220<->110 по спомен 150W с термична защита, ако го открия.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #4 -: 17 Януари, 2023, 08:12:09 »
Градски, след като е импулсно, захранването лесно може да се преработи с кондензаторен делител след греца. На мястото на мрежовия електролит слагаш последователно свързани съвременни(по-компактни) с двоен капацитет на оригиналния 200V кондензатори и вземаш B+ от средната точка, като прекъснеш съществуващата плюсова пътека. Заменя се и разреждащия резистор с двоен по стойност, входните филтриращи кондензатори според пробивното.

 :D
Не пишете преди да пробвате! Може човек да си мисли много работи, ама като ги пробва...

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #5 -: 18 Януари, 2023, 16:17:25 »
ДЙ акъл не да си призрак, продавалник тк.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #6 -: 18 Януари, 2023, 17:01:57 »
ДЙ акъл не да си призрак, продавалник тк.

Не съм призрак. Продавалник - през живота си не съм продал нищо на никого.
Акъл на кого да дам?
В темата за това захранване са дадени два разумни съвета - да се смени изцяло захранването или да се захрани оригиналното през понижаващ трансформатор.
И трети може да се даде - да се преработи оригиналното така, че да работи от нашето мрежово напрежение. Но това не е за нивото на автора, отделно ще е нужно да се знае какъв тип е захранването и разни подробности за конструкцията му. Та така.
Предполагам, че идеята ти за 'капацитивен делител' се е взела от старите компютърни захранвания,  в които мрежовото напрежение се избираше с превключвател и  там наистина имаше два последователно свързани електролитни кондензатори на входа след изправителя. Но съм сигурен, че просто не си разбрал какво е това, за какво служи и как точно работи. Там има нормален двупътен изправител схема Грец при 220 В и еднопътен удвояващ изправител при 110. И в двата случая на изхода на изправителя, върху кондензаторите, има 320В. А средната точка на кондензаторите е нужна за полумостовия инвертор и няма нищо общо с идеята ти за понижаване на изправеното напрежение наполовина. Всъщноост, през кондензаторите няма как да протече постоянен ток...

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #7 -: 19 Януари, 2023, 11:47:52 »
Захранването най-вероятно ще го сменя ,  имам няколко подходящи и не си струва изхабеното време ..

Просто исках да покажа (да се похваля) какъв компютър съм си взел.
Важното е че "успях" да си взема преди да ги раскупят , защото след видеото на гореупоменатия Адриан , изчезнаха от продажба само за няколко дена... (мисля че над 500 броя) 

Има много видеота сега за този компютър , една група правят реплика на флопи контролер ,  един друг е направил емулатор на сървъра на който са били програмите и игрите в така наречената "набу мрежа"  на времето ..
Само време да има ....

Както и да е , за захранването  - благодаря за съветите на всички !

.... Но това не е за нивото на автора, ...
Хех! Браво на теб, веднага ми определи нивото.

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #8 -: 22 Януари, 2023, 14:19:18 »
Да кажа само, че навремето пусках за тестове двуполярно крайно нчу и си правеше плаваща нула.Защо импулсното да не може след като работи на десетки килохерци. Идея беше не че мнението ми е меродавно. Ако не тръгне поне няма да гръмне. Нямам такова захранване за проби.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #9 -: 24 Януари, 2023, 07:57:41 »
Да кажа само, че навремето пусках за тестове двуполярно крайно нчу и си правеше плаваща нула.Защо импулсното да не може след като работи на десетки килохерци. Идея беше не че мнението ми е меродавно. Ако не тръгне поне няма да гръмне. Нямам такова захранване за проби.

Прав си, няма да гръмне. Но няма и да тръгне. Няма смисъл да ти обяснявам причината, защото нямаш достатъчно знания.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #10 -: 24 Януари, 2023, 16:50:23 »
Прав си, няма да гръмне. Но няма и да тръгне. Няма смисъл да ти обяснявам причината, защото нямаш достатъчно знания.

 :spam: разбрахме че си най-компетентния, дано и някой освен тебе да мисли така
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: NABU
« Отговор #11 -: 24 Януари, 2023, 17:29:19 »
Ами ти му обясни, ако можеш.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: NABU
« Отговор #12 -: 25 Януари, 2023, 18:26:00 »
интересно дали и при тебе ще го има този дефект
/>

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: NABU
« Отговор #13 -: 25 Януари, 2023, 21:40:32 »
:spam: разбрахме че си най-компетентния, дано и някой освен тебе да мисли така

Ех...не мислех да се обаждам, ама не издържах. :D
А сега вижте ВНИМАТЕЛНО как са свързани кондензаторите и помислете пак защо колегата Бекриев е прав.
Деца, четете бре :rtfm:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |