| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Интересни платки за компютри Правец 8Х  (Прочетена 21141 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Една интересна и рядка платка за Правец-8 и съвместими компютри.
Производство е на RanaSystems и е предназначена за управляване на 4 /четири/ флопидискови устройства.



Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #1 -: 17 Май, 2013, 22:07:52 »
Интересното на всички платки на Rana System които съм забелязал е че пътечките им не са прави като на другите производители а криволичат по платката .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #2 -: 17 Май, 2013, 23:40:27 »
Това е така защото платките са чертани на ръка. Личи си технологията. Оригинала се чертае на ръка, на паус. След това на фотокопирна машина се вади негатива който вече отива в платкаджийницата за размножаване на платките. Преди години беше така, имаше и CAD софтуер като Оркад, той ги правеше с прави ъгли. Явно от тази компания въпреки, че е компютърно ориентирана са избрали подхода за разработка без компютри :) Всъщност тази технология с паус-а и чертаене на ръка никак не е лоша за по-прости платки, само добър чертожник и платката заприличва на художествено произведение. :) Освен това така наистина са най-кратки пътищата на сигнала (добре оптимизирани писти).

Иначе ми е интересно ако се закачат 4 флопита на Правец с този контролер, дали захранването на копютъра ще може да ги понесе без заря и фоерверки? :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #3 -: 18 Май, 2013, 01:20:33 »
Тя технологията е позната но какво им пречеше да си ги пуснат прави както другите които също са рисувани на ръка с тиксото и кръгчетата за падове и после оптично умаляване .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #4 -: 18 Май, 2013, 03:23:22 »
@ Yassen

Онзи ден с Георги като  пускахме 8А дъното, закчихме и 2 работещи флопита. Уж перфектното Българско импулсно не можа даже да тръгне.

Моето  тайванско произведено за Правец, с подменени всички електролити и тирисотр, обаче си тръгна перфектно.
И работи към 4 часа  с много включвания и изключвания супер стабилно. 135 вата по бележка, може и да подкара 4 броя + дъно.
« Последна редакция: 18 Май, 2013, 03:33:03 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #5 -: 18 Май, 2013, 17:42:44 »
Не ги сравнявай двете захранвания. Българското съм го купувал от битака за 5 лева и това му бе първата работа. Беше пломбирано и никой нищо не му беше сменял както на твоето. После започна да жужи и ми изтри една дискета и го извадих от употреба и ти го подарявам. Нямам възможност и желание да се занимвам подробно с него. Аха да му кльцна кабела с жигули куплунга, за да го ползвам с ПЦ захранване, ама ми дожаля. Може пък някой да си го оправи и да не му развалям вида. Имам на кого да го подаря, ако не ти е интерсно

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #6 -: 18 Май, 2013, 21:56:34 »
Контролера е много интересен. Всъщност някой използвал ли е Правец с 4 бр флопита? Не знам дали е възможно да се подкара още един стандартен контролер за две флопита ако се монтира на друг слот. Как стои и въпроса с поддръжката от стандартния ДОС 3.3 за толкова дискови носители. Освен това ми се струва, че стандартното захранване не е предвидено за такава консумация на ток.

Мисля си, че най-голямата екзотика при Правец 8 е LAN картата. Знам че има български такива, но не знам някой да е работил в такава среда, а и не съм виждал подобна платка.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #7 -: 18 Май, 2013, 23:49:30 »
Не ги сравнявай двете захранвания. Българското съм го купувал от битака за 5 лева и това му бе първата работа. Беше пломбирано и никой нищо не му беше сменял както на твоето. После започна да жужи и ми изтри една дискета и го извадих от употреба и ти го подарявам. Нямам възможност и желание да се занимвам подробно с него. Аха да му кльцна кабела с жигули куплунга, за да го ползвам с ПЦ захранване, ама ми дожаля. Може пък някой да си го оправи и да не му развалям вида. Имам на кого да го подаря, ако не ти е интерсно

 Интерсно ми е да намеря какъв му е проблема...  :D
« Последна редакция: 19 Май, 2013, 01:57:46 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #8 -: 19 Май, 2013, 11:00:05 »
Дос 3.3 не може да поддържа 4 флопита разбира се. При този контролер си се работи едновременно с 2 флопита. Но има възможност доколкото си спомням с обръщения към едни адреси да се превключва към другите 2 флопита. Цялата далавера е, че не ви трябва да използвате 2 контролера в 2 различни слота. Ако някой има нужда може да изтегли ръководството от:
http://dox.bg/files/dw?a=c53d0f5926
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #9 -: 20 Май, 2013, 00:13:46 »
Дос 3.3 не може да поддържа 4 флопита разбира се.
Разбира се, че може.  :bomb:

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #10 -: 20 Май, 2013, 08:28:17 »
Можеш да напишеш INIT, D3 или D4?
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #11 -: 20 Май, 2013, 13:19:32 »
Можеш да напишеш INIT, D3 или D4?
Не, но пък работи INIT S5,D1 също както и при другите команди  :good:

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #12 -: 21 Май, 2013, 09:51:19 »
Което едва ли ще помогне при положение, че платката все пак е на слот 6!  :)
Умираш да се заяждаш с мен еййй  :D
« Последна редакция: 21 Май, 2013, 10:06:28 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #13 -: 21 Май, 2013, 11:28:54 »
Абе, Жоро, какъв е проблемът да имаш няколко контролера включени, всеки с по 2 флопита? Поддържа ли го DOS 3.3 - да. Точка.  Нека бъдем точни - това са компютри, а не флаери. Захранването е добре да е читаво, но още като деца сме правили такива конфигурации. Не само дос, а и COPY II PLUS, Locksmith и какво ли не поддържа такава гъвкава конфигурация.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Интересни платки за компютри Правец 8Х
« Отговор #14 -: 21 Май, 2013, 12:41:43 »
Ама нали говорим за конкретната платка на Rana???!!! Тя има 4 конектора (две двойки), но доса може да работи едновременно само с 2 флопита на един слот, така, че тези две двойки се превключват с ключове.  Естествено, че на 2 слота може да има 4 флопита, на 3 може 6 евентуално :) Не се нервирай, изобщо не поставям под съмнение кой е по-светнат по отношение на компютрите, доказал съм го!!! :), по отношение на флаерите може би трябва!!! :) Дай да не мажем на хората по темата :) Ще изровя някоя изчанчена платка да им се извиня - вече се сещам коя :)
« Последна редакция: 21 Май, 2013, 12:59:22 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |