| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зарядно , схема?  (Прочетена 950 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Зарядно , схема?
« -: 13 Април, 2023, 01:29:07 »
Здравейте, има ли някой идея как да стабилизирам напрежение 86.6v и ток до 2А. Мисля си за нещо възможно най просто от сорта на ценери в базата на транзистор , но как да огранича тока до 2А ? Трафа ще го навия със запас по ток и напрежение така че върху транзистора да остава малко мощност за разсейване . Ще е тестово захранване за батерии на ел.тротинетка . Китайски захранвания , модули и BMS не ме интересуват . Имам високоволтови транзистори , прави , полеви и всякакви други елементи а пък е и грях при наличието им да пазарувам от Китай.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #1 -: 13 Април, 2023, 08:31:06 »
Ето ти отправна точка за размисъл
Естествено резистора по твое желание в зависимост от искания ток. Грубо може да смяташ 0.7в пад върху него ще ограничат изходния ток.
Мощния транзистор /високоволтовия/ може да се наложи да бъде съставен /дарлингтон/
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #2 -: 13 Април, 2023, 11:42:53 »
За обратна връзка по минус не се бях сетил ! Значи , когато товара върху резистора премине 0,7v се отпушва транзистора и дава базата на изходния на минус което значи че го запушва така ли ? Може да му се наложи да работи в не ключов режим , трябва ли да е полевак с обратна полярност или може да си остане PNP ? И последно как да подбера подходящ транзистор , кои напрежения са ми важни колектор-емитер и база - емитер ли ?

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #3 -: 13 Април, 2023, 14:01:53 »
Транзистора няма никакъв шанс да работи в ключов режим в тази схема. :)
Гледай емитер-колектор максимално допустимо напрежение. И коефициент на усилване по ток...затова писах че може да се наложи да правиш Дарлингтон. Нали се сещаш защо?!/!?

ПП и двата транзистора са NPN.
Този за защитата /ограничението/ по ток е маломощен. Какъвто имаш...

ППП лично аз бих го направил с интегралче 723. Несравнимо по-добре ще стабилизира и температурния дрейф ще бъде значително по-нисък.
« Последна редакция: 13 Април, 2023, 14:07:38 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #4 -: 13 Април, 2023, 14:32:33 »
Сложно ми е с операционен усилвател , трябва да се подсигури отделно захранване до 15v за чипа , отделно тези инвертиращи и не инвертиращи входове и изходи (не е за мен )

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #5 -: 13 Април, 2023, 16:23:53 »
Не си губи времето, щом има готови модули за няколко левчета, освен ако не си решил да правиш бизнес и да произвеждаш на ограничители на ток.

Средната продължителност на живота на мъжете в България е около 70 г., но ако си от Кърджали, където мъжете живеят средно по 72 г., тогава рискувай и изгуби един месец в правенето на това нещо :D

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #6 -: 13 Април, 2023, 18:04:36 »
Сложно ми е с операционен усилвател , трябва да се подсигури отделно захранване до 15v за чипа , отделно тези инвертиращи и не инвертиращи входове и изходи (не е за мен )

Никакви 15 волта не ти трябват...ама...давай с транзистори тогава. Пак ще работи.
 И не слушай какво ти казват...имало за левче. Много важно. Нали идеята е сам да направиш нещо което работи и ти доставя удоволствие :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #7 -: 13 Април, 2023, 19:57:59 »
Средната продължителност на живота на мъжете в България е около 70 г., но ако си от Кърджали, където мъжете живеят средно по 72 г., тогава рискувай и изгуби един месец в правенето на това нещо :D

ти нали си продаде поялниците,защото било срамно да запояваш :D
Що пишеш тогава...
И какво значи загубен месец...Може би е по-добре да си губим времето в пиене и ядене... :lol:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #8 -: 13 Април, 2023, 21:07:55 »
Хоби ми е , и найстина обичам да гледам нещо работещо направено от мен (може и да е лудост) но е факт.             Та ще видим до къде ще го докарам . То времето никога не стига , но вечер по два часа мога да отделя!          За да не съм голословен ще покажа брояча на етажите на асансьора изработен лично от мен !

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Зарядно , схема?
« Отговор #9 -: 14 Април, 2023, 22:02:01 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |