| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Бързат ли ви електронните часовници?  (Прочетена 3497 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #15 -: 29 Май, 2023, 11:16:00 »
обикновен честотомер винаги ще ви показва 50Hz в мрежата, дори когато е 49,98... А това е трик на производителите, да държат на долната граница на метрологичния допуск, тогава имат по-голяма печалба.

Хм...това ме заинтригува. Може ли теоритична обосновка на твърдението за по-голяма печалба и от къде ще дойде тя? Благодаря! :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #16 -: 29 Май, 2023, 11:50:25 »
Часовници които синхронизират с честотата на мрежа
са сравнително точни защото при натоварване на мрежата
честотата пада 49.8 херца тогава се включват допълнителни
мощности и тогава става 50.1 херца  примерно.Но това е инертна система
и реакцията като цяло е бавна , това става 2 пъти на ден в върховата енергия
и това забавяне и избързване в времето осреднява   50 херца и работят
сравнително точно

Сравнително точно спрямо какво? Спрямо механичен будилник - няма спор.

Иначе най-обикновените кварцове за часовници (тези на 32,768 kHz) обикновено са ±20 ppm при стайна температура, което се равнява на малко повече от 10 минути на година. Такава точност честотата от мрежата никога не може да постигне, а и няма причина нещо в електроснабдяването да се старае да я постигне.
« Последна редакция: 29 Май, 2023, 12:05:41 от CVT »

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #17 -: 29 Май, 2023, 12:36:05 »

...честотата пада 49.8 херца тогава се включват допълнителни
мощности и тогава става 50.1 херца  примерно...

При това положение, в рамките на денонощието, пак ще имаме някаква приемлива точност, защото избързването и изоставането взаимно ще се компенсират. Имам подозрение, че различни смущения по мрежата натрупват грешки в броенето. Това, сумирано с естествените толеранси на мрежовата честота, може да води до по-голяма неточност на изделието.

Между 1992 и 2005 се занимавах със сервизна дейност и наблюдавах навлизане на много часовници от нисък клас, които се синхронизираха от мрежата. Сега не знам какво е положението. Имаше такива, които при липса на мрежа се поддържаха от батерия и RC генератор. Тогава се натрупваше голяма грешка...

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #18 -: 29 Май, 2023, 12:47:18 »
За целите на експеримента в края на 2021 пробвах подобен начин за получаване на 1 Hz от мрежата на 50 Hz.
~10,5V от трансформатор, резистивен делител, вход на микроконтролер, прекъсване по фронт, вътрешен брояч.
Записал съм си: за 24 часа: отклонение: +3 секунди. Точността тогава дори ме изненада.
Експериментът счетох за успешен. Но за оценка за евентуална употреба ми трябваше наблюдение в по-голям времеви период.
« Последна редакция: 29 Май, 2023, 12:52:39 от veso74 »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #19 -: 29 Май, 2023, 14:03:52 »
Е пък точно това не ми се "връзва" много, това да не е аналогова техника?
Ами каква е? От какво са направени чиповете според теб, от транзистори и диоди, учи се в училище. Та нали вие на скоро в една тема обсъждахте температурния дрейф на транзисторите и методи за стабилизиране. Покрай някакво захранване мисля беше. Нека не си чешем клавиатурите моля ви.  :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #20 -: 29 Май, 2023, 16:07:23 »
При това положение, в рамките на денонощието, пак ще имаме някаква приемлива точност, защото избързването и изоставането взаимно ще се компенсират. Имам подозрение, че различни смущения по мрежата натрупват грешки в броенето. Това, сумирано с естествените толеранси на мрежовата честота, може да води до по-голяма неточност на изделието.

Между 1992 и 2005 се занимавах със сервизна дейност и наблюдавах навлизане на много часовници от нисък клас, които се синхронизираха от мрежата. Сега не знам какво е положението. Имаше такива, които при липса на мрежа се поддържаха от батерия и RC генератор. Тогава се натрупваше голяма грешка...
Точно такива са и моите наблюдения.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #21 -: 29 Май, 2023, 18:12:25 »
Цитат
Ами каква е? От какво са направени чиповете според теб, от транзистори и диоди, учи се в училище. Та нали вие на скоро в една тема обсъждахте температурния дрейф на транзисторите и методи за стабилизиране.

Няма да влизам в спорове, и не съм коментирал температурния дрейф на транзисторите. Това е последното ми участие в тази тема, че му я оспамихме на човека. А ето и други неща които се учат в училище  :drinks:

https://www.learnabout-electronics.org/Digital/dig56.php

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #22 -: 29 Май, 2023, 19:25:45 »

Закупени 2 броя от Австрия втора употреба преди около 15-16 години.
Да, това е ЕLTA модел 4550N. Германско производство. Мисля да се доверим на германците за схемното решение.
Производител elta GmbH D-63322 Roedermark.  Много сериозен производител на подобни изделия.
Доста мнения сте пуснали. Аз също имам собствено мнение  по въпроса. А основния въпрос според мен  е:
Защо през зимата часовника бърза с по 1 минута на 1-2-3 дни, а през лятото е много точен? Категорично отхвърлям мненията, че температурата влияе по някакъв начин за тази аномалия. Температурата в апартамента през зимата е почти еднаква и в двете стаи, в които се намират часовниците. През лятото положението е почти същото с температурата, защото апартамента има външна изолация, ПВЦ и т.н.
Другата причина остава тактовата честота. Какво ще кажете? Дали пък няма да се намеси и друга причина....
Ще трябва да го отворя и снимам по поръчение на някои пишещи,  за да се види какво има по платката. То ще бъде малко объркващо, поради това, че има и вградено радио.
Все още чакам да се появи някой, който има подобен часовник със захранване от мрежата и да сподели наблюденията си върху неговия часовник.
Който може, го може.

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #23 -: 29 Май, 2023, 19:44:55 »
Ето на, ще се окаже май кварцов, като има 9V батерия с която да "върви" при отпадане на мрежата, съответно на тъмно, че ледовете и динамични гълтат ток непосилен за 6F22.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #24 -: 29 Май, 2023, 19:49:04 »
Защо зададох върпоса: има или няма квац (напр. 32 768 Hz)? (и той повлече полемика в темата):

Още вчера по същото време търсих из нета "отворена кутия", платка на ЕLTA 4550N.
Не намерих, но най-близко намерих това:ЕLTA 4224 - Elta clock radio with LCD display - display board.

Не е задължително и схемните решения в двата модела да съвпадат (но да се има едно наум ... :) ), но на платка стои кварц. Може да е 32 768 Hz, а може да е и друг.

Не ми допадат неизяснени параметри/свойства/събития в електрониката (и разделенията й) - там няма "магии", "заклинания" за модели, лоши параметри на ел. компоненти и др., а зад всяко събитие/свойство и др. за поставянето му като компонент на платката стои почти винаги нещо друго. За прецизен анализ (какъвто според мен е отклонение на клок за 24 часа, седмица, месец ...) са необходими проверени факти.

Затова попитах (дори във форма на шега) - поне началото на върпроса да бъде еднозначно потвърден: напр. с отговор: "Да, за тактова честота за отчитане на времето за часовника се използва захр. мрежа 50 Hz".
« Последна редакция: 29 Май, 2023, 20:03:53 от veso74 »

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #25 -: 29 Май, 2023, 21:12:00 »
Да, това е ЕLTA модел 4550N. Германско производство. Мисля да се доверим на германците за схемното решение. Производител elta GmbH D-63322 Roedermark.  Много сериозен производител на подобни изделия.
Играта с продаване на японска/китайска/друга източна продукция с немски етикети се играе от доста години. Изразът по рекламите "немско качество" се ползва за подпиране на продажбите. 99.99% в тези часовници няма нищо германско като схема и хардуер.
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #26 -: 29 Май, 2023, 21:37:50 »
ELTA да продава китайска техника? Не думай!  :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #27 -: 29 Май, 2023, 23:18:52 »
Изглежда че е с кварц,като гледам отзад има капаче за батерии.За работа когато спре тока,значи не се синхронизира с мрежата.Вероятно резонатора е остарял и честотата леко се е променила.Преди и след резонатора има два кондензатора,на снимката която е качил veso74 са по 20 пф.Коригира се стойността им.Пише че зимата изостава,лятото е точен.Значи температурния коефициент на тия кондензатори е неподходящ.Реално вероятно е същото както го мисля,ако го отвори и направи снимки на платката ще е ясно с какво имаме работа.mirkata,топката е при тебе :)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #28 -: 30 Май, 2023, 14:11:06 »
Докато не се види какво има вътре в часовника, не може да се твърди нищо със сигурност. През 90те работих в сервиз, където се ремонтираше гаранционно техника, внесена от Дубай. Имаше радио-часовници - най-различни. Всичките работеха с деление на мрежовата честота и като правило изоставаха с по около 10 мин/ден. Това беше сериозен проблем, просто тогава честотата на нашата мрежа влизаше в изискванията на БДС, но БДС не беше съобразен с изискванията на ЕС. Сега такъв проблем вече няма. Нашата мрежа е свързана с тази на ЕС и чесотата, че даже и фазата така или иначе е еднаква навсякъде.  Но няма как да се очаква безкрайна точност от този тип часовници, защото и честотата на мрежата не може да е безкрайно точна. Да се има предвид, че точността на часовника, ако го разглеждаме като измервателен уред, трябва да е мноооого по-висока от очакваното за обикновен измервателен уред. Всеки може да сметне колко е примерно 2.5% от 24 часа и да разбере за какво говоря. Имаше батерия 9В в тези часовници. Тя се ползваше само за да не се загуби времето докато часовникът не е включен в контакта, примерно ако искаме да го преместим от едно място на друго, но часовникът така или иначе не вървеше през това време. Тоест - батерията само поддържа паметта, но времето не се променя докато няма 50 херцов сигнал от мрежата. Делението на мрежовата честота е цифрово и винаги е абсолютно точно. По никакъв начин не зависи от температурата и от каквото и да било друго нещо, което влияе на свойствата на транзисторите вътре в чиповете.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #29 -: 30 Май, 2023, 16:16:35 »
....Имаше батерия 9В в тези часовници. Тя се ползваше само за да не се загуби времето докато часовникът не е включен в контакта, примерно ако искаме да го преместим от едно място на друго, но часовникът така или иначе не вървеше през това време. Тоест - батерията само поддържа паметта, но времето не се променя докато няма 50 херцов сигнал от мрежата. ....
По моите наблюдения, когато остане часовникът да работи само на тази батерия, той продължава да върви, вероятно чрез някакъв вграден генератор в чина, но този генератор не е никак стабилизиран, и при по-дълго отсъствие на мрежово захранване часовникът вече е доста далеч от истината, и обикновено е доста напред. При мен подобен часовник за няколко часа липса на ток бе избързал с близо половин час.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |