| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт  (Прочетена 3114 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« -: 26 Септември, 2023, 14:17:19 »
В тази тема започната от help40 получих безценна помощ за ремонта на моя ВММ 3102, който имаше същите симптоми като монитора на автора на темата. На всички, които помогнаха много благодаря! :drinks: Мониторът отново работи макар и със забележки, които ще коментираме тук.

Получиха се едни изкривявания в горните два ъгъла, но с въртене на магнитите на ОС тези проблеми се смекчиха значително. Ще напиша една бърза програма, която да чертае квадрати през 40 пиксела да се види и надявам се оправи където има нужда.

NHB помоли да направя някои експерименти заради насложена синусоида на 5-то краче на TBA920S. Ето осцилограма от КТ09 (жълто), КТ08 (синьо) и пин 1 на TBA920S (виолетово) където трябва да има 12V:

171240-0
171242-1

Видно е, че синусоидата е и на 12V. Ето какво става и на пин 16 (виолетово):

171244-2
171246-3

Синусоидата е и там. А това е на краче 7 на ТХО:

171248-4
171250-5

Следващата стъпка беше да измеря тока през L01. След като свързах амперметъра между бобината и краче 7 на ТХО измерих 350mA. Започнах да развъртам бобината на 5-та хармонична и нагласих да е на 260mA и сега така изглеждат КТ09 (жълто) и пето краче на TBA920S:

171252-6

Малко по-прилично :) Реших да погледна и какво става на 12V (краче 1, виолетово):

171254-7

Доста по-гладко :)

Прикачам отново и принципната схема.
« Последна редакция: 26 Септември, 2023, 14:25:46 от digi2577 »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #1 -: 26 Септември, 2023, 14:59:07 »
Два въпроса:

1. Ригол осцилоскопа ти заземен ли е към електрическата мрежа?
2. Когато правиш тези измервания, монитора заземен ли е и ако да - как?

Забравих да пиша в другата тема че моя ВКП-170 монитор е заземен посредством трижилен захранващ кабел, така че шасито е свързано към земята - нещо което аз лично сложих на времето. Това може би е причината осцилограмата ми на краче 5 на TBA920S в другата тема да е толкова по-чиста от твоята.

Ако използваш осцолископа с фабричния захранващ кабел (който автоматично го заземява) трябва да внимаваш как го свързваш към други уреди които също са свързани към мрежата. Дейвид Джоунс има много добро клипче в Тубата на тази тема: цък!
« Последна редакция: 26 Септември, 2023, 15:25:43 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #2 -: 26 Септември, 2023, 16:27:35 »
Риголът е с оригиналния си кабел и е заземен през разклонителя и контакта. Мониторът сега го проверих и също е заземен - всичко на шасито е свързано с клемата за заземяване на щепсела. Сградата е пусната в експлоатация през 2009 и инсталацията е трижилна. Така че всичко е заземено.

Иначе за проблема за неизолирания осцилоскоп знам :) Освен Дейв Джоунс и Ейдриън Бляк от време на време обръща внимание на това :)


Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #3 -: 26 Септември, 2023, 18:11:41 »
Осцилограмите изглеждат вече доста по-добре от тези в предишната тема.
Ако искаш снимай поотделно (само на жълтия канал) двете осцилограми, тази на 5кр. на ТВА920 и тази на 7кр. на ТХО-то.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #4 -: 26 Септември, 2023, 23:18:08 »
Тук би следвало да последва дълга лекция на тема "Осцилоскопът и неговите приложения", но ще опитам да съм кратък.
Не случайно те накарах да покажеш осцилограма на захранването, че и на 'масата'. Просто заподозрях, че осцилограмите ти са нереални и се оказа точно така. Естествено, тази насложена синусоида я няма в захранването, още повече пък на 'масата'. Тя е нещо, което се появява от неправилната употреба на осцилоскопа. Първото нещо, което някой с опит ще направи, ако види подобно 'чудо', е да сложи активния край на сондата на 'маса' в максимална близост до мястото, на което е видял 'чудото'. Ако 'чудото' се вижда и там, значи нещо не е наред и ако не друго, човекът ще знае, че от  графиката на сигнала с насложеното смущение ще трябва в ума си да извади смущението, за да добие представа за истинската форма на сигнала. Разбира се, това не е така приятно и е по-разумно да направи опит да се отърве от смущението. За това са нужни някои основни знания...
'Масата' на осцилоскопа (късото черно кабелче с крокодил на сондата) трябва да се свързва в максимална близост до мястото, на което се хваща сигнала. В твоя случай, като гледаш сигнала на крак 2 на 920, това трябва да е крак 1, а не някоя далечна ламарина от шасито на монитора. Когато мястото на свързване на масата е далечно, към сигнала се прибавят разликите между потенциалите на двете земи, които са предизвикани от токовете, които текат през различните части на общия проводник и създават падове върху него. Колкото е по-слаб сигналът, толкова по-ясно се виждат смущенията върху него... Първата ми реакция беше да запитам 'Къде си вързал масата бре?', ама се зачетох, и разбрах, че и осцилоскопът, и мониторът самостоятелно са заземени към един и същ заземителен проводник... Е, така не е добре. Така се изравняват потенциали и през ширмовката на сондата текат изравнителни токове, създават се падове на напрежения и това се вижда на осцилограмите като подобни 'чудеса'. За избягване на това е добре или осцилоскопът да не е заземен самостоятелно - той така или иначе се заземява чрез кабела на сондата, свързана към масата на уреда, когато уредът е заземен, или да се използва диференциална сонда. Аз лично през живота си не съм имал и не съм ползвал никога диференциална сонда и никога не съм ползвал осцилоскоп, заземен през захранващия кабел, защото първата ми работа е да отрежа жълто-зеления проводник в захранващия кабел когато се сдобия с такъв осцилоскоп.
Освен този директен път за попадане на смущения на входа на осцилоскопа има и други - индуктивно-капацитивни. В близост до силни източници на смущения, каквито в случая са самото ТХО, всичките бобини на кръга за 5ти хармоник,  тази за х. линейност и за корекция на размера, кабели през които текат големи импулсни токове като тези за колектора  и емитера на транзистора и т.н., дори да свържеш крокодила на масата на сондата директно с активния край, пак ще виждаш осцилограма, подобна на самия процес в ТХО. Затова е добре да имаш това пред вид и да опитваш различен достъп до точките за наблюдение, ако виждаш 'чудеса'. Колкото са по-далече източниците на смущения от кабела на сондата, толкова по-добре. Е, ако си на 50В/деление, смущенията почти няма да се виждат, но ако си на 0.5, тогава трябва да се внимава.
Та така...
 

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #5 -: 27 Септември, 2023, 17:11:41 »
За жълтозеления проводник съм съгласен, и аз го режа веднага, за да няма гърмежи и да гледам спокойно по първичната страна на захранванията.
Според мен диагностиката тръгна в грешна посока, когато по средата на темата се появи осцилограмата с двата импулса в КТ09.
И после мистериозно изчезна, малко преди края на темата:

Ето осцилограма в контролни точки 7, 8 и 9. Жълтата крива е КТ07, синята е КТ08 и виолетовата е КТ09.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #6 -: 27 Септември, 2023, 21:10:36 »
Аз писах в един от постовете в старата тема, че нямам опит с осцилоскопа, но от такива ситуации се уча :good:

Като разглобявах ТХО-то ми се стори, че има някаква хлабина между магнитопроводите, а сега са стегнати. Като нагласях тока през L01 трябваше да развъртя бобината на 5-та хармонична кажи-речи до края. В един от постовете писах, че стирофлексния кондензатор от този кръг вместо да е 220uF е станал 280uF и може би това е довело до високия ток. Има ли модерни кондензатори, с които може да се подменят стирофлексните?

vladimirstanoev, като остане време ще направя двете осцилограми, за които си писал и ще гледам да са както трябва.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #7 -: 28 Септември, 2023, 21:25:17 »
Преди години върху обратноходовия кондензатор на някакъв телевизор запоих за проба един на 3000 волта, точно като този на четвъртата снимка.
След няколко секунди кондензатора започна да пуши и едва успях да изключа телевизора, малко преди да гръмне.
Веднага ги изхвърлих всичките в гюма и оттогава никога не съм слагал стирофлексни по развивките.
За мен всеки един от първите три на снимката е в пъти по-добър и по-надежден от четвъртия.
Виж вторичните напрежения дали са ОК след като си намалил тока, че май бяха доста високи?

 


Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #8 -: 28 Септември, 2023, 21:40:42 »
Взел съм тези два за смяна


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #9 -: 28 Септември, 2023, 21:46:11 »
И аз бях сменил много от кондензаторите с полипропиленови WIMA (включително и този на трептящия кръг до ТХО-то) на моя ВМЧ-001, който вече продадох на колега от форума и ВКП-170, който все още е мой. Работят си идеално.
« Последна редакция: 28 Септември, 2023, 21:54:20 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #10 -: 29 Септември, 2023, 11:27:48 »
Смених стирофлексните кондензатори с полипропиленовите. Когато нагласях тока през L01 се наложи да развъртя до края бобината на 5-та хармонична. Сега с новия кондензатор пак я завъртях до старата и позиция и токът отново е 260mA.

Мисля си какво се е случило с този монитор. Ето я моята хипотеза. Понеже кондензаторът от 5-та хармонична прекалено много си е изменил капацитета това е довело до по-висок ток през L01. А това е довело до изменения в TBA920S през 5-то краче. Какво мислите?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #11 -: 29 Септември, 2023, 11:52:40 »
Трудно е да се каже какво е станало, ако изобщо е станало нещо. Аз бих те посъветвал от сега нататък да търсиш проблеми в картината преди да гледаш осцилограми и ако няма такива да го оставиш така.

Има ли някакъв проблем с картината както стоят нещата в момента?

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #12 -: 29 Септември, 2023, 12:33:15 »
Картината е изкривена и трябва да я оправя. Написах една програма, която чертае еднакви квадрати и ще се водя по нея. Очаквам да е голяма играчка настройката.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #13 -: 29 Септември, 2023, 12:45:25 »
Настройката на монохромен монитор изобщо не е сложно и отнема около 10 минути. Става с въртене на двете метални "шайби" към които сочи стрелката и след това нагласа на ъглите с помощта на 8-те въртящи се гумени магнитчета. Ако искаш обаче да я докараш до ниво "LCD дисплей" вече е нужно повече време и няколко неодимови магнита, които можеш да слагаш на различни места по шасито около кинескопа. Можеш също да използваш неодимови магнити от стар хард драйв. Те са доста силни и могат да стоят по-далече и пак да предоставят значителна корекция.
« Последна редакция: 29 Септември, 2023, 12:55:08 от CVT »

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: ВММ 3102 - анализ и настройка след ремонт
« Отговор #14 -: 29 Септември, 2023, 13:05:39 »
При мен има три кръгли магнита - четвърти или не са сложили или някой преди това го е взел. Не са осем квадратни като при теб, CVT. Ще си поиграя да видя до къде щ е я докарам и ще пиша пак. Благодаря за насоките!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1772 Прегледи
Последна публикация 28 Ноември, 2016, 00:34:57
от Moss
4 Отговора
1165 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2018, 16:14:09
от asasas
133 Отговора
8761 Прегледи
Последна публикация 26 Септември, 2023, 17:51:38
от NKK
2 Отговора
994 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2023, 11:40:51
от NKK
9 Отговора
1119 Прегледи
Последна публикация 14 Август, 2023, 10:23:02
от -JonnS-

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |