| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ за Опера 3  (Прочетена 878 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Помощ за Опера 3
« -: 05 Януари, 2024, 09:58:25 »
Здравейте. От дълго време исках да се позабавлявам с ремонт на телевизор опера. И ето че с новата година ми се збъдна желанието. За съжаление някой през годините доста нескопосано го е ремонтирал, калпави спойки, заменяни елементи както им падне, в бурето на каналния превключвател има бобини само за един канал, прекъснат извод на синусовата бобина. Телевизора със сигурност не е работил на края защото липсваше резистор в захранващата верига на генератора на хоризонтално отклонение. Оправих каквото видях и го пуснах. Лампите светнаха, захранващите напрежения са в нормите. Настроих честотата на хоризонталното отклонение. Бустерното напрежение е в норми, напреженията към кинескопа също. Проблема е че екрана не светва. Като откача качулката на високото от кинескопа и доближа до шаси има искрене. Но когато е на кинескопа ми се струва че неусещам да има наелектрезиране около кинескопа. Смених диодната лампа на високото (не съм сигурен дали новата е здрава) и промяна няма.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #1 -: 05 Януари, 2024, 10:24:00 »
Поразмърдай магнитите на гърловината на кинескопа .

Има няколко варианта , но да започнем от най простия . Възможно е да е пробил високоволтовият изправител . Искра пак ще има на качулката - само че променливотокова и екрана няма да светне :)


Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2024, 12:20:17 »
О супер, размърдах магнита и се появи хоризонтална вълниста линия. Ще почвам да чопля вертикалната развивка.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2024, 15:02:21 »
Не е нормално да има две линии . Прилича ми на проблем в отклонителната система . И преди се е случвало да видя такъв дефект .

Тази е от ранните тройки с ламповите диоди . Има ли дефазатор за смущенията ?  :)

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #4 -: 05 Януари, 2024, 15:23:34 »
Вертикалната развивка си работеше. Размърдах буксата на отклонителната система и растера се появи но от долу една трета липсваше. Един кондензатор липсваше а един беше пробил в схемата на вертикалната развивка. След като оправих и това, растера изпълни целия екран. Сега проблема е че декодера ми излъчва на десети канал а има само на дванайсти канал бобини в каналния превключвател и мисля за сега да му подам видеосигнал директно на видеоусилвателя та да видя каква картина дава. Правилно ли е през кондензатор да подам на втори крак на PL83. Трябва ли да прекъсна връзката към видеодетектора и с какъв капацитет да е кондензатора? По какво познахте че е от първите серии с лампови диоди. Прикачил съм схемата която най съвпада с този екземпляр.
« Последна редакция: 05 Януари, 2024, 15:46:24 от sped »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #5 -: 05 Януари, 2024, 16:26:49 »
По предницата се познава . По късните нямат лайсни и са с по един говорител . Тази трябва да е с два .

За видеоусилвателя  . Възможно е , но не е препоръчително - понеже шасито не е развързано от мрежата. Т.е. в зависимост от позицията на щепсела - шасито се офазява . Трябва да се следи всеки път ... За проби става де - свързвал съм пробно 2 телевизора така заедно  :D

Звук композитен  на 4,7нФ  кондензатор във решетката на  триода на PCL82 май беше лампата  при аудиото . (Задължително се сменя електролита в катодната група , че винаги е изсъхнал и прави проблеми .)

А за видеоусилвателя - да, първа решетка на пентода PL83 . Даже си има изкарана контролна точка от горната страна на шасито(в ляво на лампата)

Имам цели барабани с плочки - мога да ти подаря един (или само плочките) няма значение

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #6 -: 05 Януари, 2024, 17:42:47 »
Ще съм благодарен на един барабан защото искам да си подавам сигнал на антенния вход. По нататък може и с антена и минипредавателче, та да пускам и другите стари телевизори които правя. Та подадох видеосигнал и се появи изображение, но няма синхронизация нито по вертикал нито по хоризонтал. С врътките успявам за извесно време да застопоря картината. Незнайно защо лампата за дефазатор на смущенията е махната и са замостени крачетата на отоплението. Продължавам с ровенето.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #7 -: 05 Януари, 2024, 18:05:55 »
Проблем в стъпалото на дефазатора - води именно до липса на синхронизация . Трябва или да се възстанови - или да се премахне изцяло , което е много по трудно .

Проблемни диоди на фазовото сравняване също водят до нестабилна или липсваща синхронизация .
Лампа ЕАА91 , на по новите модели са германиеви диоди .

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #8 -: 08 Януари, 2024, 17:36:21 »
Успях да докарам редовата синхронизация но кадровата ме мъчи. Точно като захапе кадровата синхронизация и изображението почва да трепти по вертикала. За малко може да задържи но пак се разваля.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #9 -: 08 Януари, 2024, 21:41:27 »
Кофти синхро импулси ... Изображението как е - има ли контраст ?

Снимка може ли .. Ако и идва слаб сигнала ги прави тези номера , но ме съмнява с директно подаден във усилвателя сигнал

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #10 -: 08 Януари, 2024, 22:50:09 »
Друго важно нещо - кондензаторите хартиените смени ги ги всички  :master2:

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #11 -: 08 Януари, 2024, 23:13:01 »
Смених всички кондензатори в схемата за синхронизацията и генератора за вертикално. И накрая се оказа че филтриращия кондензатор от който се захранва анода на Л8 pcf82 се е здухал. Поставих в паралел друг и сега вече има добра синхронизация. Благодаря за помоща. Продължавам нататък с въстанивяването, доста ми е интересно да човъркам обемен монтаж с лампи.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #12 -: 09 Януари, 2024, 00:21:03 »
За мен - операта е най интересно направена :) Пиринските шасита вече не чак толкова - въпреки че са по усъвършенствани ...

А операта 1 е мазохизъм за работа 😂😂

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #13 -: 09 Януари, 2024, 11:30:04 »
Отлично е станала.Следеащата модернизация на това шаси е монтирано в телевизорите Кристал които са на обемен монтаж.

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Помощ за Опера 3
« Отговор #14 -: 09 Януари, 2024, 12:57:44 »
Имаше още преправяния по схемата за регулиране на PL36 и бостерното напрежение. Въстанових всичко както си е по схема, добавих и варистор че липсваше. Подадох звук на контролна точка 4. Сега има задоволителна картина и звук. Днес ми дойде цяло шаси от опера и ще прехвърлям каналния превключвател и да се заемам с високочестотната част и междинночестотните усилватели. Че за сега за мен си е просто един монитор а не телевизор. Забелязах че като поработи известно време и картината започва да потъмнява, от какво може да е.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |