Много хора правят точкови апарати от трансформатори от мкровълнови печки и допускат голяма грешка с броя на намотките и сечението на проводника на вторичната намотка.
Масово се слагат прекалено дебели проводници, но за сметка на малкото на брой намотки.
Когато намерението е да се заваряват пластини за батерии, няма нужда от 50 - 100 кв. мм проводник и само 1-2 намотки, защото пластини с 0,1 - 0,3 мм дебелина нямат нужда от ток 1000 + Ампера. Много важно е и напреженито - именно то пробива в дълбочина и прави добър контакт м/у пластината и полюса на батерията. Заварката става здрава, без да има почернял ореол (прегаряне на пластините). Задоволителни резултати могат да се постигнат с поне 4 вторични намотки, а с 5 или 6 още по-добри, дори сечението да е 25 мм2 или 16 мм2.
Автора е избрал по-сложния и по-добър вариянт - да си навие подходящ трасформатор. Напрежението 5,5В е доста добро.
Важно при избор на трансформатор от микровълнова печка е, да се вземе 1000 че и + ватов, с висок прозорец за да побере по-голям брой намотки. Задължително трябва да се избият шунтовете.
Много важно е, управлението на времето за заваряване. Трябва си добър контролер с триак или симистори към трансформатора. Обикновено времето за заваряване започва (поне) от 30 mS при такъв тип апарати. С релета и контактори за такива кратки времена... Забравете!
Друго много важно за контролера - той да притежава димер и т. нар. "Zero cross detector" или Детектор за пресичане в нула. Следи синусоидата в мрежата и вкл. / изкл. само в нулево положение на фазата. При липса на такъв детектор, точковият апарат един път ще направи заваряване, друг път няма, третия път ще пробие пластината, а вероятно и полюса на батерията, а и често "Падане" или изгаряне на предпазителя, дори и изгаряне на симистора поради свръхнапрежение върнато от трансформатора.
Давам няколко снимки на мои пневматични апарати и промишлен апарат работещ с мой контролер.