| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Остатъци от Балкантон 114М  (Прочетена 1034 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #15 -: 14 Април, 2024, 19:30:47 »
Не знам до колко е възможно с грамофона, но от опит знам, че най-добрият вариант е да се разглоби механизма, почистят клеясалите триещи се части със спирт, сглобят и смажат. След това ще се движи като чисто ново.
Успех.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #16 -: 16 Април, 2024, 06:39:31 »
Ако Ви трябват някакви части за този грамофон - насреща съм, имам няколко шасита!

На пръв поглед, след основното почистване и смазване, всичко по механиката изглежда добре. 

Евентуално ще се наложи да търся и купувам гумената ролка, т.к. е  възможно е да има някакво приплъзване и неравномерност при въртенето, но това ще си проличи, когато сложа плоча.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #17 -: 16 Април, 2024, 06:44:12 »
Усилвателят не работи, но сега нямам време за него и само установих, че "копчето за усилване" прекъсва при въртене и стрелката на уреда подскача като луда  8)
Лошото е, че този модел май е неразглобяем - има два нита, които пречат да го отворя, така че сега и потенциометър трябва да търся.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #18 -: 16 Април, 2024, 08:52:58 »
Нитовете се разпробиват. После се слагат болтчета и гайки.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #19 -: 18 Април, 2024, 07:07:00 »
Получих  чисто нов потенциометър 1М с ключ, така че ремонта, който започнах на стария,  се отлага  за някой друг път.
Обаче, за копчетата станах обект на тежко изнудване –  трябва да направя файл във вектори на емблема RCA, срещу две копчета за грамофона. 
И това ми било приятел, изнудвач долен :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #20 -: 21 Април, 2024, 14:51:42 »
Току-що се връщам от тежък бартер, свързан с възстановяването на този грамофон  –  файл във вектори на емблемата на RCA срещу две копчета и метална емблема на Ком Стерео срещу дръжка за грамофона.
Абе… някои хора само си търсят поводи, но по-лошото тепърва предстои, защото ми трябват и SFT212 :D




Неактивен lz3yy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Burgas
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #21 -: 21 Април, 2024, 15:43:00 »
SFT212 имам 2бр. Не са нови, дай адрес и ти ги подарявам.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #22 -: 22 Април, 2024, 08:37:46 »
SFT212 имам 2бр. Не са нови, дай адрес и ти ги подарявам.

Благодаря, молбата ми е да ги задържиш поне до четвъртък.
Ако не намеря от някой в София, ще ти се обадя.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #23 -: 23 Април, 2024, 21:12:55 »
Здравей, DVS!
Имам ГТ7302 - по-новото обозначение на SFT212. Не са запоявани. Ако желаеш, мога да  ти подаря 2 броя. Живея в София.
Пиши лично съобщение за уточнение.
Поздрави!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #24 -: 25 Април, 2024, 08:16:42 »
Много благодаря на непознатите колеги, които ми предложиха SFT212 и съжалявам, че не ги взех от някой от тях!

Обадих се на мой познат, взех транзисторите, върнах се и веднага започнах ремонта, но се оказа, че ми е дал SFT213.  Наложи се пак да ходя при него, но в крайна сметка изровихме SFT212.  За компенсация, с голямо мрънкане и недоволство ми даде и една доза, но само за проба  и с уговорката да му я върна веднага и да съм внимавал да не я повредя :D 

Няма да сменям кондензатори, резистори и т.н., защото искам да остане в това състояние – все пак този грамофон от боклука ще има доста по-бляскаво бъдеще, отколкото негови по-значими събратя, събиращи прах на някоя етажерка. 

Ето и кратко видео: https://youtube.com/shorts/z7ZL1hHIqYI

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #25 -: 25 Април, 2024, 08:20:07 »
Ето и една снимка от Дансинг Стар по BTV, някой колега е успял да уреди грамофона си да го покажат по телевизията. Ако случайно е в този форум, нека да ми се обади – явно имаме сходно виждане за бъдещето на старите радиоапарати, грамофони и  т.н., както и за развитие на хобито.
 
И пак повтарям – темата е за изтриване, защото целта на възстановяването на този грамофон няма нищо общо с целта на този форум и само заема място : -)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Остатъци от Балкантон 114М
« Отговор #26 -: 25 Април, 2024, 08:20:53 »
Ето и една снимка от Дансинг Стар по BTV, някой колега е успял да уреди грамофона си да го покажат по телевизията. Ако случайно е в този форум, нека да ми се обади – явно имаме сходно виждане за бъдещето на старите радиоапарати, грамофони и  т.н., както и за развитие на хобито.
 
И пак повтарям – темата е за изтриване, защото целта на възстановяването на този грамофон няма нищо общо с целта на форума и само заема място  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |