| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нч усилвател с PCL84  (Прочетена 5525 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Нч усилвател с PCL84
« -: 26 Май, 2013, 18:15:32 »
Някой пробвал ли е да направи нч усилвател с PCL84.Може би ще извади добро качество но по-малка мощност.Щом е за видеоусилвател...

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #1 -: 26 Май, 2013, 19:27:36 »
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Michael-Fischer-PCL84-Amp/ConFuego.htm
Или около 250mW, твърде недостатъчно според мен  :-[

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #2 -: 26 Май, 2013, 21:37:23 »
Май ще трябва нова тема-Лампи подходящи за крайни стъпала

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #3 -: 26 Май, 2013, 23:05:35 »
Кой е казал, че не става? С пуш-пул усилвател могат да се постигнат 3-4 вата!
http://www.za.ztv.ne.jp/kygbncjy/tubeamp/15DQ8/PCL84PP.HTM Не се разбита текста, но схемата е достатъчно ясна, има и таблица и графики, достатъчно разбираеми.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #4 -: 27 Май, 2013, 01:00:16 »
PL83 пробвай, ако искаш да си играеш с видео усилвател на 15в отопление.

А ако се интересуваш от комбинирани лампи: 6ф5п е евтина намираема и мощна.

ECL86 няма да ти я препоръчвам. Тя свири най-хубаво от комбинираните, най-лесно се подкарва, ама не е интересна има много ампове с нея.  :D

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #5 -: 27 Май, 2013, 08:57:18 »
Колко усилвателя имаш с комбинирани лампи? Аз бих казал ЕCL11, ама човека пита за PCL84 ;)

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #6 -: 27 Май, 2013, 09:49:35 »
Имам много лампи от този модел и се чудя какво да ги правя.Преди бяха актуални по ламповото време на телевизорите.Нама да се хвана да правя усилвател с тях но исках да попитам за впечетления за качеството на усилвател изпълнен с тази лампа.На ясно съм,че е сравнително маломощна лампа което е видимо още от анодния ток.Усилватели съм правил с какви ли не лампи но с тази лампа не съм опитвал.Относно отоплението не е проблем-навивам трансформатори какви ли не от много години.Добри лампи за усилватели са 6П3С.Малко по маломощни от EL34 но с по-добро звучене.Не винаги по-мощните лампи вадят по-добро качество.Правил съм преди много години усилвател с EL95 противотактна схема и звучеше доста добре  макар и с не голяма мощност.За да звучи добре един лампов усилвател трябва да има добре изчислен и навит секциониран изходен трансформатор на  сърцевина с много силиций.Относно използването на EСL11  за усилвател не бих я използвал защото е дефицитна и се използва в много апарати за съживяване.Аз също се нуждая от такава лампа и съм готов да я заменя за някакви други за да възстановя един апарат в оригинален вид.Ако някои има такава лампа да си избере лампа или лампи от моя списък и да трампим.

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #7 -: 27 Май, 2013, 09:53:46 »
С тая китаиска схема гледай да не пропее на
:D

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Нч усилвател с PCL84
« Отговор #9 -: 27 Май, 2013, 19:54:40 »
Имам усилвател с PCL86 по тази схема:
http://www.iol.ie/~waltonaudio/pcl86.html
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29928741
Направих един преходник на цоклите и поставих една PCL84, отоплителните напрежения са почти еднакви. Тъй като схемата не е оразмерена за такава лампа, стана следното: до почти средата на усилването свири добре, след половината до към края сякаш се запушва и спира, на края на усилването свирва пак но не много добре. Явно с подходяща схема лампата ще свири добре, даже и сега бих казал, че се държи до половината на усилването по-добре от PCL86.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
5 Отговора
388 Прегледи
Последна публикация 10 Март, 2024, 22:13:37
от Лъчо Минков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |