| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кое е най-малкото лампово радио?  (Прочетена 10232 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitakag

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 30
  • Населено място: София
  • LZ1DDG
Кое е най-малкото лампово радио?
« -: 30 Ноември, 2013, 16:34:08 »
Любопитно ми е  :hi:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #1 -: 30 Ноември, 2013, 16:52:50 »
Едва ли може да се каже със сигурност, но едно от малките е този американски Кадет:
http://www.radiomuseum.org/r/inter_raco_kadette_jewel_41.html
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.30472417

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #2 -: 30 Ноември, 2013, 17:45:36 »
 О Валери , нашите Ворошов са даже по-малки от това .  Ето за такова радио става въпрос:
http://prodavalnik.com/radio-priemnik-kl-voroshov-i31606465

От  най-малките лампови радиа са тези за кола. Между другото българския батериен "Турист" е също малко радио - макар и лампово големината му е като на ВЕФ 206

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #3 -: 30 Ноември, 2013, 17:46:25 »
Джобен лампов радиоприемник "Vienna"
Приблизително 1940 година :)


picture uploading


image upload

Неактивен mitakag

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 30
  • Населено място: София
  • LZ1DDG
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #4 -: 30 Ноември, 2013, 17:52:33 »
Това, последното е доста дребно радио.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #5 -: 30 Ноември, 2013, 18:25:16 »
Кадета е доста по-малко от нашите "504", имам ги и двете. А това което Асен показва е направо рекордьор  :)  .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #6 -: 30 Ноември, 2013, 18:29:45 »
Виена е около 12/3/6 см.Около 100 грама тежи.Кадета е малко по голям от две кутий локум една след друга :) Във Ворошилов се събират два Кадета :) Това го знам със сигурност,имах точно такъв.Обаче отиде при Валери :drinks:

Виена се захранва с две батерий,едната е 30 волта и е голяма колкото две батерий 1.5 волта А корпус по старому R6 и една 1.5 волта със същите размери.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #7 -: 30 Ноември, 2013, 18:37:47 »
Да, Кадета е при мен  :drinks: и търпеливо чака да му намеря лампи с цоклите и говорител  ??? .

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #8 -: 30 Ноември, 2013, 19:23:53 »
Да , разбрах че сън с грешка. Подлъгах се по тая снимка:
http://www.radiomuseum.org/r/inter_raco_kadette_jewel_41.html
- баят голям ми се стори този "Кадет" на нея :D , но после погледнах тази със запалката на Валери и разбрах че съм се подлъгал. А на тази Виена що не се и виждат лампите ?

След малко очаквайте и една изненада от мен - едно радио на средни вълни с доста причудлива форма, което преди малко го снимах и даже му направих клипче. Но да я оставим изненадата за след малко :)

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #9 -: 30 Ноември, 2013, 20:17:03 »
Виената наистина е много интересна. И аз се зачудих къде са й лампите. Оказа, че не е от 1940 г., защото тогава вероятно е нямало подходящи лампи, а е от 1949 г. и съдържа четири екзотични суперминиатюрни лампи на английската фирма Хайвак. Вероятно наистина е едно от най-миниатюрните лампови радиа. Аз имам едно италианско също с четири лампи, което сигурно е колкото кадета или по-малко, но все пак е от 50-те години, т.е. доста по-ново. А какво ще кажете за този модел на Кадет от 1934 г?


Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #10 -: 30 Ноември, 2013, 20:36:42 »
Да, радията "Кадет" са си направо малки бижута, като това от 1932 г.:
http://www.radiomuseum.org/r/inter_raco_kadette.html

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #11 -: 30 Ноември, 2013, 21:00:03 »
За Кадетите и въобще за американските приемници най добре е да се вземат Описанията и каталозите на John F. Rider.Там има доста дребосъци от преди и след военния период :) Има схеми и сервизни описания както и чести повреди в различните модели.Тук съм качил Volume 1 за който се интересува от американски радиоапарати.

http://dox.bg/files/dw?a=7c9ce8ee96

Общо са 23 броя,има ги тук в свободен достъп за който се интересува :)

http://www.whateveristrue.com/riders/index.html

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #12 -: 30 Ноември, 2013, 21:11:49 »
Сетих се за романа на Джеймс Клавел - "Цар Плъх" където автора описва японски военнопленически лагер през Втората световна война. Там няколко военнопленници успяват да се сдобият с радиоприемник (лампов естествено) скрит в няколко манерки:
Цитат
Мак опъна мрежата против комари и я натика под дюшека. Уви един парцал около главата си, измъкна манерката на Питър Марлоу от калъфа и отвори фалшивото дъно. Свали обвивката и дъното от манерката на Ларкин, после и от своята и внимателно ги сложи една върху друга. Всяка от тях съдържаше сложна плетеница от кондензатори, лампи и жички. От най-горната манерка той грижливо издърпа куплунг с шест крачета и сръчно го съедини с гнездото в средната манерка. От нея пък измъкна куплунг с четири крачета и го пъхна в съответното гнездо на третата манерка. Когато свърши, ръцете и коленете му трепереха от умора. През цялото време бе работил в крайно неудобна поза — подпрян на лакът, за да прикрива манерките с тяло — и при почти пълна тъмнина.
Нощта заля небето и тишината наоколо стана още по-тягостна. Комарите започнаха да хапят с настървение. Като сглоби манерките, Мак изпъна за секунда гръб избърса потните си ръце. После измъкна слушалката, скрита в първата манерка и провери дали е свързана добре. Захранващия кабел също бе в горната манерка. Разви го и внимателно го опипа, за да се увери, че иглите все още са запоени към краищата. Избърса потта си и бързо провери отново всички връзки. С гордост си мислеше, че радиото е все така непокътнато и ново, както преди две години, когато го сглоби скришом на Ява, охраняван непрекъснато от Ларкин и Питър Марлоу. Беше му посветил шест месеца от живота си — първо да го измисли, после да осъществи плана. От манерката можеше да се използва само долната половина — в горната трябваше да има вода, затова се наложи не само да смести радиото в три миниатюрни блока, но и да ги сложи в непромокаеми кутии, които после запои към манерките. Тримата пазеха радиото вече година и половина и ето, че най-сетне денят бе дошъл.
Мак застана на колене и мушна двете игли в жиците, които захранваха лампата на тавана. След това се прокашля. Питър Марлоу стана и се огледа наоколо. Отиде бързо до рампата, отви крушката и включи осветлението. После отново седна на прага и впи очи в мрака. Когато се увери, че Ларкин все още пази от другата страна на бараката, даде уречения сигнал. Мак усили звука и напрегна слух. Изминаха секунди, след това минути. Внезапно Мак простена. Питър Марлоу се извърна и с ужас прошепна:
— Какво има?
Мак подаде глава изпод мрежата, бял като платно.
— Не бачка, момчето ми — каза той. — Не бачка, Е мамицата му!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #13 -: 01 Декември, 2013, 14:20:12 »

Общо са 23 броя,има ги тук в свободен достъп за който се интересува :)

http://www.whateveristrue.com/riders/index.html
Доста време съм търсил от къде да ги изтегля свободно. На BEITMAN ги имам от години.
 :drinks:

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кое е най-малкото лампово радио?
« Отговор #14 -: 01 Декември, 2013, 18:38:52 »
Е по-малко от това едва ли има: "Florac Tiny 2-Tube radio. 1955-56 год. FM"


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |