| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи стъпки в радиоелектрониката  (Прочетена 10807 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен denidinev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Радомир
Първи стъпки в радиоелектрониката
« -: 14 Декември, 2013, 19:15:18 »
Здравейте на всички.
Много ми харесва форума и отдавна го следя.Отскоро започнах първите си стъпки в радиотехниката.
Сглобих радио(ако може така да се каже),на снимката може да се види общ план на радиото,но иначе се състой от един диод ,транзистор ,променлив кондензатор и бобина.Захранването е от един адаптер около 5 волта.Проблема е,че за да чуя звук,трябва да го свържа с усилвател отделно,и е още много слаб сигнала.Хванах Хоризонт,но много шуми и пръщи.
Ще съм много благодарен,ако ми дадете съвети как да продължа.
Благодаря предварително!
« Последна редакция: 18 Февруари, 2014, 19:24:16 от mano »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #1 -: 14 Декември, 2013, 22:06:41 »
Здравей,
Първо пробвай другия край да вържеш към заземление ако не си го вече свързал.  ( водопр. тръба например или към парното) . Иначе и аз съм пробвал с ферит и много по слаб звук излиза с феритна пръчка - смени ферита с PVC тръба Ф3,5см. или с нещо друго с подобен диаметър - примерно дърво , аз лично когато правих първото си радио за целта  ползвах картонено руло , върху което беше навита опаковъчна хартия - навий на него последователно  70-80  навивки някъде - ще усетиш доста голямата разлика в силата :)

ПП: Също ще усетиш разликата при добра маса и по-дълга антена . Предавателя предполагам е Видинския  защото май друг около София и не само там  май няма  - мисля че беше 576kHz , при почти затворен  променлив кондензатор би трябвало да се  хваща.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #2 -: 14 Декември, 2013, 22:24:42 »
Жоре, Пича е от Радомир! Нямаше ли в Стара Загора все още читав ретранслатор на средни вълни?
Омраз!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #3 -: 14 Декември, 2013, 22:31:42 »
Добре дошъл във Форума , към съветите от Георги ще добавя че най-добре е да навиеш бобина тип "паяжина" .
Тази тема може да ти е полезна :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1444.0

Успех .

п.п. Вероятно хваща Хоризонт на ДВ от Вакарел .

Неактивен denidinev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Радомир
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #4 -: 15 Декември, 2013, 20:44:54 »
Здравейте,
оказа се че хващам радио благоевград на 864 килохерца.
Навих една бобина тип паяжина,обаче и с нея ,пак хващам само радио благоевград.
Свързах отделно още 1 променлив кондензатор,и доста се повиши селективността.
Знаете ли,дали трябва да свържа,де да знам,някой друг резистор или кондензатор,да се повиши силата на звука.
Тъй като не ги разбирам много транзисторите,поне разбрах че ползвам високочестотен,а ще можете ли да ми кажете какъв нискочестотен да използвам,за да усиля звука.
Благодаря предварително!

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #5 -: 15 Декември, 2013, 20:49:37 »
Виждам, че си ентусиаст което е похвално, но замислял ли си се, да прочетеш поне основите на радиоелектрониката, за да имаш поне бегло понятие какво искаш и как да го постигнеш?
В противен случай, рискуваш да се правиш на 'шаман', извършвайки свещенодействия без да разбираш техният смисъл.
Прочети първо основите, направи опит с най-простият детекторен приемник и нататък нещата ще ти станат ясни, иначе имаше тук и други, дето не знаеха как се мери напрежение, а напъваха да ремонтират радиоапарати както са си включени в мрежата. :master2:

Неактивен denidinev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Радомир
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #6 -: 15 Декември, 2013, 20:55:38 »
Ок,ще взема думите ти на предвид,и ще прочета още литература.
Общо взето от това ,което четох,пробвах и да направя детекторен приемник,но не мога да хвана нищо,и затова сложих транзистора и засвири.
Пак благодаря за съвета.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #7 -: 15 Декември, 2013, 21:32:27 »
Ще съм много благодарен,ако ми дадете съвети как да продължа.
http://postimg.org/image/k9vnvw6rh/

Здравей,тук съм ти качил една книга "Млад радиолюбител" за начинаещи,ще ти помогне много ако имаш желание да се занимаваш с това :)

http://dox.bg/files/dw?a=d654215f03

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #8 -: 15 Декември, 2013, 21:38:56 »
От този торент можеш да си дръпнеш повече от 100 книги.
http://www.p2pbg.com/index.php?page=torrent-details&id=72fb867bc466183e684f9762ecfa04e56c3cce44

Неактивен denidinev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Радомир
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #9 -: 15 Декември, 2013, 21:48:51 »
Благодаря Ви,ще прочета и пак ще пиша.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #10 -: 16 Декември, 2013, 17:26:04 »
"Млад радиолюбител" е страхотна книжка!  :hi: на lz2xl
denidinev - попрочети малко преди да хващаш поялника. Тази книжка може да ти спести първите 100 разочарования в хобито, отказали немалко хора. Поздравявам те за избора, добре дошъл сред нас и очаквам твоите въпроси!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #11 -: 16 Декември, 2013, 22:53:50 »
Страхотна книга е, но за радиолюбител - не в общия смисъл на думата. Странното е, че от многото книги на български език не намерих някоя в която да има повечко за детекторен радиоприемник. С тъга си спомням, че преди много, много години имах книга която ако не се лъжа се казваше "Практическа радиотехника" или "Приложна Радиотехника". Това беше уникална книга. За съжаление преди много години я дадох на някого и него го "досрамя" да ми я върне. Спомням си, че в нея имаше описание за практическа изработка на приемници, от детекторен, през линейки до супер /лампови/.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #12 -: 16 Декември, 2013, 23:08:28 »
Въобще изработката на добър детекторен приемник не е толкова проста работа както изглежда на пръв поглед.Пет чарка и толкова,а не е съвсем така.Преди 25-30 години един наш колега радиолюбител LZ2ZZ който вече не е сред нас,царство му небесно ми показа американски детекторен приемни Континентал.Двукръгов с два вариометъра,това чудо приемаше радио Варна и радио Шумен без да смесва станцийте,а отстоянието беше 100-200 килохерца.Вечер уверено приемаше дузина станций.Опитвахме се да правим копие равностойно на оригинала обаче Q фактора на бобините не можахме да докараме :D Такива неща.Относно Книгите,то с това се почва а после ако на човека му "чува петела" и най важното има желанието минава на по дебели книги с по сложни неща в това число и чисто радиолюбителски :) в линка който даде колегата ONZI има много книги.Тази твоята също може да се окаже там.Аз ги изтеглих от подобен торент в Zamunda.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #13 -: 17 Декември, 2013, 10:29:11 »
 :o Моля за информация за Континентала, ако е възможно! Не го намирам в нета нещо. Може на ЛС да не спамим топика.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Първи стъпки в радиоелектрониката
« Отговор #14 -: 17 Декември, 2013, 15:18:21 »
Може,аз имам вече поизбледнели спомени.Все пак беше преди много години.Фирмата произвела това чудо е Maxim.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |