| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: възпрос за възможността за разширение на паметта на правец 8c  (Прочетена 3829 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gorski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Варна
Здравейте,
ровя се по въпроса без особен успех :(
в един стар форум видях следното по въпроса:

[цитат]
Малко закъснял отговор, случайно намерих тази тема. Навремето (1990 г.) направих точно това - взех памети от разширителна карта на Правец 8А и ги сложих на дъното на 8С - и хоп, имах 1080 KB памет. Преди това бях "ъпгрейднал" въпросната карта на Правец 8А - беше с 128 KB памет, общо 192 KB с 64-те на дъното, докато 8С е само с 128 KB. Случайно ми беше попаднал един компютър ИЗОТ, от т.нар. програмно съвместими с IBM PC/XT, хардуерно не бяха изобщо (бяха модулни компютри, даже дънната платка е на слот, а повечето флопита имаха лошото качество при запис да прецакват записа на дискетите - след това се четяха само на ИЗОТ или 1.2 MB флопи). Този компютър на "дънната" си платка имаше 1 МB RAM, от които се използваха само 640 KB, защото си беше PC XT, но явно някой беше решил, че няма смисъл да си играе с по-сложни организации на паметта и беше сложил 8 броя памети - общо 1024 KB. Видях, че типът им е същия като тези на моя 8А, само че с по-голям капацитет. Реших да експериментирам и се оказа, че картата се превърна автоматично в 1 MB разширение, паметта се разпозна безпроблемно от ProDOS, Locksmith 6.1 и др. програми, които използваха повече памет и имаха разпознаване на хардуера.
[/цитат]

това приемам, че съм го направил, по някаква причина това 8c си е с цокли и беше лесно сложих 41256 памети, компютъра си работи (4164 и 41256 са съвместими просто 41256 правеца си я вижда като малката), pr#3 ме вкарва в 80 колонен режим, но не получих желаното разширение на паметта
locksmith 6.0 ми казва,че си имам 64кб aux рам, къде бъркам ? трябва ли да се бутне нещо друго по 8c-то и дали е възможно изобщо?
Първите 8 са основната основната памет върнах си 4164 на тях и за сега съм го затворил освен ако не получа така желаните идеи за проби :) някоя ls74xx за смяна и аз не знам .. :)




Поздрави,
Краси

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Трябва ти дешифратор за горните банки памет, ти иначе си сложил чиповете, ама няма кой да им управлява шината за адресите.
В интерес на истината и моят 8С седи с такива памети, щото навремето/90-та г./ бях започнал да правя /по идея на един приятел/ такава платка, базирана на разширителната платка памет за 8А, но ... други работи ме налегнаха и така си остана недовършена.
Та ако имаш свободно време - погледни схемата на 8С, погледни и схемата на допълнителната памет за 8А и сглобявай.

Неактивен gorski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Варна
Ужас Gabo :) аз едвам минах теста да се запиша във форума с въпроса за двете успоредни съпротивления ти страшни работи ме караш да правя :) аз по леки работи с поялника само мога да правя :)

Поздрави,
Краси

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
...Та ако имаш свободно време - погледни схемата на 8С, погледни и схемата на допълнителната памет за 8А и сглобявай.

Здрасти Gabo, имаш ли схемата на разширителната карта памет за 8А? Ако я имаш може ли да ми я пратиш на е-mail?
[email protected]

Неактивен todortk

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
За тези, които се опитват да приложат подобен трик - имайте предвид, че паметите на 8C са 64Kх1бит. Това означава, че дори и да има съвместимост като крачета съ 256К паметите, най-вероятно крачетата за допълнителна адресация (1 или 2 броя) не са свързани или са свързани към маса или Vcc.
За това няма да се адресира допълнителната памет.
Това е и причината в ИЗОТ-а да са 1МБ паметите, а не 640КБ. В случая ограничението идва от начина на използване на паметта, а не от възможностите за адресация или реалния обем.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |