| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Смесване на звукови сигнали от няколко източника  (Прочетена 13335 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Ето как става най-лесния вариант от 2:


Но на мен ми се налага от 8. Входовете на усилвателя са  4. Мислех без полупроводникови елементи , само с разделителни кондензатори и резистори. Ето подобно на този начин:




Но днес си купих смес. пулт с тон-коректор на ЕЛИМЕКС , код :К039

http://www.technolife.bg/product/5497/kit-k039-smesitelen-pult-s-ton-korektor.html

http://www.mit.bg/rw/items/ElimexK039-smesitelen-pult-s-tonkorektor-k039.html

Вие как го правите смесването когато Ви се наложи от повече звукоизточника ?
Да знаете , че е много трудоемка работа съгласуването на входовете с изходите на устройствата - зависи от вътрешното съпротивление на устройствата (kОмове) и изходното/входно напрежение ( в mV) - малко голяма играчка с напасване на съпротивления даже понякога се налага в Мега-омове за този като мен  , който не обича изчисленията :)
« Последна редакция: 09 Януари, 2014, 20:43:28 от Ricarq »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
С каква цел ги смесваш тия сигнали ?

Има смесителни пултове за професионална употреба и DJ-ски за употреба от маймуноподобни същества...


За първите, ти трябва поне едно висше, за да ги употребяваш и минимум 2, за да ги употребяваш правилно а пък цената обикновено е непосилна за Физически лица.

Вторите са по-Евтини и не ти трябва даже да си грамотен, за да ги използваш в пълния им капацитет.

Това дето си го нарисувал е приложимо само в някои случаи, В Bg audio Foruma  коментираха още няколко схеми  от тоз прост тип... Стерео към моно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Към основния ми усилвател - 2 тунера , 2 ДЕК-а , магнетофон ,грамовон , дискмен  с mp3 и още няколко устройства - DVD , видеоплеъри и др.

До сега ползвах за смесването само резистори и  механични превключватели , но част от техниката ми не беше свързана , защото нямаше къде да сложа всичкото това в една стая . Сега след реконструкция на секциите предстои и свързване :)
« Последна редакция: 09 Януари, 2014, 20:52:31 от Ricarq »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Опресни страницата и ми виж горното мнение.

ПП има и по-съвремнни устройства

тия тип DJ миксер май са най-подходящи за твоите цели, е не е ретро , но....:

http://prodavalnik.com/ads/?q=%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D0%BF%D1%83%D0%BB%D1%82&search[filter_float_price%3Afrom]=%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D0%BE%D1%82&search[filter_float_price%3Ato]=%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D0%BE&search[order]=filter_float_price%3Aasc&search[filter_enum_price]=price
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Няма да правя чак озвучително студио у дома :) Просто искам цялата апаратура да си я слушам през усилватела.  Забравих сега и звуковата карта на компютъра , бях изтървал най-важното нещо :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ами с толкова много източници  и един амп, айде може да станат 2  ампа. Си ти трябва пулт. Тия дето ги продава колегата тук май са точно за тази цел.  Иначе само да сменяш източниците има Суичове.

а може да си направиш и механичен суич с многопозиционен  двоен галетен ключ, като чистачката на галетата ти е изхода  а всяка позиция на галетата ти е вход. 2 ен ключ за да сменяш едновремнно 2 канала -стерео

Даже имам такъв ключ пред мен мога да ти дам. Е няма да смесваш нищо, но ще сменяш източника без да  вадиш кабели...
« Последна редакция: 09 Януари, 2014, 21:06:06 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Използвам 2 ампа за  целта - интересно как позна ? Единия ми е съвременен - Thunder , с дист. управление. Ето как механияно осъществявам превключванията:



Така превключвам и видео- сигнала по  този начин , но не го препоръчвам , не е от най-удачните вариянти.

Видях нещо интересно в линковете - как да се върже моно (например видео) към стерео усилвател. 



Целта е мможе би да има минимално прослушване  м/у каналите при други "стерео "източници може би но пак малко се усъмнявам в това. Иначе и на късо да се дадат ляв и десен канал няма никакъв проблем, ако се свързва само това устройство към конкретния вход и усилвателя е с превключвател на входовете.
« Последна редакция: 09 Януари, 2014, 21:27:39 от Ricarq »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Смесването на звукови сигнали не е толкоз проста работа. Ако ги смесите просто един с друг си отваряте фазов проблем - каквото дойде от двата източника еднакво по фаза ще се сумира, каквото е в противофаза - се изважда и изгубва.
За да се преодолее този проблем трябва да натоварим двата източника на сигнал индивидуално към земя със съпротивление, равно на тяхното изходно. Пример - имаме два източника с ниво линия (единия вариант е максимум 700 миливолта върху 10 килоома, най-разпространения), които искаме да смесим. Ако просто ги забучим заедно, не само че ще имаме проблеми с фази и затихване, но и ще натоварим двата изтоника един с друг до 5 килоома, ефективно губейки от сигнала. Нека сега да направим друго - да натоварим двата източника на сигнал с 10 килоомови резистори към земя. Върху тези два резистора ще получим двата сигнала от 700 миливолта. Но как да ги смесим без ди си влияят?
Решението е много просто - с операционен усилвател. Няма да изпадам в много подробности, който иска може да прочете как работят тези уникални аналогови усилватели, но един ефект от свързването на операционен усилвател като инвертиращ (фазообръщащ) усилвател е, че входът на усивателя изглежда като земя за източника на сигнал. Това се получава, защото усиления сигнал от изхода се подава към този вход обърнат на 180 градуса по фаза и ефективно се изважда от него, създавайки една виртуална "нула". Ако входния резистор и резисторът за обратна връзка са с равни стойности, усилването е единица и системката работи като прост смесващ буфер. Ето и схемата:



Тъй като за сигналите входът се държи като земя, и двата сигнала са си чинно терминирани в 10 килоома и източниците не се "виждат" един друг! Така няма проблеми със звука и всичко става културно и грамотно. Операционните усилватели изискват двуполярно захранване спрямо земя (от +/-5 до +/-15 волта при различните схеми). Такова захранване позволява изходите им да стоят на 0, когато на входа няма сигнал. За нашите нужди това не е важно и двуполярното захранване изисква два стабилизатора. Но може да използвате един прост трик - захранвате усилвателя еднополярно, като го карате изкуствено да се "вдигне" до средата на напрежението, подавайки половината от него на неинвертиращия вход (+). По този начин при липса на сигнал на входа, изходът "виси" на 2,5 волта. За да не предадем нататък това напрежение и да изгорим някой вход на усилвател най небрежно, слагаме изходен кондензатор, който пропуска сигнала но блокира постоянната съставка. И най-накрая - операционните усилватели имат малко изходно съпротивление и могат да "бутат" разнообразни товари. Но нас ни интересува един товар - входът линия на усилвателя ни. Този вход "очаква" да види източник на сигнал със 10 килоома съпротивление, нали? Е, няма грижи - добавяме едно такова на изхода. Операционният усилвател ще се погрижи върху него да се развият нашите 700 миливолта!
Готово. Ако нямате нужда да регулирате силата на звука при миксера - махнете потенциометрите на входа. Препоръчвам ви операционния усилвател TL082 - евтин и широко разпространен, има два усилвателя в един корпус и може да си направите стерео вариант. Стабилизаторче с 7805.
Успехи!
П.П. Някой може да кажат, че 5 волта е малко захранващо за целта. В нета има схеми, захранвани и с 12 волта. Сметката е проста - ако ви трябва да усилите 3 волтов сигнал, а усилвателят ви "виси" на 2,5 волта - имате проблем. Входния сигнал ще се опита да накара изхода да се вдигне до 3 волта, но той ще успее да стигне само 2,5 и ще се насити, отрязвайки сигнала. Изкривяванията ще бъдат огромни, резултатът доста жалък. Но в нашия случай размахът на входния сигнал е 700 миливолта. Положителни или отрицателни, те не могат да достигнат максимумът на захранването и ще бъдат усилени без изкривявания. Освен всичко друго, усилването в нашата схема е единица. Ако искахме от тези два 700 миливолтови сигнала да получим един 10 волтов, щеше да се наложи да захраним усилвателя с по-високо напрежение. Подобна схема, но не на смесител а на сплитер (за да подам една и съща музика на два усилвателя!) работи при мен вече 2 години без никакви проблеми.
« Последна редакция: 10 Януари, 2014, 00:08:45 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Благодаря Ви колега за компетентния точно на време отговор,
Една камара майни по адрес на Елимекс бях отправил преди малко и се ядосах , че съм си дал парите на вятъра за тази платка , защото има прост съпротивителен делител + електролити и  4-те входа  се дават на късо след това , което и аз можех да си го направя, докато не ми описахте подробно тази схема

Разбирам че и ОУ всъщност в моя случей  TL074 има тежката дума. макар , че много не схванах как един Операционен усилвател предотвратява тези проблеми с фазите - айде за затихванията от резисторите в паралел към маса които влияе единия източник на другия че ги компенсира съм съгласен , OУ все пак нали е и усилвател и има някакво усилване. Тези проблеми със фазите се явяват при подаването от 2 места една и съща  песен ли ? - примерно има някакво закъснение от едното място по фаза  което може да се случи в моят случей  много рядко такова съвпадение от 2 различни места да звучи  една и съща песен или от няколко различни източника на различни сигнали и смесването им което се използва примерно при създаването на песен? .
Но аз и  нямам намерение да слушам сигнали от няколко източника едновременно - нямам намерението да слушам например радио и записа от грам. плоча - който го може завиждам му най - искрено , приятно слушане му пожелавам или по-скоро DJ-ство :)  но аз съм от тези които не могат да вършат 2 операции едновременно. Така , че проблема при мен със вазите миусля че отпада в моя случей
« Последна редакция: 10 Януари, 2014, 00:52:18 от Ricarq »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Тази сутрин видях , че от GSM-a като влязох в форума на половината илюстрации някаква друга снимка излиза , а в другата половина не се нещо отварят :oНо от PC-то всичко си излиза нормално  - много странно. Ето снимките към текстовете , които извадих от кеша, между другото Българския смесител от снимката излезе , че е моно :




Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Разбирам че и ОУ всъщност в моя случей  TL074 има тежката дума. макар , че много не схванах как един Операционен усилвател предотвратява тези проблеми с фазите - айде за затихванията от резисторите в паралел към маса които влияе единия източник на другия че ги компенсира съм съгласен , OУ все пак нали е и усилвател и има някакво усилване. Тези проблеми със фазите се явяват при подаването от 2 места една и съща  песен ли ? - примерно има някакво закъснение от едното място по фаза  което може да се случи в моят случей  много рядко такова съвпадение от 2 различни места да звучи  една и съща песен или от няколко различни източника на различни сигнали и смесването им което се използва примерно при създаването на песен?

Усилвателят предотвратява проблемът, като не позволява двата източника да си влияят пряко един на друг. Разбира се, че ако смесите два противофазни синусоидални сигнала с буфера, те ще се извадят до нула. Въпросът е да не се позволява двата източника да се "виждат" пряко и да си влияят, защото сигнали с определени честоти могат да бъдат изгубени още преди усилвателя/буфера. Така си гарантирате, че какъвто и музикален материал да пуснете, на изхода ще получите смес от двата сигнала, а не резултат от взаимната борба на двата източника. Ако подадете абсолютно еднакъв материал на двата входа, би трябвало на изхода да получите сигнал с удвоено напрежение (и разбира се - обърнат по фаза на 180 градуса - все пак усилвателят е свързан като инвертиращ), но това е само на теория - винаги има разлики в компонентите. Но това са подробности. Да кажем, че за Вас, проблемът с фазите не е основния. При вас е важно да терминирате всички съпротивления правилно - двата източника да са терминирани в 10 килоома и изходът да е източник със същото изходно съпротивление. Така всичките интерфейси "линия" са по стандарта и аудиото се предава нормално.

Например схемата с полевия транзистор не бих я направил никога - входното съпротивление на транзистора е огромно, така че двата източника ще се "виждат" през сумата от R1 и R2. И ще си влияят малко или много. Идеалния конвертор стерео - моно е дадената от мен схема. Ако пък я повторите два пъти имате стерео миксер. Може да добавяте канали през 10 килоомови резистори. Ако пък подмените стойността на резисторът за обратна връзка може да получите усилване - ако например сложите 20 килоома ще имате усилване по напрежение 2 пъти (20/10=2). Но пък тогава бих завишил малко захранващото напрежение, за да не бутаме операционните усилватели близо до границите на захранващите си напрежения.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
доколкото схванах целта е всичко да може да се слуша през усилвателя, но не едновременно. т.е. варианта с резисторите си е о.к.
може наистина да направиш един галетен превключвател да комутира повече входове, също е добър вариант. идеята с ОУ ми куца, ще ошуми и изкриви допълнително сигнала.
ако трябваше да го направя аз без мислене бих се спрял на галета. при желание можеш и да я вградиш в усилвателя.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Има достатъчно схеми с аналогови ключове например 4066.Превключването е с подаване на постоянно напрежение.При теб ти трябва превключване а не смесване!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Определено щом е само за слушане на отделните източници си трябва най-обикновено превключване, смесването не е никак проста работа и определено е нежелателно за това предназначение каквото и да си говорим, по редица причини. Най-щадящо от гледна точка на качество на сигнала е превключването. При мен също стоеше този проблем и го реших с рид релета. Това за мен е най-добрия вариант защото галетата ако не е качествена с времето ще се окисли и ще започне да прави лош контакт докато при рид релето ампулата е пълна с инертен газ и няма опасност от окисление и проблеми с контакта. Прилагам снимки на моето решение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |